EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

İzmir Limanının çekim gücü artıyor

AYŞE BÖCÜOĞLU BODUR - İzmir Limanına alınan 10 çeker setle operasyon ve gemi bekleme süreleri kısalacak, rıhtım ve araç verimliliği artacak, işletme ve bakım-onarım maliyetleri aşağı çekilecek

Eklenme:20.03.2019 / 08:00          Güncelleme:20.03.2019 / 08:00

ANKARA (AA) - AYŞE BÖCÜOĞLU BODUR - İzmir Limanına alınan 10 çeker setle operasyon ve gemi bekleme süreleri kısalacak, rıhtım ve araç verimliliği artacak, işletme ve bakım-onarım maliyetleri aşağı çekilecek.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarının (TCDD) işlettiği İzmir Limanına 2018 yılı Yatırım Programı kapsamında 10 adet MAN marka çeker set temin edildi.

Sözleşme bedeli 5 milyon 575 bin 650 lira olan çeker setlerle operasyon ve gemi bekleme sürelerinin kısalması öngörülüyor. Ayrıca, bu setler rıhtım ve araç verimliliğini artıracak, işletme ve bakım-onarım maliyetlerini azaltacak, müşteri memnuniyeti sağlayacak.

İzmir Limanının konteyner elleçleme kapasitesi, yılda 1 milyon 164 bin 917 yirmi ayak eşdeğeri (TEU), gemi kabul kapasitesi ise 2 bin 767 gemi seviyesinde bulunuyor.

Limanda geçen yıl 647 bin 715 TEU konteyner, 775 bin 529 ton genel kargo, 2 milyon 407 bin 474 ton dökme katı, 285 bin 396 ton dökme sıvı yük elleçlenerek, 383 milyon 234 bin 438 lira gelir elde edildi.

- Limanın kapasitesi genişletiliyor

İzmir Limanında son dönemde kapasite artırma çalışmaları da yürütüldü. Bu kapsamda, toplam 350 bin metreküp tarama yapılarak derinlik eksi 12 metreyi buldu. Bu adımla gemi başınatalama 200-300 konteynerlik artış sağlanması bekleniyor. Söz konusu çalışmayla liman gelirinde artış sağlanması ve ülke ekonomisine katkı verilmesi hedefleniyor.

Ayrıca, Ekskavatör ve Rıhtım İnşası Projesi kapsamında ekskavatör alımı ve 127 metrelik rıhtım inşası projeleri de bu yılın yatırım programında yer alıyor.

Bu projelerle limanın çekim gücünün artırılması planlanıyor.

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber