EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Sandıklıda 18 Mart Çanakkale paneli

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Sandıklı Meslek Yüksekokulunda 18 Mart Çanakkale konulu panel gerçekleştirildi

Eklenme:23.03.2019 / 10:13          Güncelleme:23.03.2019 / 10:13

AFYONKARAHİSAR (AA) - Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Sandıklı Meslek Yüksekokulunda 18 Mart Çanakkale konulu panel gerçekleştirildi.

Sandıklı Meslek Yüksekokulu konferans salonundaki panele Sandıklı Kaymakamı Eflatun Can Tortop, AKÜ Sandıklı Meslek Yüksekokulu Müdürü Koray Gürpınar, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölüm Başkanı Dr. Öğretim üyesi Ayşe Aydın, gaziler ve şehit yakınları, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.

Gürpınar, programın açılışında yaptığı konuşmada, 18 Mart 1915 yılının Türk tarihinde askeri ve siyasi başarı olmaktan öte inanç, azim ve yiğitlikle örülmüş bir destan olduğunu söyledi.

Gürpınar, şunları kaydetti:

1915 tarihinin gerek taarruz gerekse savunma savaşlarının başarılarıyla dolup taşan Türk kahramanlık tarihinin en gurur verici ve en parlak sayfalarından biri. Her yönüyle bir maneviyat hazinesi olan bu harbin hem Türk askerinin cesaretini ve gücünü hem de Türk milletinin fedakarlık ve imanını bir kez daha tüm dünyanın gözleri önüne sermiştir.

- Çanakkale Zaferinin anlamı

AKÜ Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölüm Başkanı Dr. Öğretim üyesi Ayşe Aydın ise Çanakkale Zaferinden sonra Türklerin askeri ve siyasi varlığını bir kez daha kanıtladığını ifade etti.

Harp tarihine bakıldığında askeri zaferlerin daima taarruz bir harekatın sonunda kazanıldığı aktaran Aydın, Çanakkale Savaşları ise savunanduların taarruz edenleri yenilgiye uğratmış olduğu tek örnektir. Bu zaferler büyük Türk ulusuna Atatürk gibi dahi bir lideri hediye etmiş ve Mustafa Kemal’in Anafartalar da parlayan yıldızını 18 Mart’ın şafağı aydınlatmış; bu zafer, Türk’e öz benliğini ulusal kimliğini bulma yolunu göstermiş oldu. diye konuştu.

- Avusturalya ve Yeni Zelanda

AKÜ Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Araştırma Görevlisi Mehmet Yağcı ise, Çanakkale Savaşının sebeplerini anlatarak Çanakkale Zaferinin sonuçlarını anlattı.

Program, panelistlere plaket taktimi ve hatıra fotoğrafı çekiminin ardından son buldu.


Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber