EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Tanesi 1 liraya satılan erkenci kiraz hediyelik oldu

AHMET BAYRAM - Türkiyenin erkenci kiraz üretim bölgelerinden Manisanın Şehzadeler ilçesinde bahçelerden hasat edilen sezonun ilk ürünleri, İstanbulda özel marketlerde tanesi yaklaşık 1 liradan satılıyor

Eklenme:15.04.2019 / 08:06          Güncelleme:15.04.2019 / 08:06

MANİSA (AA) - AHMET BAYRAM - Türkiyenin erkenci kiraz üretim bölgelerinden Manisanın Şehzadeler ilçesinde bahçelerden hasat edilen sezonun ilk ürünleri, İstanbulda özel marketlerde tanesi yaklaşık 1 liradan satılıyor.

Kuzey yarım kürede kirazın en erken yetiştiği yer olarak gösterilen Sancaklı Bozköy Mahallesinde sezonla birlikte hummalı bir çalışma başladı. Sabahın ilk ışıklarıyla bahçelerine giderek erkenci çeşit Cristobalina cinsi kirazları özenle ağaçlardan toplayan üreticiler, daha sonra mahalle meydanındaki alım merkezine giderek ürünlerini satmaya çalışıyor.

Çoğunluğunu İstanbuldaki hallerden gelen tüccarların oluşturduğu alıcılar, yılın ilk kirazlarını kilogramı 120 ila 150 lira arasında değişen fiyatlardan alıyor. Daha sonra üreticiden alınan kirazlar, alım merkezlerinde çalışan kadınların yardımıyla 100 ya da 200er gramlık ambalajlar halinde paketlenerek İstanbuldaki hallere sevk ediliyor.

- Hediyelik olarak gidiyor

Tüccar Celil Görmez, AA muhabirine, sezonun ilk ürününün hasadı için Manisaya geldiğini belirterek, Şua ilk kirazın üretici kilogram fiyatı 150 lira. Burada 150 liradan aldığımız kirazı 100er ve 150şer gramlık ambalajlara koyduktan sonra İstanbula sevk ediyoruz. İstanbulda bunun tüketici satış fiyatının 50 lira civarında olacağını tahmin ediyoruz. Bu ambalajın içinde yaklaşık 50 tane var, yani ilk kirazın tanesi bir liraya denk gelecek. İlk kirazlar genelde özel yerlere hediyelik olarak gidiyor. dedi.

Yüksek fiyatı nedeniyle sezonun ilk ürününün herkesin bütçesine uygun olmadığına dikkat çeken Görmez, Lüks marketlere, manavlara, restoranlara ve hediyelik isteyenlere gidiyor. Şua bunu herkes yiyemiyor ama ilerleyen dönemde fiyatı düşecek ve herkese kiraza ulaşacak. diye konuştu.

- Kilo ile satılamaz

Bayrampaşa Sebze Meyve Halinden gelen tüccar Zübeyir Yıkılmaz da sezonun ilk kirazlarının kilo ile satılamayacağını, vatandaşlara pahalı geldiği için küçük ambalajlar halinde satışa sunulacağını ifade etti.

Üretici İlyas Coşkuner ise ilçedeki pek çok çiftçinin kendisi gibi kirazın her çeşidini üretmeye çalıştığını, parlak kırmızı rengi, uzun raf ömrü ve iri taneli yapısıyla ihracata yönelik yetiştirilen Ziraat 900 cinsi kiraz kadar, erkenci türler Cristobalina, Early Burla ve Karabodur türlerine de önem verdiklerini söyledi.

Erkenci kirazların üreticinin gelirleri içinde önemli bir yere sahip olduğuna dikkati çeken Coşkuner, Erkenci kirazlar bizim için iyi bir gelir sağlıyor. Bu yüzden sadece ihracata yönelik türlere değil, erkenci türlere de önem veriyoruz. ifadelerini kullandı.Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber