EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

İzocam, EVFde multi konfor bina çözümlerini tanıttı

İzocam, 10

Eklenme:16.04.2019 / 07:05          Güncelleme:16.04.2019 / 07:05

İSTANBUL (AA) - İzocam, 10. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarında (EVF) sıfıra yakın enerjili binalara erişimde multi konfor bina çözümlerini ve enerji verimliliğine katkılarını anlattı.

İzocamdan yapılan açıklamaya göre, 10. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’na (EVF) katılarak yalıtım ve multi konfor binaların enerji verimliliğindeki katkısına dikkati çeken İzocam, kentsel dönüşümün Türkiye’de konutlarda enerji verimliliğinin artırılması için çok büyük bir fırsat yarattığı görüşünü taşıyor.

İzocam, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen EVF’ndaki standında, sıfıra yakın enerjili binalara erişimde multi konfor bina çözümlerini ve enerji verimliliğine katkılarını anlattı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Saint-Gobain Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Levent Gökçe, yalıtım ile sağlanacak enerji verimliliğinin ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağını belirterek, şunları kaydetti:

En fazla enerji verimliliğine multi konfor binalar ile ulaşılıyor. Kentsel dönüşüm, bu çerçevede büyük bir fırsat sunuyor. Türkiyeye baktığımızda 2018 yılında enerji ham maddeleri ithalatı yüzde 15,6 artışla 43 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Son 10 yılda enerji ithalatımızın ülke ekonomisine bedeli 439 milyar dolar. Tükettiğimiz enerjinin dörtte üçünden fazlasını dışarıdan ithal ediyoruz. Bu düzeyiyle toplam ithalat içinde yüzde 19,3 payı olan enerji ithalatı, 55 milyar dolarlık 2018 yılı dış ticaret açığının en önemli kısmını oluşturuyor.

Cari açığı daha düşük seviyelere indirmek ve enerjide aşırı dışa bağımlılığımızı azaltmak açısından binalarımızda yapacağımız enerji tasarrufu büyük önem taşıyor. Doğru malzeme ve uygun kalınlık ile yalıtım yapılan binalar enerji tasarrufu için atılacak en büyük adımdır. En yüksek enerji tasarrufunu sağlayan çözüm ise multi konfor binalardır.

Multi konfor binaların, yüksek enerji tasarrufuyla birlikte azami ısıl konforu sunduğunu aktaran Gökçe, kusursuz akustik ve görsel konfor, kaliteli içtam havası, yangın korunumu ve güvenliği sağlayan, hem iç mekanlarda hem de dış mekanlarda son derece esnek tasarım çözümleri barındırabilen multi konfor binalar ile en az yüzde 90 enerji tasarrufu hedeflendiğini bildirdi.


- Kentsel dönüşümü önemli bir fırsat olarak görüyoruz


Levent Gökçe, bu binaların, Türkiye gibi enerjisinin dörtte üçünden fazlasını ithal etmekte olan ülkelerde dışa bağımlılığı azaltıcı katkılar sağladığını belirterek, kentsel dönüşümü önemli bir fırsat olarak gördüklerini vurguladı.

Türkiyede 2018 sonu itibarıyla 9,5 milyon üzerindeki bina stokunun iyimser bir tahminle sadece yüzde 15,8inin, TS 825 Binalarda Isı Yalıtım Kurallarına uygun yalıtıldığını aktaran Gökçe, şu değerlendirmelerde bulundu:

Bu rakam, 24,2 milyon üzerindeki mevcut konut sayısında yüzde 33ünü kapsıyor. Kentsel dönüşüm bu rakamın daha da yükselmesine katkıda bulunurken, geleceğin ihtiyaçlarına göre şekillenmiş yönetmeliklerle bugünden yaşam alanlarımızı tasarlamak önemli olacak. Mevcut binalar için binalar veya bağımsız bölümlere ilişkin alım, satım ve kiraya verme ile ilgili iş ve işlemlerde Enerji Kimlik Belgesi düzenlenmiş olması şartının aranmasına ilişkin uygulama zorunluluğunun 1 Ocak 2020ye ertelenmesi ise enerji verimliliği uygulamalarının sahada gelişimini geciktirecek.

Gökçe, düşük karbon ekonomisine geçişte Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı 2017-2023ün önemli olduğunu vurguladı.

BMye sunulan Ulusal Katkı Beyanı (NDC) hedeflerine ancak yalıtım ile ulaşılabileceğini belirten Gökçe, şunları kaydetti:

NDCde yer alan hedeflere ulaşılması için yeşil bina, pasif ev, sıfır enerjili ev tasarımlarının yaygınlaştırılması ile enerji ihtiyacının minimuma indirilmesi önem taşıyor. NDCnin binalar ve kentsel dönüşüm bölümünde yer alan pasif evlere ulaşılması sadece doğru tasarım ve kalın yalıtım uygulaması ile mümkün olabilir. İzocam, 50 yılı aşkın süre boyunca 200 milyon ton petrole eş değer (TEP) enerji tasarrufunun gerçekleşmesine katkıda bulundu. İstanbul iklim şartlarında, 15 milyar metrekare çatının 100 milimetre kalınlığında İzocam cam yünü şilte ile yalıtılmasında sağlanacak tasarrufa eş değer olan bu rakam, aynı zamanda 12 bin 500 hastane, 29 adet Marmaray ve 3 yıllık turizm gelirimize de eş değerdir. 15 milyar metrekare ise 2 milyon 300 bin futbol sahası büyüklüğüne ya da KKTCnin 5 katı bir alana eşittir.

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber