EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

3. Uluslararası Avrasya Sosyal Bilimler Kongresi

Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof

Eklenme:18.04.2019 / 13:55          Güncelleme:18.04.2019 / 13:55

MUĞLA (AA) - Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadir Ulusoy, güçlü Türkiyenin varlığının, gerek Avrasya coğrafyasında gerekse dünya genelinde mazlum milletler için hayati önem taşıdığını belirtti.

Ulusoy, Muğlanın Bodrum ilçesindeki bir otelde düzenlenen 3. Uluslararası Avrasya Sosyal Bilimler Kongresinde, 21inci yüzyılın Avrasya üzerinde şekilleneceğini, bu coğrafyada en önemli aktörlerden birinin Türkiye olacağını söyledi.

Milli birlik ve beraberlik içinde,tak değerlerde uzlaşarak bir arada yaşayan Türk milletinin bölge için önemli bir aktör olması yolunda tarihi bir sorumluluğu bulunduğunu vurgulayan Ulusoy, Orta Asyada Kafkaslarda, Orta Doğuda ve Balkanlarda kadim Türk kültürünün 21inci yüzyıl vizyonuyla güçlendirilerek Avrasya coğrafyasında söz sahibi bir Türkiye için el ele vermemiz gerekir. Güçlü Türkiyenin varlığı, gerek Avrasya coğrafyasında gerekse dünya genelinde mazlum milletler için hayati önem taşımaktadır. Bu bilinçle ülkemizdeki kardeşliğimizi güçlendirmeli, dünya siyasetinde söz sahibi olacak politikalara imza atmalıyız. ifadesini kullandı.

Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamza Keleş ise toplumların milli kimliklerini kazanmalarında en önemli unsurlardan birinin eğitim olduğunu dile getirdi.

Eğitimin dört temel ayak üzerine yapılandırılması gerektiğine işaret eden Keleş, Bunlar dil, tarih-kültür, felsefe ve tabii ilimlerdir. Milli kimliğin oluşmasında en önemli rolü oynayan ise dil ve kültürdür. Diline ve kültürüne sahip olamayan toplumlar başka egemen güçlerin etkisi altında kalarak milli kimliklerini kaybederler. Bu tür sempozyumlarda bu konuların tartışılması ve karara bağlanmasında önemli rol oynamaktadır. değerlendirmesinde bulundu.

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Ortadoğu ve Orta Asya Araştırmaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Varis Çakan da Çinin, Avrasya stratejisi üzerine vurgu yaparak, ipek yolunun yeniden canlandırılmaya çalışıldığını, bu süreçte Türkiyeye önemli roller düştüğünü bildirdi.

Gürcistan, Ukrayna, Azerbaycan, Kosova, Kırgızistan, Moldova ve Türkiyeden 348 akademisyenin katıldığı kongre 21 Nisanda sona erecek.


Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber