EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

GÜNCELLEME - Birlik Operasyonunun yapıldığı balıkçı teknesi İzmire getirildi

Uluslararası sularda yapılan Birlik Operasyonunda yaklaşık 5 ton toz esrarın ele geçirildiği balıkçı gemisi İzmir Limanına getirildi

Eklenme:19.04.2019 / 11:40          Güncelleme:19.04.2019 / 11:40

İZMİR (AA) - Uluslararası sularda yapılan Birlik Operasyonunda yaklaşık 5 ton toz esrarın ele geçirildiği balıkçı gemisi İzmir Limanına getirildi.

Akdenizin uluslararası sularında Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı birimlerinin katılımıyla 15 Nisanda gerçekleştirilen operasyonda ele geçirilen 5 ton toz esrar ve 6 şüphelinin içinde bulunduğu Pervin Oğulları adlı balıkçı gemisi İzmir Limanına yanaştı.

Balıkçı gemisine, operasyonun yapıldığı uluslarası sulardan İzmire kadar SG Umut gemisi eşlik etti. Teknenin gelişi sırasında çevrede güvenlik önlemi alındı, polis helikopteri de bölgede uçuş yaptı.

İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ferdi Korkmaz ve Sahil Güvenlik Ege Deniz Bölge Komutanı Kıdemli Albay Mete Çağlar da limana geldi.

Teknedeki 6 şüpheli işlemleri için emniyete götürüldü. Ele geçirilen 5 ton toz esrar tekneden indirildi.

Aşkın, Tuğgeneral Korkmaz ve Albay Çağlar, operasyona katılan güvenlik güçlerini tebrik etti ayrıca Pervin Oğulları adlı teknede inceleme yaptı.

Öte yandan operasyona katılan Sahil Güvenlik helikopteri pilotu Yüzbaşı Murat Özgürün 5 yaşındaki kızı Defne de babasını limanda karşıladı.

İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türk jandarması, sahil güvenliği ve polisinin 1400 kilometre uzalıkta muhteşem bir operasyona imza attığını söyledi.

- Zor bir operasyon oldu ama kazasız belasız bitirdik

Operasyonda emeği geçenlere teşekkür eden Aşkın, şunları kaydetti:

Zor bir operasyon oldu ama kazasız belasız bitirdik. İzmirde başlayan 4,5 aydır süren bir çalışmaydı, daha sonra Antalya Jandarma Komutanlığı ile yürüttük. Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Ege Deniz Bölge Komutanlığı ile birlikte çalıştık. Güzel olan taraflardan biri de operasyona Türkiyede yapılan botlarımız katıldı. Bizim için ayrıca gurur meselesidir. Yüzlerce arkadaşımız gece, gündüz bu operasyonu takip etti, adı da Birlik Operasyonu oldu. Birlikten güç doğduğunu biliyoruz. Türk jandarması, Türk sahil güvenliği, Türk polisi bir araya geldiğinde ne kadar önemli işler yapabildiğini bir kez daha görmüş olduk.

Operasyon kapsamında 16 şüphelinin gözaltına alındığını hatırlatan Aşkın, bunlardan 6sının tekneden alındığını ifade etti.

- Avrupaya götürülecekti

Şüphelilerinin ifade işlemlerine başlandığını hatırlatan Aşkın, Ele geçirdiğimiz uyuşturucunun Avrupaya götürüleceğini değerlendiriyoruz. Toz esrarın ekonomik değeri ve etkisi çok daha fazla. Yaklaşık 7 kilogram kubar esrardan bir kilo toz esrar elde ediliyor. diye konuştu.

Türk kolluk kuvvetlerinin hiçbir ülkeden destek almadığını dile getiren Aşkın, soruşturma kapsamında başka gözaltıların da olabileceğine işaret etti.

Aşkın, balıkçı teknesinin İzmir limanlarından birine kayıtlı olduğunu sözlerine ekledi.

Operasyonun ardından İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, uyuşturucu ticaretiyle uğraştığı değerlendirilen örgüt mensuplarının 5 Şubatta Türk bayraklı Pervin Oğulları isimli tekneyle İzmirden Moritanya, Fas ve Cezayir kıyılarına gittikleri ve yurt dışında kurdukları irtibatlar sonucunda yüklü miktarda uyuşturucu temin ettikleri bilgisine ulaşıldığı belirtilmişti.

Örgüt mensuplarının uyuşturucuyu, uluslararası sularda balıkçı teknesine aktararak Türkiye kara sularına sokmaya çalışacaklarının tespiti üzerine, tekneye Akdenizin uluslararası sularında, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı birimlerinin katılımıyla Birlik Operasyonu düzenlenmişti.

Sahil güvenlik korvetleri ve helikopterleri eşliğinde, 230 personel ile iki narkotik köpeğinin katılımıyla düzenlenen operasyonda, yaklaşık 5 ton toz esrar ele geçirilmişti. El konulan balıkçı teknesinde yer alan 6 mürettebatın yanı sıra olayla bağlantılı oldukları değerlendirilen 16 kişi gözaltına alınmıştı.


Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber