EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Diş çekimi sonrası yaşadığı sağlık sorunları hayatına mal oluyordu

Karsta dişini çektirdikten sonra baş ağrısı ve nefes problemi yaşayan hasta, ağız sağlığının yeterince korunmaması nedeniyletaya çıkan mikropların yol açtığı kalp rahatsızlığına yakalandığı anlaşılınca zamanında müdahalede bulunularak yaşama tutundu

Eklenme:20.04.2019 / 06:55          Güncelleme:20.04.2019 / 06:55

İZMİR (AA) - Karsta dişini çektirdikten sonra baş ağrısı ve nefes problemi yaşayan hasta, ağız sağlığının yeterince korunmaması nedeniyletaya çıkan mikropların yol açtığı kalp rahatsızlığına yakalandığı anlaşılınca zamanında müdahalede bulunularak yaşama tutundu.

Karsta yaşayan 29 yaşındaki Talip Gönen diş ağrısı nedeniyle doktora gitti. Dişi çekilen Gönen, 2-3 gün sonra baş ağrısı ve nefes problemi yaşamaya başladı. Şikayetler nedeniyle doktora giden Gönen, daha donanımlı bir hastanede müdahale edilmesi gerektiği söylenince İzmirde yaşayan ablasının yanına gitti.

Çiğli Bölge Eğitim Hastanesine başvuran Gönenin, diş çekimi sonrası ağız temizliğinin iyi yapılmaması ve buna bağlıtaya çıkan mikroorganizmaların kana karışarak kalbi etkilemesi nedeniyle rahatsızlandığı tespit edildi. Gönen burada kalp-damar cerrahı Prof. Dr. Öcal Berkanın yaptığı ameliyatla sağlığına kavuştu.

Talip Gönen, ilk başta grip olduğunu düşündüğünü belirterek, Salgından etkilendim sandım. Ama şikayetlerim giderek artmaya başladı. Baş ağrılarım ve nefes almamda problemlertaya çıktı. Durumun farklı olduğunu anlayıp hemen doktora başvurdum. Doktorlarımız sayesinde hayata tutundum. Allah hepsinden razı olsun. ifadesini kullandı.

Prof. Dr. Öcal Berkan ise diş çekimi sonrası ağız sağlığına önem verilmesi gerektiğini vurgulayarak şunları kaydetti:

Ağız sağlığına önem verilmezse mikroorganizmalar kana karışarak birdenbire hayatı tehdit eden ciddi bir kalp rahatsızlığına neden olabilir. Endokardit diye adlandırılan bu patolojide özellikle risk grubuna dahil kişilerde, kalp kapak ve damarlarının en iç kısmında yer alan endotel tabakası tutularak mikrobik iltihap oluşturabilir. Bu olay nadir görülmekle birlikte ölümcül sonuçlara yol açabilmektedir. Özellikle yapısal kalp rahatsızlığı olan, bağışıklığı düşük olan, madde bağımlısı kişilerin riskleri yüksektir. Ülkemizde kalp kapak hastalığının daha sık görülmesi nedeniyle bu hastalarda diş çekimi, endoskopi gibi mide bağırsak hastalıkları, üremeganları ve idrar yolları ile ilgili girişimler öncesinde dikkatli olunması gerekmektedir. Gelişigüzel antibiyotik kullanılması çok sakıncalı olmakla birlikte gerekli durumlarda yüksek risk taşıyan hastalarda doktor kontrolünde antibiyotik kullanılması gerekebilir.Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber