EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Türkiyeden 69 yıl önce Arjantine göçen Raşel Kazes Türk pasaportuna kavuştu

Yaklaşık 70 yıl önce Türkiyeden Arjantine göç eden ve o günden bu yana vatan hasreti çeken Raşel Kazes, bu hasretini dindirmek için gerekli olan Türk pasaportuna kavuştu

Eklenme:23.04.2019 / 20:23          Güncelleme:23.04.2019 / 20:23

BUENOS AIRES (AA) - Yaklaşık 70 yıl önce Türkiyeden Arjantine göç eden ve o günden bu yana vatan hasreti çeken Raşel Kazes, bu hasretini dindirmek için gerekli olan Türk pasaportuna kavuştu.

Türkiyenin Buenos Aires Büyükelçisi Şefik Vural Altay, Büyükelçilikte düzenlenen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliğine katılan Kazese, Türk pasaportunu teslim etti.

Türkiyeye, Türk pasaportuyla gitmesi için önünde hiçbir engel bulunmayan Kazes, mayıstalarında İstanbul, Çanakkale ve İzmiri ziyaret edecek.

- Yaklaşık 70 yıllık hayal gerçek oluyor

Kökeni, İspanyadan Osmanlı topraklarına göçen Sefarad Yahudilerine dayanan 85 yaşındaki Kazes, 16 yaşındayken eşiyle Arjantine göç ettiğinden bu yana Türkiyeyi ziyaret edemedi. 69 yıldır Arjantinde yaşayan fakat kendi isteğiyle Arjantin kimliği de almayan Kazesin en büyük hayali Türkiyeye Türk pasaportuyla gitmekti.

Nüfus kayıtlarının eski olması nedeniyle bilgisayartamında herhangi bir kaydı bulunmayan Kazesin öncelikle Türk kimliği alması için Türkiyenin Buenos Aires Büyükelçiliği aracılığıyla Türkiyedeki nüfus kaydının bulunması için başvuru yapılmıştı.

Geçen hafta Türk kimliğini ve bugün de Türk pasaportunu alan Kazes, ülkesini Türk kimliği ve pasaportuyla ziyaret edebilecek.

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber