EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Toplumun Temel Direği: Aile - Hayatın yükünü birlikte omuzluyorlar

CANAN TÜKELAY - Afyonkarahisarın Bayat ilçesinde 24 yıldır yöreye has mercimekli bükme, katmer ve haşhaşlı gözleme yaparak geçimini sağlayan Ali ve Rukiye Savaş çifti, ev ve iş hayatının yükünü birlikte omuzluyor

Eklenme:24.04.2019 / 08:07          Güncelleme:24.04.2019 / 08:07

AFYONKARAHİSAR (AA) - CANAN TÜKELAY - Afyonkarahisarın Bayat ilçesinde 24 yıldır yöreye has mercimekli bükme, katmer ve haşhaşlı gözleme yaparak geçimini sağlayan Ali ve Rukiye Savaş çifti, ev ve iş hayatının yükünü birlikte omuzluyor.

Omuz omuza vererek hem aynı iş yerini hem de hayatı paylaşan Ali (49) ve Rukiye Savaş (47) çifti, çalışma azimleriyle çevresindekilerin takdirini topluyor.

Kazandıkları parayla iki evlatlarını da okutan çiftin kızlarının büyüğü üniversiteyi bitirerek bu yıl öğretmen olarak atandı, küçüğü ise lisede okuyor.

Ali Savaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, aklının erdiğinden bu yana kendi iş yerinde çalıştığını söyledi.

Bu işin baba mesleği olduğunu belirten Savaş, Babam 1995te tamamen bana devretti. Eşimle beraber yapıyoruz. Asıl mesleğimiz lokantacılıktı. Daha sonra babam devrettikten sonra eşimle bir gün düşündük, hamur işlerine ağırlık vermeye karar verdik. Katmerdir, haşhaşlı bükmedir, yöresel lezzetleri yapmaya başladık. diye konuştu.

Dükkanda her işi birlikte yaptıklarını anlatan Savaş, şöyle devam etti:

Eşim bana yardım ediyor ben de ona. Bükme ve katmerin hamurunu ben yoğururum. Patatesiydi, mercimeğiydi, peynirini, ıspanağını, bütün iç malzemelerini hazırlarım. Eşim de hamurları açar, içlerini koyar, ben pişiririm. Aramızda çok güzel bir iş paylaşımı var. Büyük kızımı okuttuk. Öğretmen oldu, Şanlıurfaya atandı. Küçük kızım lisede okuyor. İnşallah onu da bir meslek sahibi yapabilirsek biz de emekli oluruz.

- İçinde en ufak bir katkı yok

Savaş, yöresel lezzetleri büyüklerinden gördükleri şekliyle yapmaya gayret ettiklerini dile getirerek, Ninemizden, dedemizden gördüğümüz bükmeler bunlar. İçinde en ufak bir katkı yok. Sadece haşhaş, yağ, tuz ve suyla yoğruluyor. Biraz serttir ama gevrektir,ijinalı bu. diye konuştu.

Eşinin yine yöreye has erişte, mantı ve tarhana yaptığını aktaran Savaş, Ben de yardım ederim erişte kesmesine. Elimi sürerim kesinlikle. Ankaradan bile arayıp sipariş verenler oluyor. Biz de hazırlayıp, yolcu otobüsleri ile gönderiyoruz. Büyük kızım internete koymuş, bizi görenler siparişi veriyor. ifadelerini kullandı.

- Çevremizdekiler biz size özeniyoruz diyorlar

Rukiye Savaş da evde boş durmak istemediği için 24 yıldır eşinin yanında çalıştığını belirtti.

İlçede yaşayanların, yaptıkları ürünlere ilgisinin oldukça fazla olduğuna işaret eden Savaş, şunları kaydetti:

Sabah iş yerini açıyoruz. Eşim hamuru yoğuruyor, iç malzemesini hazırlıyor. Çok zahmetli bir iş bizimkisi. Ürünlerimizde kendi tarlamızın haşhaşını kullanıyoruz. Bizim bükmelerimiz çıtır oluyor. Çok güzel bir diyalog var aramızda. Eşimle burada uyum içinde çalışmam dışarıdan çok dikkati çekiyor. Geri dönüşler çok güzel. Çevremizdekiler biz size özeniyoruz diyorlar. Eşime destek olmamı seviyorlar. Bunları duymak çok güzel. Kazandığımız parayla çocuklarımızı okuttuk. Kızım bu yıl öğretmen olarak atandı. Küçük kızım da lisede okuyor. Çok şükür, az demeyip çok demeyip kimseye muhtaç olmadan geçiniyoruz. Kızlarımın başarısı beni daha çok memnun ediyor.Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber