EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

İstanbul Arel Üniversitesinden bahar depresyonuna tavsiyeler

İstanbul Arel Üniversitesi Psikolojik Danışma, Rehberlik Uygulama ve Araştırma Merkezi (ArelPDR) Vekil Müdürü Uzman Psikolog Simay Okşan Oral, bahar yorgunluğu ya da depresyonunu atlatmak için gün ışığına çıkılması, yürüyüş yapılması önerisinde bulundu

Eklenme:24.04.2019 / 11:12          Güncelleme:24.04.2019 / 11:12

İSTANBUL (AA) - İstanbul Arel Üniversitesi Psikolojik Danışma, Rehberlik Uygulama ve Araştırma Merkezi (ArelPDR) Vekil Müdürü Uzman Psikolog Simay Okşan Oral, bahar yorgunluğu ya da depresyonunu atlatmak için gün ışığına çıkılması, yürüyüş yapılması önerisinde bulundu.

ArelPDR Vekil Müdürü Uzman Psikolog Simay Okşan Oral, yaptığı yazılı açıklamada, mevsim geçişinin kişiler üzerindeki etkilerini değerlendirdi.

Oral, bahar aylarına girildiğinde kişilerde kronik yorgunluk, dikkat ve odaklanma sorunu, üzgün hissetme, normalden fazla veya az uyuma ve yeme gibi sorunların görülmesinin normal olduğunu belirtti.

Bu durumların, günlük hayattaki işlevselliği bozmaması halinde korkulmasına gerek olmadığını vurgulayan Oral, Vücut sadece değişen dıştama uyum sağlamaya çalışıyordur. Ancak işlevselliğimizi ciddianda bozuyorsa okula ya da işe gidemeyecek durumda oluyorsak özellikle de en az 2 yıldır her mevsim geçişinde (ilkbahar ve sonbahar) bu belirtileri yaşıyorsak mevsimsel duygu durum bozukluğundan şüphelenilir. Bu durumda bir ruh sağlığı uzmanına danışmak faydalı olacaktır. Çünkü eğer duygu durum bozukluğu, bahar yorgunluğu denilerek geçiştiriliyorsa ilerleyen dönemde kronik depresyona dönüşme riski vardır ve gecikildiğinde tedavisi zorlaşabilir. ifadelerini kullandı.

Oral, mevsim geçişlerinin özellikle yemek alışkanlıklarını değiştirmesinin en çok görülen belirtilerden olduğunu aktararak, bu durumda bir beslenme uzmanından destek alınabileceğini, negatif yönde değişen duygu durumunun daha çok hamur işi, tatlı gibi sağlıksız yiyeceklere yönelmeye yol açabileceğini ifade etti.

Sağlıksız beslenmenin de kronik stresi ve kaygıyı arttırdığına işaret eden Oral, şunları kaydetti:

Bahar aylarında kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlayacak formüller de var. Olabildiğince gün ışığı alan, aydınlık ve ferah yerlerde zamanınızı geçirmeye çalışın. Olabildiğince az kapalı alanda vakit geçirin. Fırsat bulduğunuz her an kendinizi dışarı atıp yürüyüş yapın, güneş ışığı alın. Düzenli olarak egzersiz yapın. Artık biliniyor ki spor sonrasında salgılanan hormonlar doğal antidepresan etkisi gösteriyor. Alkol tüketimini azaltın. Daha az kahve için. Doğal bitki çayları tercih edin. Bu dönemde sosyalleşme zor gelebilir ama yine de birlikte güzel vakit geçirdiğiniz birileriyle iletişime geçmeye çalışın. Duygularınızı ifade edin, destek istemekten çekinmeyin. Uzun zamandır yapmak istediğiniz bir şey için özellikle fırsat yaratın. Seyahat planlamak da güzel bir alternatif olabilir.

- Bahar depresyonuna işaret edebilecek faktörler

Uzman Psikolog Simay Okşan Oral, bahar aylarının, kimilerinde olumsuzluklara yol açabileceği gibi bazı bireylere de pozitif enerji verebileceğini ifade etti.

Bahar döneminin herkeste çökkün bir ruh durumuna sebep olmayacağını vurgulayan Oral, Bazılarımıza da çok iyi gelir. Daha neşeli ve aktif oluruz. Bu durumda da az önce saydıklarımın tam tersi olabilir. Performansta artış, daha dışa dönük olmak gibi. değerlendirmesinde bulundu.

Oral, bahar depresyonuna işaret edebilecek faktörleri şöyle sıraladı:

Umutsuz ve çökkün hissetme, suçluluk, değersizlik düşünceleri, üzgün ve boşlukta hissetme, halsizlik, enerji kaybı ya da günlük işlere karşı isteksizlik, performansta düşüş, öfke, kolayca ağlama, endişe ve korkular, aşırı hareketlilik veya uyuşukluk, iştah ve uykuda artma/ azalma, odaklanmada zorluk, unutkanlık ve karar vermekte güçlük, cinsel istekte azalma, uzun süreli, tedaviye yanıt vermeyen bedensel, şikayetler ve ağrılar, intihar düşünceleri, intihar planı ya da girişimi.

Söz konusu faktörlerden az beşinin olmasının bahar depresyonuna işaret edeceğini aktaran Oral, bunların en az 2 hafta sürmesi durumunda bir ruh sağlığı uzmanından danışmanlık almak gerektiği uyarısında bulundu.

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber