EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Sanayi sütü yerini sokak sütüne bıraktı

HALİL ŞAHİN - Ulusal Süt Konseyi Başkan Vekili Muhittin Özder, sanayide işlenen sütlerle ilgili yürütülen kara propaganda nedeniyle üretilen sütün sanayiye aktarılmaanının düştüğünü, sokak sütü tüketiminin arttığını söyledi

Eklenme:26.04.2019 / 08:01          Güncelleme:26.04.2019 / 08:01

İZMİR (AA) - HALİL ŞAHİN - Ulusal Süt Konseyi Başkan Vekili Muhittin Özder, sanayide işlenen sütlerle ilgili yürütülen kara propaganda nedeniyle üretilen sütün sanayiye aktarılmaanının düştüğünü, sokak sütü tüketiminin arttığını söyledi.

Özder, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiyenin süt üretiminde dünyada 9. sırada yer almasına rağmen üretilen sütlerin sanayiye aktarılmasında 17. sırada bulunduğunu belirtti.

Gelişmiş ülkelerde üretilen sütten sanayiye gidenan artarken Türkiyede ise son yıllarda buanın azaldığına dikkati çeken Özder, Türkiyede yılda üretilen 22,1 milyon ton sütün yüzde 48inin sanayiye gittiğini, buanın 5-6 sene önce yüzde 55lerde olduğunu aktardı.

Özder, sağlık, sektörün sürdürülebilirliği ve üretilen sütün sağlıklı bir şekilde başka bölgelere ulaştırılabilmesinde sanayide işlenen sütün tercih edildiğini ifade ederek, Ülkemizde bu durum son yıllarda tersine gidiyor. Bir kaç nedeni var. Bir tanesi, özellikle sanayide üretilen sütlerin aleyhine yürütülen bunların sağlıksız, zararlı hatta kanser olduğu yönünde kampanya var. Her sektörde olduğu gibi burada hata yapanlar vardır ama sütün kanser yaptığı, pastörize edilen sütün yapısının bozulduğu gibi söylemler şeyler çok tehlikeli. ifadelerini kullandı.

-Savaşı sokak sütçüsü kazanıyor

Dünyada artık en önemli gücün beyin olduğunu dile getiren Özder, şöyle devam etti:

Düşmanlarımızın yapmak istediğinin bu yolla yapıldığını görüyoruz. Sağlıklı nesiller yetiştirmemiz lazım. Hayvansal protein de bu açıdan son derece önemli. Sağlıklı nesilleri, daha zeki ve gelişmiş insanlardan oluşan toplumları engellemek amacıyla diğer ülkelerin bu yaptığı gizli bir soğuk savaş uzantısı. Yıllarca kolestrol var et, yumurta yemeyin dediler, o ülkelere baktığınız zaman bizim tüketimimizin 10 misli et tüketiyor. Süt de aynı şekilde. Bazen de maalesef önünde profesör yazanlar buna alet oluyorlar. Maalesef son yıllarda bu etkili oldu. Bunu nereden görüyoruz, sokak sütü arttı. En sağlıksız süt sokak sütüdür, azalması gerekirken bu propagandalardan dolayın arttı. Sokak sütçüsü bu savaşı kazanıyor.

Özder, Türkiyede toplam kişi başı süt tüketiminde bir artış görünse de bu artışın sağlıklı süt artışı olmadığını ifade ederek, Sokak sütü denetimsizdir, sanayiye giden süt çok daha iyi denetleniyor. Antibiyotikli sütü sanayici almaz. Çünkü o sütten peynir, yoğurt olmaz. Sütler çiftlikten çıkarken de işletmeye girerken de denetleniyor. ifadelerini kullandı.

Özder, sütün nakliye maliyetinin birim kilo başına göre fazla olması nedeniyle uzak yerlere taşınmasının problem olduğunu, dolayısıyla yakın coğrafyaya satma şansının daha fazla olduğunu belirterek, Türkiyenin İran dışındaki komşu ülkelerin süt alıcısı olduğuna dikkati çekti.

Afrikanın tamamı ile İtalya, Romanya, Yunanistan, Bulgaristan, Balkan ülkeleri gibi Avrupadaki ülkelerin de süt açığı bulunduğunu kaydeden Özder, Sanayiye giden sütün az olması ihracatı olumsuz etkiliyor. Biz burada hala sütümüzü değerinde satamıyoruz. Değerlendiremediğimiz için üreticilerimiz para kazanamıyor. Yavaş yavaş işi bırakıyorlar. Hele hele küçük işletmeler vazgeçerse işe dönmezler. Şua biz Kuzey Afrikada Tunus, Cezayir ile bir miktar Orta Doğuya satıyoruz. Sanayiye giden süt artarsa ihracat artar. Potansiyelimiz çok fazla. Sadece sanayiye gitmesi değil elbette, onunla birlikte yapılacak şeyler var, ihracat teşviki gibi. İhracatın 3 kat artma potansiyeli var.

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber