EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Afyonkarahisardaki Yumurta Müzesi ilgi görüyor

CANAN TÜKELAY - Dünyanın altıncı Yumurta ve Sanatları Müzesindeki, farklı türlerden hayvanlara ait ve bir kısmı sanat eserine dönüştürülmüş yumurtalar ilgi görüyor

Eklenme:26.04.2019 / 08:06          Güncelleme:26.04.2019 / 08:06

AFYONKARAHİSAR (AA) - CANAN TÜKELAY - Dünyanın altıncı Yumurta ve Sanatları Müzesindeki, farklı türlerden hayvanlara ait ve bir kısmı sanat eserine dönüştürülmüş yumurtalar ilgi görüyor.

Afyonkarahisarda, Hattat Ahmet Karahisari Kültür ve Sanat Merkezi bünyesinde kurulan İsmail Kumartaşlı Yumurta ve Sanatları Müzesinde piton yılanı, köpek balığı, kara kaplumbağası, caretta caretta, salyangoz, çekirge ve ipek böceği gibi birçok hayvan türünün yumurtaları sergileniyor.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır, AA muhabirine açıklamada, şehrin kendine has özelliklerinin yanı sıra turistlerin ilgisini çekecek projelerle turizmi canlandırmak için çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Afyonkarahisarın yumurta sektörü açısından ülkenin önde gelen illerden biri olduğunu anımsatan Tanır, Yaklaşık 20 milyon tavuğun olduğu ilimizde 18 milyon civarında yumurta üretiliyor. Bu ekonomimiz açısında önemli bir değerdir. Çocuklarımızı yumurtayla buluşturarak, sağlıklı beslenmelerini sağlamamız gerekiyor. Ama onun da ötesi bir sanat ürünü olaraktaya koymak gerekiyordu. diye konuştu.

Tanır, bu konuda yaklaşık 2 yıllık bir çalışmanın sonucunda geçen yıl bir müze açtıklarını belirterek, şöyle devam etti:

Yaptığımız çalışmalar neticesinde ilimizde Türkiyenin ilk Yumurta ve Sanatları Müzesini açmış olduk. Dünyadaki yumurta müzelerine baktığımızda Rusya, Ukrayna, Almanya, Çin ve ABDde bu alanda müzelerin olduğunu görüyoruz. Ama Türkiyede böyle bir müze yoktu. Bu açıdan çok önemli ve nitelikli bir çalışma oldu.

- Bilinirliği arttıkça ziyaretçi sayısının üst seviyeye çıkacağını düşünüyoruz

Arkeoloji ve müzik aletleri müzeleri, Çeşmeli Konak, Afyon Kalesi gibi yerlerin yanı sıra kente önemli bir mekan daha kazandırdıklarını vurgulayan Tanır, sözlerini şöyle sürdürdü:

Müzemiz geçen yıl ziyarete açıldı. Ziyarete gelen öğrencilerden, ben yumurta yemeyi sevmiyordum, bundan sonra yemeğe başlayacağım diyenler oluyor. Sanatsal yumurtaları görünce, hayret, yumurtanın da sanatı oluyormuş diyorlar. Açıldığı ilk yıl müzemizi 3 bini öğrenci, 5 bin 500 kişi ziyaret etti. Bilinirliği arttıkça ziyaretçi sayısının çok daha üst seviyeye çıkacağını düşünüyoruz. Burada 240 türden hayvanın yumurtası görülebiliyor. 100 civarında da sanatsal anlamda, ebrunun işlendiği, oyma ve hat sanatının olduğu yumurtaları burada görebilme imkanına sahipsiniz.

Müzenin tanıtımdan sorumlu yetkilisi Mukaddes Dilan Gök de Yumurta Müzesine ilginin giderek arttığını ifade etti.

Yumurta ve sanatsal ürünlerin bir arada bulunmasının ilgi çektiğini aktaran Gök, şunları kaydetti:

Sadece tavuk ırkına ait dünyadan ve Türkiyeden 100e yakın yumurta var. Ayrıca vahşi yaşama ait yumurtalar bulunuyor. Piton yılanı, köpek balığı, kara kaplumbağası, caretta caretta, salyangoz, çekirge, ipek böceği yumurtaları sergileniyor. Yumurta ve tavuk anatomisi, civcivin 21 günlük hikayesini anlatan videomuz gibi görsellerimizi görme imkanı var. Sanatsal yumurtalar arasında ise Atatürkün Büyük Taarruzu başlattığı Kocatepedeki görüntüsünün işlendiği, 19 bin yumurta kabuğu kullanılarak oluşturulmuş tablo dikkati çekiyor. Yine Atatürkün Büyük Taarruzda cephedeki görüntüsünün seramik sanatıyla üzerine işlendiği devekuşu yumurtası da ilgi görüyor. Türkiyenin en büyük devekuşu yumurtasına ve müzenin en küçüğü Hint bülbülü yumurtasına da sahibiz.

Gök, farklı şehirlerden sanatçıların yumurta üzerine çalışmalarını müzede sergilenmek üzere gönderdiklerini ifade etti.


Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber