EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

İzmirdeki organize suç örgütü davası

İzmirdeganize suç örgütü kurarak maddi menfaat elde ettikleri, ayrıca silahla yaralama, öldürmeye teşebbüs ve kasten adam öldürme gibi suçları işledikleri gerekçesiyle açılan davada 31i tutuklu 69 sanığın yargılanması sürdürüldü

Eklenme:15.05.2019 / 14:40          Güncelleme:15.05.2019 / 14:40

İZMİR (AA) - İzmirdeganize suç örgütü kurarak maddi menfaat elde ettikleri, ayrıca silahla yaralama, öldürmeye teşebbüs ve kasten adam öldürme gibi suçları işledikleri gerekçesiyle açılan davada 31i tutuklu 69 sanığın yargılanması sürdürüldü.

İzmir 3. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, tutuklu sanıklar ve bazı tutuksuz sanıklar ile taraf avukatları hazır bulundu.

Tutuksuz sanık polis memuru U.C, İzmir Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Gasp Büro Amirliğinin 15 Mayıs 2018de yapacağı operasyonu bir gün önceden bazı tutuklu sanıklara bilgi verdiği suçlamasına ilişkin savunma yaptı.

U.C, 14 yıldan beri polis memuru olarak çetelerle mücadele ettiğini dile getirerek, operasyonun yapılacağını 5 kişiden başkasının bilmediğinden kendisinin böyle bir operasyonun varlığından haberdar olmadığını savundu.

Gizlilik ve kısıtlılık bulunan bir dosyada bilgi sızdırmasının söz konusu olamayacağını söyleyen U.C, suçlamaları kabul etmedi.

Tutuksuz sanık V.A, müşteki A.Knin çekine el konulması, müştekinintağı olduğu şirketin birtakım bahanelerle kendisinden alınması, tekrar kendisine satılmasına ilişkin suçlamalar hakkında ifade vererek, bir öğretmen olarak burada bulunmaktan utanç duyduğunu dile getirdi.

FETÖye ait okulların kapatılmasını fırsata çevirmek için Manisada A.K. ile bir kolej kurduklarını ancak parasını almadığı A.Kyi kolejintağı yaptığını ileri süren V.A, müştekinin daha sonrataklıktan ayrılmasına rağmen kendilerini herhangi bir ödeme yapmadığını da iddia etti. V.A, A.Knin verdiği ifadenin bir senaryonun ürünü olduğunu savundu.

A.Knin yurt dışında olduğunu aktaran V.A, Tabiri caizse, A.Kye çökerek onun parasını aldığımız doğru değildir. dedi.

Tutuklu sanık İbrahim Musab Yardımcı da hakkındaki silah ticareti yapma suçlamasına ilişkin, örgüt üyesi olmakla suçlandığını ancak yargılanan sanıklardan sadece birkaçını tanıdığını beyan ederek, Herhangi bir kişiyle silah ticareti yapmadım. Silah ticareti yapan kimseyi de görmedim. diye ifade verdi.

Mahkeme heyeti, duruşmanın yarın devam etmesine karar verdi.

- İddianame

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianameyle firari sanık örgüt lideri Serkan Kurtuluş ile 31i tutuklu 69 sanık hakkında dava açılmıştı.

Organize suç örgütüne üye oldukları gerekçesiyle yargılanan sanıklara suç işlemek amacıyla çıkar amaçlı silahlı suç örgütü kurdukları, yönettikleri ve bu örgüte üye oldukları, bu örgüt kapsamında maddi menfaat elde etme amacı güderek tehdit, hakaret, silahla yaralama, öldürmeye teşebbüs, kurşunlama ve kasten adam öldürme gibi suçlamalar yöneltilmişti.

Bazı devlet görevlilerinin bu suç örgütüyle bağlantıya geçerek, FETÖ soruşturmalarını etkilediğine dikkat çekilen iddianamede, Çeşitli üst düzey kamu görevlileri ile siyasetçiler arasında FETÖ soruşturmalarında haklarında işlem yapılan iş adamlarına yönelik menfaat temin saikiyle ve örgütlü hareket edildiği, bir nevi kamuoyundaki tabirle FETÖ borsası olduğu kuşkusu uyanmıştır. ifadelerine yer verilmişti.

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber