EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Tıbbi ve Aromatik Bitki Çeşitliliğinin Korunması Araştırma Komisyonu toplandı

Tıbbi ve aromatik bitki çeşitliliğinin korunmasında, üretiminde ve pazarlanmasında karşılaşılan sorunlar ile alınması gereken önlemleri belirlemek amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu ilk toplantısını yaptı

Eklenme:15.05.2019 / 14:42          Güncelleme:15.05.2019 / 14:42

TBMM (AA) - Tıbbi ve aromatik bitki çeşitliliğinin korunmasında, üretiminde ve pazarlanmasında karşılaşılan sorunlar ile alınması gereken önlemleri belirlemek amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu ilk toplantısını yaptı.

AK Parti Antalya Milletvekili İbrahim Aydın başkanlığında yapılan toplantıda, komisyonun çalışma takvimi ile komisyona davet edilecek kişilerin tespiti ele alındı.

Komisyonun 12 üyeden oluştuğunu ve geçen hafta görev bölümünün yapıldığını belirten Aydın, komisyon üyelerine çalışmalarında başarılar diledi. Aydın, ayrıca, komisyonda ağırlıklı olarak tıp doktoru, eczacı, gıda mühendisi, hukukçu veman mühendisinin bulunduğunu söyledi.

Araştırma komisyonunun Türkiyede büyük bir etki oluşturduğunu ifade eden Aydın, üniversitelerden, sivil toplum kuruluşlarından, bu alanda çalışma yapan kişilerden olumlu tepkiler gördüklerini, nasıl katkı sunabilecekleri yönünde değerlendirmelerinin bulunduğunu aktardı.

Tıbbi ve aromatik bitkiler konusu üzerinde 2015 yılından sonra önemli çalışmaların yapıldığını dile getiren Aydın, eski Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlunun, Afyonkarahisarda tıbbi ve ıtri bitkiler merkezi kurduğunu, 150den fazla bilim insanının katıldığı 3 çalıştayın yapılmasını sağladığını anlattı.

Komisyon toplantısında milletvekilleri öneri, görüş ve değerlendirmelerde bulundu.

AK Parti Artvin Milletvekili Ertunç Erkan Balta, Artvinin 2 bin 727 bitki sayısıyla Türkiyede en fazla bitki çeşitliliğine sahip il olduğunu kaydetti. Artvindeki bu potansiyelin değerlendirilmesi, geliştirilmesi, ülke ekonomisine kazandırılması amacıyla neler yapılabilir? şeklinde 16 maddelik bir plan hazırlandığını anlatan Balta, bu raporu hazırlayanların komisyona her zaman katkı sunmaya hazır olduğunu söyledi.

AK Parti Karaman Milletvekili Recep Şeker, tıbbi ve aromatik bitkiler için hazırlanacak yol haritasında üretim, üretimin sanayileştirilmesi ve pazarlanması gibi üç ana başlığın bulunduğunu belirtti. Şeker, komisyonun işleyişi çerçevesinde çağrılacak kişilerin üretici, sanayici ve ihracatçı şeklinde sınıflandırılması gerektiğini ifade etti.


Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber