EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Türkiyede engellilerin eğitime erişim oranı yüzde 9dur

Engelliler Konfederasyonu Başkanı Turhan İçli, Türkiyedeki okullaşma ve eğitime erişmeanı yüzde 90 şeklinde gösteriliyor

Eklenme:15.05.2019 / 21:27          Güncelleme:15.05.2019 / 21:27

AFYONKARAHİSAR (AA) - Engelliler Konfederasyonu Başkanı Turhan İçli, Türkiyedeki okullaşma ve eğitime erişmeanı yüzde 90 şeklinde gösteriliyor. Engelliler içinse buan yüzde 9dur. Arada 10 misli fark var. dedi.

İçli, Altınokta Körler Derneği Afyonkarahisar Şubesinin düzenlediği iftar programında yaptığı konuşmada, Türkiyedeki engellilerin haklarını almak ve korumak için örgütlü olarak çok büyük mücadeleler verdiklerini söyledi.

Türkiyede engelli hakları konusunda son 30 yılda büyük ilerlemeler yaşandığını dile getiren İçli, Resmi rakamlara göre, Türkiyede 10 milyon civarında engelli sayısı olduğu söyleniyor. Bunun için de biz birlikte hareket etmeyi en önemli düsturumuz olarak kabul ettik. Bu konuda da şimdi bir çalışma içerisindeyiz. Türkiyenin her şehrindeki engelli sivil toplum örgütlerini, il engelliler meclisleri şeklinde bir araya getiriyoruz. diye konuştu.

Türkiye Engelliler Meclisinin 2020 yılı Mayıs ayında Ankarada toplanacağını aktaran İçli, toplantılarda engelli stratejilerini, eylem planlarını ve politikalarını belirleyerek, talepleriyle birlikte TBMM ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesinin önüne gideceklerini vurguladı.

-Arada 10 misli fark var

İçli, engellilerin mevzuat noktasında haklarının yüzde 90ını elde etmelerine rağmen uygulama noktasında bunların karşılıklarını göremediklerini savundu.

Türkiyedeki bütün engellilerin eğitimlerinin istenilen düzeyde olmadığını kaydeden İçli, şöyle devam etti:

Milli Eğitim Bakanlığımızın internet adresinde Türkiyedeki okullaşma ve eğitime erişmeanı yüzde 90 şeklinde gösteriliyor. Engelliler içinse buan yüzde 9dur. 9 nere, 90 nere. Arada 10 misli fark var. Arada bir uçurum var. Bu uçurumu da hızlı bir şekilde kapatmamız lazım.

İftar programına, Türkiye Körler Federasyon Başkanı Süha Sağlam, Altınokta Körler Derneği Genel Başkan Yardımcısı İsmail Acar, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yılmaz Yalçın, Çalışma ve İş Kurumu Afyonkarahisar İl Müdürü Ahmet Karakaya, 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Gülsün Ateş Doğan, Altınokta Körler Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı Hakan Erdoğan ve çok sayıda görme engelli katıldı.

Konuşmaların ardından Afyon Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Mustafa Doğan, retina hastalıkları konusunda sunum yaptı.

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber