EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Turkcellin ilk güneş enerji santrali KKTCde kuruldu

Enerji yatırımına iştiraki Enerjicell ile 2016da başlayan Turkcell, grubun ilk güneş enerji santralini KKTCde kurdu

Eklenme:16.05.2019 / 06:40          Güncelleme:16.05.2019 / 06:40

İSTANBUL (AA) - Enerji yatırımına iştiraki Enerjicell ile 2016da başlayan Turkcell, grubun ilk güneş enerji santralini KKTCde kurdu.

Turkcellden yapılan açıklamaya göre, 900 KWp kurulu güce sahip Kuzey Kıbrıs Turkcell Güneş Enerji Santrali, yaklaşık 6 milyon lira yatırımla 4,5 ay gibi kısa bir sürede tamamlandı.

Santralin açılış törenine Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça, Turkcell Yönetim Kurulu Üyesi Attilla Koç, Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan ve Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Harun Maden katılırken, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Kemal Bağzıbağlı, Vadili Belediye Başkanı Mehmet Adahan, gazeteciler, Kuzey Kıbrıs Turkcell ve Lifecell Digital çalışanları da törende yer aldı.

Türkiyenin güneyinde, Akdenizin üçüncü büyük adasında faaliyet gösteren Kuzey Kıbrıs Turkcellin ilk ve tek güneş enerji santrali, 10 dönümlük bir arazi üzerinde konumlandırıldı.

Santralde 2 bin 500 adet yüksek verimli panel ile 9 adet santral tipi inverter kullanıldı. Orta gerilim üzerinden şebekeye tahmini yılda 1 milyon 510 bin 918 kilovatsaat enerji üretecek santral ile doğaya 906 bin 481 kiloluk karbon emisyonu salımının engellenmesi bekleniyor.

Santral sayesinde ayrıca, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) şebekesindeki talep yükünün hafifletilmesi ve bölgedeki enerji kalitesinin iyileştirilmesine de katkı sağlanması hedefleniyor.


- Güneş enerjisine ilk yatırımımızı ilk olarak Kuzey Kıbrısa yaptık


Açıklamada görüşlerine yer verilen Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça, enerjiyi, dijital hayatın hayat suyu olarak tanımladı.

Akça, şunları kaydetti:

Günümüzde artık enerji olmadan endüstriden, dijitalden ve yeni teknoloji gelişiminden bahsetmek mümkün değil. Dünyamızın kaynaklarını tüketen, çevreye ve insan sağlığına zarar veren sistemlerden öte, doğal ve yenilenebilir sistemleri üretmek Turkcellin temel görevlerindendir. Turkcell olarak bizler kendimizi dünyanın ilk dijital operatörü olarak tanımlıyoruz. Şua Kuzey Kıbrıs’ta da var olan Turkcellin geliştirdiği dijital servisleri Nepalden Karayiplere, Arnavutluktan Ukraynaya dünyanın birçok ülkesine sunuyoruz. Bu başarıyı bizler ilk olarak Kuzey Kıbrısta sizler ile paylaştık. Turkcell olarak tüm yaptığımız işlerimizi ilk olarak Kuzey Kıbrısta yapmaya gayret ediyoruz. Turkcellin kuruluşundan sadece 5 sene sonra Turkcellin Türkiyedeki varlığını nasıl Kuzey Kıbrısa da taşımışsak, tüm yeni ürünlerimizi ve servislerimizi de ilk olarak burada sizlere sunuyoruz. Yenilenebilir enerji olan güneş enerjisine ilk yatırımımızı da ilk olarak Kuzey Kıbrıs’a yaptık. Bu bakımdan, Turkcell ve Kuzey Kıbrıs Turkcell arasındaki bağın, Türkiyede yaşanan vatandaşlarla Kuzey Kıbrısta yaşayan vatandaşlar arasındaki bağın ve Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC arasındaki bağın ne kadar güçlü olduğunun bir ifadesi olduğunu vurgulamak istiyorum. Doğru bir iklimde ve doğru bir coğrafyada bu projeyi başlatmış olmak çok değerli.


- Bizler için önemli ve öncü bir yatırım oldu


Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan da Turkcell olarak hedefimiz, her zaman yeniliklerin peşinde kalitenin markası olmak. Bu vizyonumuzu da yaptığımız her işte olduğu gibi enerji sistemleri işimizde de aynı hassasiyet ve şevkle devam ettiriyoruz. ifadelerini kullandı.

Türkiyede, Turkcell Enerji şirketini kurduklarını hatırlatan Erkan, şu değerlendirmelerde bulundu:

Enerji şirketimiz, temelde var olanı yeniden yapmak yerine, enerjiyi nasıl daha verimli ve güzel kullanırız, halkımıza ve müşterilerimize hizmetimizi nasıl daha kolay ulaştırırız sorularına çözüm bulabilmek için çalışıyor. İmkanları göz önünde bulundurduğumuzda güneş, gerek KKTC gerekse Türkiye için en önemli enerji kaynaklarından birisi. Bizler de Turkcell olarak, bu verimli kaynağı kullanmak adına önemli yatırımlar yapıyoruz ve bu yatırımları yapmaya da devam edeceğiz. Çünkü Turkcell, karakteri itibarıyla yatırımcı bir şirket. Bir bölgeye yatırım yapıldığı zaman o bölgenin uzun dönemli verimliliğine çok önem veriyoruz. Açılışını gerçekleştirdiğimiz yenilenebilir enerji santrali de bu bahsettiğimiz konu için mükemmel bir örnek. Enerjinin ne kadar önemli olduğunu bilen bir şirket olarak Kuzey Kıbrısta hayata geçirilen güneş enerjisi santralimiz, bizler için önemli ve öncü bir yatırım oldu. Emeği geçen herkesi tebrik ederim.

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber