EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Emeklileri kömür yardımı vaadiyle dolandıran şebekeye operasyon

İzmir ve Manisada düzenlenen operasyonda kömür yardımı vaadiyle borçlandırdıkları emeklilerden haksız kazanç sağladıkları iddiasıyla 10 kişi gözaltına alındı

Eklenme:16.05.2019 / 10:53          Güncelleme:16.05.2019 / 10:53

İZMİR (AA) - İzmir ve Manisada düzenlenen operasyonda kömür yardımı vaadiyle borçlandırdıkları emeklilerden haksız kazanç sağladıkları iddiasıyla 10 kişi gözaltına alındı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında dernekler aracılığıyla ulaştıkları maddi sıkıntı çeken bazı emeklilere kömür karşılığı ya da yüksek faizli senet imzalattırarak borç para veren şebeke üyelerinin, haksız kazanç elde ettikleri iddiası üzerine 10 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

Bunun üzerine çalışma başlatan İzmir Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, İzmir ve Manisada eş zamanlı operasyon düzenledi.

Operasyonda 2si kadın 10 şüpheli gözaltına alındı.

Zanlıların adreslerinde yapılan aramada mağdurlar adına düzenlenmiş 467 bin 103 lira bedelli 90 senet, 9 harici bellek, bir flash bellek, bir dizüstü bilgisayar ile borçlandırılan emeklilerin isimlerinin yazılı olduğu 3 ajanda ele geçirildi.

İncelemede şüphelilerin 151 emekliyi 4 milyon 398 bin 590 lira borçlandırarak mağdur ettikleri belirlendi.

Zanlıların elde ettikleri haksız kazançla lüks hayat yaşadıkları, pahalı araçlara bindikleri, turizm bölgelerinde villa ve yatlarının olduğu da saptandı.

Ekiplerin yaptığı araştırmada emekli dernekleri üzerinden ihtiyaç sahibi emekliye ulaşan şebeke üyelerinin kömür yardımı adı altında senet imzalatarak borçlandırdıkları, teslim etmedikleri kömür için teslim tutanağı düzenledikleri, yüksek bedel üzerinden borçlandırılan emeklilerin haciz yoluyla mağdur edildiği belirlendi.

- Maaşlarımızı bunlara ipotek ettik

Şebekenin ağına düşerek borçlandırıldığını iddia eden Yaşar Kara, gazetecilere yaptığı açıklamada, soygun ve rant düzeninin açığa çıkması için şüphelilerden şikayetçi olduklarını söyledi.

Kara, dolandırıcılık yöntemini şöyle anlattı:

Emekli dernekleri aracılığıyla ulaştıkları üyelere kömür karşılığında nakit verip borçlandırıyorlar. Örneğin, kömürün tonu 700-800 lira ise emeklilere ton başına 200 lira veriyorlar. Bir emeklinin bu derneklerden 2 yıl içinde 40-50 ton kömür aldığını düşünebiliyor musunuz ? Yani müthiş bir rant ve soygun var. Bizlere telefonla ulaşan aracılar mağduriyetlerimizi dinliyorlar. İhtiyacımızın olduğunu anladıklarında Gelin, size nakit para vereyim, ihtiyacınızı görün. Yalnız kömür borçlanacaksınız. diyorlar. Bize örneğin 5 ton kömür almış gibi görüneceğimizi söylüyorlar.

Tonu 700 liradan yaklaşık 3 bin lira yapıyorsa onlar bize bin lira veriyorlar. Biz de maaşımızı bunlara ipotek altına veriyoruz.

Çok sayıda emekli arkadaşının şebekenin mağduru olduğunu ileri süren Kara, Emekli arkadaşlarımız perişan durumda. Eşinden boşanan, hastanede yatan, sokakta kalmak durumunda kalan arkadaşlarımız var. Buna bir çözüm bulunmasını istiyoruz. O yüzden biz arkadaşlarla toplandık ve bu şebekeden şikayetçi olduk. diye konuştu.

Ali Osman Bağrıaçık da yaklaşık 10 yıldır emekliler derneğine üye olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

İhtiyacımız olduğu zaman evlerimize kömür alıyorduk ancak bu son zamanlarda maddi konuya döndü. Örneğin, bin lira alıyorsun, 3 bin lira borçlandırıyorlar. 3 bin lira alıyorsun, 10 bin lira borçlandırıyorlar. Emeklinin mağduriyetini bilenler bu işi yapıyor. Ben 5 bin lira aldım, 32 bin lira borçlandım. Şua elime hiç maaş geçmiyor. Senet imzaladım, icra dairesinden de taahhüt verdim. Bu bedel her ay maaşımızdan kesiliyor. Paraya ihtiyacım olduğu için imzaladım. Bu nedenle eşimden ayrıldım, çoluğumdan çocuğumdan koptum.

- Emekliye kredi çıkartılır ilanlarına dikkat

Semih Aksöz de kömür ya da para karşılığı emeklileri borçlandırıp maaşlarına el koyduran şebekenin ağına düştüğünü belirtti.

Aksöz, Bundan çok emekli zarar görüyor, ailevi problemleri olanlar var, dışarıda kalan var. Her otobüs durağında Emekliye kredi çıkartılır yazıları var. Bunlara aldanmayın. uyarısında bulundu.

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber