EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Oruç tutan kalp hastaları sıcaklara karşı tedbirli olmalı

Lokman Hekim Hastaneleri Kardiyoloji uzmanı Doç

Eklenme:22.05.2019 / 08:20          Güncelleme:22.05.2019 / 08:20

İSTANBUL(AA) - Lokman Hekim Hastaneleri Kardiyoloji uzmanı Doç. Dr. Semra Topçu, “Havaların ısınmasıyla birlikte kalp hastası olan veuç tutmak isteyenler için daha kontrollü bir döneme girildi” dedi.

Lokman Hekim Hastanelerinden yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Topçu, kalp hastalığının çok güneş bir yelpazede seyrettiğini, bazı hastalarda ayaktan takip edilirken bazılarında hastane takibi öngörüldüğünü kaydetti ve kalp hastalarınınuç tutmak istiyorlarsa mutlaka bir doktor kontrolünde ibadetlerini gerçekleştirmeleri gerektiğini ifade etti.


Topçu,uç tutan kalp hastalarının ilaç tedavisinin sahur ve iftara göre planlanması gerektiğine dikkati çekerek, “Kalp hastalarının ramazanda ilaç kullanımı konusunda doktorlarına danışmalıdır. Doktorların yönlendirmesiyle ilaç planlaması yapılmalıdır. İki doz olan ilaçlar sahur ve iftarda alınacak şekilde planlanabilir. Böbrek yetmezliği açısından risk oluşturabilecek ilaçlar varsa bu konuda dikkatli olunmalıdır. Sıvı alımı artırılmalıdır” ifadelerini kullandı.


- Sıcak havalarda risk artıyor


Havaların son günlerde daha da ısınmaya başladığını hatırlatan Topçu, “Aşırı sıcaklar, uzun açlık ve susuzluk zaman dilimleri, kalp rahatsızlığı olanuçlu hastalar için risk oluşturabilir. Vücutta su, tuz, elektrolik kaybı, kan basıncında düşme ve bayılmalar görülebilir. Düşük kan basıncı kalbin kanlanmasını bozabilir. Su ve tuz kaybı neticesinde böbrek yetmezliği gelişebilir. Ritim bozukluğu şiddetlenebilir” dedi.


Topçu,uç tutan kalp hastalarına şu tavsiyelerde bulundu:


İlk dikkat edilmesi gereken nokta sıcak havalarda ve uzun açlık dönemlerinde vücudun susuz kalmamasıdır. Bu nedenle iftar ve sahur arasında bol su içilmelidir. Aşırı fiziki aktivite yapılmamalıdır. Sıcağa doğrudan maruz kalınmamalı, nemlitamlardan uzak durulmalıdır. İftar sonrası yürüyüşler yapılmalıdır. Özellikle iftarda fazla yemek yemekten kaçınılmalıdır. Aşırı tuzlu, yağlı ve baharatlı, yüksek kalorili yiyeceklerden kaçınmak gerekir. Sahurda ise lifli, uzun süre tok tutan besinler tercih edilebilir. Gazlı içecekler tüketilmemelidir. Sebze yemekleri, nohut, mercimek, yumurta, peynir ve süt tercih edilebilir.

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber