EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Afyonkarahisardaki misafirperverlik ABDli öğretmeni Türkiyeye bağladı

METİN AYDEMİR - Bir eğitim projesi için 2006da geldiği Afyonkarahisarda, kendisine gösterilen ilgiden çok etkilenen ABDli Markk Kirstein, bu tarihten sonra aralıksız ziyaret ettiği Türkiyede yeni arkadaşlıklar ve dostluklar kuruyor

Eklenme:22.05.2019 / 08:39          Güncelleme:22.05.2019 / 08:39

İZMİR (AA) - METİN AYDEMİR - Bir eğitim projesi için 2006da geldiği Afyonkarahisarda, kendisine gösterilen ilgiden çok etkilenen ABDli Markk Kirstein, bu tarihten sonra aralıksız ziyaret ettiği Türkiyede yeni arkadaşlıklar ve dostluklar kuruyor.

İngilterede öğretmenlik yapan Kirstein, 13 yıl önce uluslararası eğitim çalışması kapsamında geldiği Afyonkarahisarda, misafirperverlik ve samimi yaklaşımdan çok memnun kaldı.

Yaklaşık bir hafta Afyonkarahisarda misafir olan Kirstein, bu sürede ev ziyaretleri yaptı, yörenin kültürü hakkında bilgi aldı ve yeni arkadaşlar edindi. İnsanların yakınlığından ve ev sahipliğinden etkilenen Kirsteinin Türkiye ile arasında özel bir bağ oluştu.

O yıldan itibaren her sene Türkiyeye gelen Kirstein, İstanbul, Bursa, Eskişehir, İzmir gibi birçok şehri gezdi. Yılın yaklaşık 20 gününü Türkiyeye ayıran Kirstein, gittiği yerlerde yine dostluklar kurdu ve evlere misafir oldu.

Bu süreçte Türkiyedeki anılarını kaleme alan Kirstein, 13 yıllık deneyimlerini kitaplaştıracak. Seyahatlerinde insanların dinlerine olan bağlılıklarını da fark eden Kirstein, İslam hakkındaki ön yargılı düşüncelerin de değişmesini istiyor.

Bu yılki durağı İzmirin Bergama ilçesi olan Kirstein, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiyedeki seyahatlerinde güzel dostluklar kurduğunu söyledi.

İlk ziyaretini 13 yıl önce Afyonkarahisara yaptığını hatırlatan Kirstein, şöyle konuştu:

Türkiyede yaşadıklarım bende çok derin iz bıraktı ve artık her yıl tatilimi burada geçiriyorum. Beni Türkiyeye bağlayan en önemli nedenlerden biri de 1492 yılında Osmanlı Sultanı 2. Beyazıtın Yahudilere yardım etmesiydi. Ben de bir Yahudiyim. O dönem İspanyada bizi daha fazla istemiyorlardı. Sultan, bizim ülkemize gelebilirsiniz dedi. Bize inanılmaz derecede iyi davranmışlar. O zamandan beri Yahudi halkı Osmanlı topraklarında yaşadı. Beni buraya çeken bu histi. Türk halkına karşı özel bir bağ olduğunu bu olayla hissetim.

Türkiyede çok sevdiğim insanların olduğunu hatırlatan Kirstein, onları ailesi gibi gördüğünü belirtti.

Türkiyeye dair anılarını kitaplaştıracağını ifade eden Kirstein, Burada insanların dinlerine çok bağlı olduklarını gördüm. İslamın bir barış dini olduğunu da kitapta anlatacağım. Türk halkı çok iyi ve cömert. Kitabım çıktığında Türk halkına bir hediyem olacak. Kendileriyle gurur duymaları gerektiğini bir kez daha anlayacaklar. diye konuştu.


Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber