EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Muğlada koruyucu aileler iftarda buluştu

Muğlada Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünce düzenlenen iftar programında koruyucu aileler ve çocuklarla bir araya gelindi

Eklenme:22.05.2019 / 17:48          Güncelleme:22.05.2019 / 17:48

MUĞLA (AA) - Muğlada Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünce düzenlenen iftar programında koruyucu aileler ve çocuklarla bir araya gelindi.

Programda konuşan Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Aile Yanında Destek Hizmetleri Daire Başkanı Hakkı Bilgiç, her çocuğun bir anne ve babaya ihtiyacı olduğunu, bu nedenle bütün çocukların ailesi olsun diye çaba gösterdiklerini söyledi.

Koruyucu aile iftarlarını 81 ilde gerçekleştirdiklerini anlatan Bilgiç, Koruyucu ailelere yerleştirilen çocukların gözlerindeki ışığın değiştiğini, hasta olan çocukların iyileştiklerini, kronik hastalığa sahip çocukların iyileşme sürecine girdiklerini görüyoruz. 2002 yılında 520 çocuk, koruyucu aile yanında bulunuyordu. Bugün Türkiye genelinde koruyucu aile sayısı 5 bin 529, hizmetten yararlandırılan çocuk sayısı ise 6 bin 765e ulaştı. diye konuştu.

Bilgiç, 706 engelli çocuğun koruyucu aile hizmetinden faydalandığını belirterek, şöyle devam etti:

Engelli çocuklar için aylık bakım ücreti yüzde elli artırılarak veriliyor. Bakanlık, koruyucu ailelere baktıkları her çocuk için çocukların bakım, eğitim ve yetiştirilme harcamaları için aylık ücret ödüyor. Çocuk başına ödenen ücrettalama bin 426 lirayı buluyor. Her öğretim yılı başında eğitim masrafları karşılığı olarak bakım ücreti üç kat arttırılarak ödeniyor. Çocukların giyim masrafları için yılda iki kez bakım ücreti iki kat artırılıyor. Çocukların sağlık harcamaları Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu hükümleri kapsamında karşılanıyor. Özel okulların yüzde 3lük kontenjanından koruyucu aile yanındaki çocuklar da faydalanıyor. Koruyucu ailelere emeklilik imkanı sağlanıyor. Eşlerden birisine isteğe bağlı sigorta üzerinden emekliliğe esas primleri aylık olarak ödeniyor.

Koruyucu aile hizmetinde çocukların reşit olduktan sonra da koruyucu ailelerle yaşamaya devam ettiğini aktaran Bilgiç, 2018de reşit olan 117 çocuktan 82sinin koruyucu ailesiyle yaşamaya devam ettiğini ifade etti.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü İlkay Türkoğlu ise koruyucu ailelerle olmaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Bakanlığın çocukların öncelikle aile odaklı hizmetlerinden faydalanmasını içeren politikası doğrultusunda yurt sisteminden, aile odaklı hizmetlere geçildiğini hatırlatan Türkoğlu, bu doğrultuda korunma ve bakım altında bulunan çocukların önemli bir kısmının yurt ve yuvalardan alınarak uygun ailelerin yanına yerleştirildiğine işaret etti.

Muğlada 69 çocuğun 61 korucuyu aile yanında bu hizmetten yararlandığını vurgulayan Türkoğlu, Geleceğimiz ve göz bebeğimiz çocuklarımıza kan bağıyla değil, can bağıyla bağlı olan, onlara gönüllerini açan, kol kanat geren korucuyu ailelerimiz ile burada bulunmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz. ifadelerini kullandı.

Programda, bir aile koruyucu aile olduğu çocuğu için bestelediği şarkıyı seslendirirken, müdürlük tarafından günün anısına hazırlanan, ailelerin kendi fotoğraflarının basılı olduğu hediye tablolar ve teşekkür belgelerinin takdimi yapıldı.

Programa, Vali Vekili Fethi Özdemir, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcıları Seda Cesur, Özcan Çiçek ve Osman Toprakçı ile koruyucu aileler katıldı.

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber