EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Türkiye kendisini yeniden inşa edecek bir adım attı

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Referandumla önemli bir adım attık

Eklenme:22.05.2019 / 18:17          Güncelleme:22.05.2019 / 18:17

İZMİR (AA) - TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Referandumla önemli bir adım attık. Türkiye kendisini yeniden siyaset olarak, devlet olarak inşa edecek bir adım attı. Bunu ne için yaptık; önümüzdeki dünyada Türkiyenin daha güçlü bir aktör olarak yer alabilmesi için yaptık. dedi.

İzmir Ticaret Odasında (İZTO) düzenlenen Üçüncü Binyılın Başında Dünya ve Türkiye isimli toplantıda yaptığı konuşmada, İzmirde olmaktan dolayı mutluluk duyduğunu söyledi.

Dünya tarihi hakkında katılımcılara bilgiler veren Şentop, dünyanın, 21. yüzyılın başında yeni paradigmaların, yeni bir dünya düzenin tartışıldığı, yeni bir düzenin kurulma arifesinde olduğunu belirtti.

Şentop, küreselleşme denilen çok önemli bir değişim döneminden geçildiğini belirterek, yaklaşık 30 yıl evvel gazete sayfalarında dünyadan haberlerin çok az olduğunu ancak şimdi bunun tersine döndüğünü vurguladı.

Bu küreselleşmenin sadece ticaret ve ekonomide etkili olmadığını ifade eden Şentop, Sosyal hayatta da kültürde de etkili oluyor. Gençlerimiz bütün dünyada yaygın olan tabirleri kullanıyor, şarkıları dinliyor. Bu değişimin siyasi hayatı da iktidarları da değiştirebileceğini eklememiz lazım. Tarım devrimi imparatorluklarıtaya çıkarttı. Sanayi devrimi ulus devletleritaya çıkarttı. Bu küreselleşme de dünyada yeni bir siyasi oluşumlara imkan verecek, siyasette ve ekonomide yeni paradigmaları yol açacak bir tablotaya çıkacak. diye konuştu.

- Türkiyenin daha güçlü aktör olması için yaptık

Türkiyenin 100 yıl içerisinde büyük gelişmeler yaşadığını, dünyada ve bölgesinde sözü geçen bir ülke olduğunu aktaran Şentop, Yeni döneme hazırlanabilmek için de yeni bir hamle gerçekleştirdik. Türkiye geçtiğimiz yüzyılın en önemli siyasi ve hukuki değişikliklerinden birisiyle hükümet sistemini değiştirdi. Bugün birçok ülkede sistem tartışılıyor başta Fransa, Trumpın gelişiyle Amerika Birleşik Devletlerinde de 200 yıldan bu yana devam eden sistem birçok yerde tartışılır oldu. Referandumla önemli bir adım attık, Türkiye kendisini yeniden siyaset olarak, devlet olarak inşa edecek bir adım attı. Bunu ne için yaptık; önümüzdeki dünyada Türkiyenin daha güçlü bir aktör olarak yer alabilmesi için yaptık. ifadesini kullandı.

Şentop, geçmiş yüzyıllarda ülkeler arasında ekonomik ve teknolojik yarışta olmak isteyen ülkenin yarışa en başından başlayabildiğini, şuaki bilim ve teknoloji sayesinde ise istenilen yerden bu yarışa girilebildiğini anlattı.

Şentop, şunları kaydetti:

19. yüzyılın Avrupası ve Batı kültürü medeniyeti, Batı medeniyeti dışındaki dünyada insan hakları alanında, insani değerler noktasında insanların ümit bağladığı bir medeniyet kültürüydü. Fakat şimdi öyle değil, uluslararası hukuk da siyaset de ekonomi de bütün insanların, devletlerin eşitliğine inanan bütün insanların kalkınmasına, müreffeh olmasına inanan bir takım değerlere ihtiyaç var, bu değerleritaya koyan tek ülke Türkiye.

Konuşmaların ardından Şentop, katılımcılardan gelen soruları yanıtladı.

Bir katılımcının Huawei ile ilgili bir sorusu üzerine Şentop, konunun sadece telefon firmasıyla sınırlı kalmadığını belirtti.

ABDnin bu tavrına karşı Almanya ve Hollandanın karşı çıktığını belirten Şentop, Altyapı konusunda Çin firmasıyla çalışıyorlar çünkü. ABD ile ticaret yapan ve bundan kar elde eden bütün ülkelere ve yabancı firmalara karşı bir tavır var ama Çin teknoloji devinin durumu çok daha farklı. Bir dizginleme söz konusu. Bunun birçok alanda devam edeceğini düşünebiliriz. Buna benzer olaylarla çok daha fazla karşılaşacağız. şeklinde konuştu.

İzmir Valisi Erol Ayyıldız ise İzmirin zengin doğal kaynaklarıyla Türkiye ve dünyada öne çıkan kentlerin arasında yer aldığını dile getirdi.

İzmirin tarım, turizm, sanayi ve enerji gibi çok yönlü alanlarıyla yatırımcıların dikkatini çektiğine işaret eden Ayyıldız, Yeni kurulan dünya düzeninde Türkiyenin çok önemli bir yerinin olacağını ve İzmirin de burada yerini alacağını düşünüyorum. değerlendirmesinde bulundu.

Toplantıya, eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, AK Parti milletvekilleri Mahmut Atilla Kaya, Necip Nasır, AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, İZTO meclis üyeleri ve çok sayıda iş insanı katıldı.

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber