EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Portekiz Milli Günü İzmirde kutlandı

Portekiz Milli Günü, İzmirde düzenlenen resepsiyonla kutlandı

Eklenme:11.06.2019 / 20:35          Güncelleme:11.06.2019 / 20:35

İZMİR (AA) - Portekiz Milli Günü, İzmirde düzenlenen resepsiyonla kutlandı.

Portekizin Ankara Büyükelçisi Paula Leal Da Silva, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezindeki resepsiyonda yaptığı konuşmada, Portekiz Milli Gününü İzmirde kutlamaktan onur duyduklarını söyledi.

İzmirin çok sayıda uygarlığa ev sahipliği yaptığını kaydeden Silva, şöyle devam etti:

Bu şehirde din, kültür, sanat, bilim ve tarihin köklerini görüyoruz. İzmir aynı zamanda geleceği görebildiğimiz modern bir şehir. Portekiz Milli Gününde Portekizin 900. yılını kutluyoruz. Bu aynı zamanda Portekizce için de bir onurdur. Aslında, Avrupanın en eski uluslarından biri olmamız gerçeği Portekizlilerin diğer insanları, gerçeklikleri, çevreyi daha iyi kavramamızı sağlıyor.

Silva, Portekizin düştüğü ekonomik krizden çıkmayı başardığını belirterek, Gayrisafi milli hasılamız yüzde 7 büyümeanı kaydetti ki, bu Avrupa Birliğitalamasının üstündedir. Ayrıca Portekiz olarak Uluslar Ligindeki son zaferimizle de gurur duyuyoruz. dedi.

Türkiye İle Portekiz arasındaki ilişkilerin her alanda çok verimli olduğunu kaydeden Silva, şunları kaydetti:

Buna rağmen hala yapacak çok şeyimiz var. Özellikle ticaret ve ekonomi alanında. Portekiz bugünlerde tekstil, madencilik, çimento gibi önemli Türk yatırımlarına ev sahipliği yapmaktadır. Önemli Türk firmaları Oyak, Transitex-Yilport gibi ülkemizin ekonomisinde önemli bir varlığa sahipler. Ayrıca Portekiz Türkiyeye yenilenebilir enerji, yüksek kalite kağıt, inşaat ve mühendislik gibi konularda yatırım yapmaktadır.

Portekiz İzmir Fahri Konsolosu Ahmet Yiğitbaşı da iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin daha da geliştirilebileceğini vurguladı.

Yiğitbaşı, İş birliklerinin geliştirilmesi, ekonomik ve kültürel olarak yeni kapılar açacaktır. Türk ve Portekiz insanının sahip olduğu Akdeniz sıcaklığı, ilişkileri geliştirmede en büyük avantajdır. ifadesini kullandı.

- Konser

Resepsiyonun ardından 33. Uluslararası İzmir Festivali kapsamında düzenlenen konserde, hislerini ifade etmenin ve bunları dinleyicilerle paylaşmanın en iyi yolunun Portekiz müziği fado olduğunu belirten sanatçı Ana Lains, son albümü Portucalisden eserler sundu.

Lainse piyanoda Paulo Loureiro, Portekiz gitarda Bruno Chaveiro, akordeonda Carlos Lopes, davulda Joao Coelho ve basta Hugo Ganhao eşilik etti.


Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber