EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Bu ilçede imal edilen patpatlar pek çok kentte kullanılıyor

CANAN TÜKELAY - Afyonkarahisarın Çobanlar ilçesinde 1975 yılından bu yana üretimi yapılan, halk arasında patpat olarak bilinen tarım aracı pek çok kente satılıyor

Eklenme:12.06.2019 / 08:31          Güncelleme:12.06.2019 / 08:31

AFYONKARAHİSAR (AA) - CANAN TÜKELAY - Afyonkarahisarın Çobanlar ilçesinde 1975 yılından bu yana üretimi yapılan, halk arasında patpat olarak bilinen tarım aracı pek çok kente satılıyor.

Patpatlar, ülkenin birçok yerinde tarımsal faaliyetlerde kullanılıyor. Çıkardığı ses nedeniyle pat pat ismi verilen bu araç, hem ucuz hem de taşıma maliyeti açısından çiftçiye avantaj sağlıyor.

Arızalı ya da kaza yapmış araçların parçalarının patpat yapımında kullanılarak ekonomiye kazandırıldığı Çobanlarda, yaklaşık 40 işletmede imalat yapılıyor.

Patpat üreticilerinden Ali Buldan (72), AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentte sadece Çobanlar ilçesinde patpat yapıldığını söyledi.

Bu işe 1975 yılında başlandığını ve yapan kişi sayısının zamanla arttığını belirten Buldan, 44 yıldır patpat yapıp, Türkiyenin dört bir yanına satıyoruz. Patpat yapımı esnafın becerisine göre çeşitlilik gösteriyor. Normal patpat yaparken şimdi bunlara damper de ekledik. 4lü fren koyduk. 4 çeker şekilde yapmaya başladık. Bu şekilde 4x4 araçlar dağlara gayet iyi çıkıyor. Ordu iline birkaç 4x4 yaptım ve gönderdim. dedi.

Buldan, çiftçilerin düşük yakıt tüketimi nedeniyle bu araçları tercih ettiğine dikkati çekerek şöyle devam etti:

Vatandaşlarımız 10 litre mazotla bir gün rahatlıkla kullanabiliyor. Traktörü olanlar dahi evinde bir patpat bulunduruyor. Sadece ilçemizde binin üzerinde patpat mevcut. Yaptığımız araçlara en çok rağbet gösteren iller Ordu, Samsun, Kütahya ve Eskişehir çevresi. Ağrıya dahi bunları gönderiyoruz. Ağrıdan gelenler bir tane de almıyor, 4-5 tane götürüyor. Hedefimiz, bu araçlardan daha fazla yapıp halkımızın hizmetine sunmak. Bunun için de devletimizden destek bekliyoruz. Bazı kişilerin buna gücü yetmiyor. Bir patpat şua 17 bin lira, damperlisi ise 25 bin liraya kadar çıkıyor. Devletimiz bize destek verirse bu araçları daha seri şekilde üretebiliriz.

- Patpatlar ilçeye malolmuş durumda

Çobanlar Belediye Başkanı Ali Altuntaş da patpatların ilçe ekonomisi için çok önemli olduğunu söyledi.

Geçmiş dönemlerde patpatın tescili noktasında üniversitelerin desteğiyle bazı çalışmalar yapıldığını ancak sonuç alınamadığını dile getiren Altuntaş, Önceleri Afyonkarahisardaki patpat üretimine dair insanlar çok fazla bilgi sahibi değildi ancak bu zamanla yayıldı. Şua patpatlar adeta ilçeye malolmuş durumda. Her türlü arazi şartlarında kullanılabilen bu araçlar, vatandaşımızın işini kolaylaştırıyor. dedi.

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber