EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

İkinci Efeste 2020de kayıklar yüzdürülecek

MUHARREM CİN - Kütahyanın Çavdarhisar ilçesinde bulunan ve İkinci Efes şeklinde nitelendirilen Aizanoi Antik Kentindeki çayda, 2020de Antik Çağda olduğu gibi kayıklar yüzdürülecek

Eklenme:13.06.2019 / 08:03          Güncelleme:13.06.2019 / 08:03

KÜTAHYA (AA) - MUHARREM CİN - Kütahyanın Çavdarhisar ilçesinde bulunan ve İkinci Efes şeklinde nitelendirilen Aizanoi Antik Kentindeki çayda, 2020de Antik Çağda olduğu gibi kayıklar yüzdürülecek.

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine 2012de dahil edilen, Anadoludaki en iyi korunmuş Zeus Tapınağına ev sahipliği yapan Aizanoi Antik Kentinde, Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bölümünce yapılan kazı ve alan araştırmalarının bu yılki çalışmalarına başlandı.

Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Elif Özer, AA muhabirine, il merkezine 48 kilometre uzaktaki antik kentte daha önce Alman arkeologların yaptığı çalışmaların, 2011den itibaren Bakanlar Kurulu kararıyla Türk arkeolog ve uzmanlarca yürütüldüğünü söyledi.

Özer, bu yılki çalışmalarda kentin agora adı verilen çarşısınıntaya çıkarılacağını belirtti.

Aizanoi Penkalas Projesi kapsamında, antik kentten geçen çayda Roma döneminde olduğu gibi kayıkların yüzdürüleceğini anlatan Özer, şöyle konuştu:

Çavdarhisar ilçesi sınırlarındaki Koca Çay, antik kentten geçen bir nehir. Antik Çağdaki ismi Penkalas olarak biliniyor. Roma dönemi sikkelerinde Penkalas Nehri, uzanmış bir erkek olarak betimleniyor. Projenin hazırlıklarına 2012de başlamıştık. Projeyle, çayın su seviyesi yükseltilerek, Antik Çağda olduğu gibi iki köprü arasında kayıklarla gidilebilecek. Suyun içindeki yaklaşık bin civarında, Antik Roma döneminden kalma, tarihi eser niteliği taşıyan işlenmiş taşları ve heykelleri dışarı çıkardık. Her birinin envanteri çıkarıldı, çizimleri yapıldı.

Özer, proje kapsamında çaydaki antik Roma köprülerinin restorasyonunun tamamlanmak üzere olduğunu bildirdi.

- Projenin, Antik Çağdaki dönemi yaşatan bir örneği yok

Bazı ülkelerde projenin modern örneklerinin bulunduğunu dile getiren Özer, Yaptığımız araştırmalara göre, projemizin Antik Çağdaki dönemi yaşatan bir örneği bulunmuyor. Türkiyedeki modern örneği ise Eskişehirdeki Porsuk Çayı. Projeyi 2020de bitirmeyi hedefliyoruz. Projemiz tamamlandığında yurt içi ve dışından binlerce kişinin burayı görmek için geleceğini düşünüyoruz. dedi.

Özer, antik kente gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerin, bu çalışma sayesinde Antik Çağdaki gibi kayıkla tarihi gezintiler yapabileceğini sözlerine ekledi.

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber