EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Manisada BİLSEM öğrencisinden buzdolabı tasarımı

Manisada düzenlenen 4

Eklenme:13.06.2019 / 10:34          Güncelleme:13.06.2019 / 10:34

MANİSA (AA) - Manisada düzenlenen 4. KodlaManisa Festivalinde sergilenen ve özellikle kış mevsiminde sıfır maliyetle soğutma sağlayacağı belirtilen Çevreye Duyarlı Doğal Soğutma Sistemi (ÇEVDOS) ziyaretçilerin ilgisini çekti.

Afyonkarahisar Dumlupınar Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) öğrencisi Arda Derici, önceden eski evlerde kullanılan telli tahta dolaplardan esinlenerek bir soğutma sistemi tasarladı.

Manisa Valiliği ve Vestel işbirliğiyle düzenlenen festivalde ziyaretçilerin beğenisine sunulan ÇEVDOS, büyük ilgi gördü.

Derici, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çevreye duyarlı ve tasarruf sağlayan bir tasarımtaya çıkarmak için yola çıktığını belirterek, Araştırma yaptığımda evlerde kullanılan enerjinin yüzde 30dan fazlasını buzdolabının kullandığını öğrendim. Bunun üzerine buzdolabına yoğunlaştım. dedi.

Danışman öğretmen Yakup Sabanın da yönlendirmesiyle önceden evlerde kullanılan telli tahta dolaplardan yola çıkarak tasarımını tamamladığını dile getiren Derici, Bizim evimiz artık doğal gazlı, kış aylarında evi hem ısıtmak hem de buzdolabını soğutmak için para harcıyoruz. Bunu düşünerek bu projeyi tasarladım. Dışarıda soğutulan sıvıyı, kanallar yardımıyla buzdolabı içinde gezdirerek, özellikle kış aylarında sıfır maliyetle soğutma sağlıyoruz. diye konuştu.

Proje danışman öğretmeni Yakup Saban datalama bir buzdolabının aylık 25 lira civarında enerji tüketirken, ÇEVDOS adını verdikleri buzdolabının ayda yaklaşık 7 liralık enerji tükettiğini, bazı firmalarla görüşüp öğrencisinin geliştirdiği tasarımın normal boyutlardaki buzdolaplarına uygulanması için çalışma yürüttüklerini ifade etti.

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber