EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Kuru meyve ihracatında pazar payımızı artırmak istiyoruz

ORHAN YOLDAŞ - Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Birol Celep, tarımsal ürünlerin rekolte ve kalite durumlarının her yıl hava şartlarına göre değiştiğini belirterek, İçeride ve dışarıda tüketim alışkanlıklarında yıldan yıla farklılıklar olabiliyor, bunları yakından gözleyerek pazar yapımızı oluşturmak ve payımızı artırmak istiyoruz

Eklenme:16.06.2019 / 08:02          Güncelleme:16.06.2019 / 08:02

MALATYA (AA) -HAN YOLDAŞ - Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Birol Celep, tarımsal ürünlerin rekolte ve kalite durumlarının her yıl hava şartlarına göre değiştiğini belirterek, İçeride ve dışarıda tüketim alışkanlıklarında yıldan yıla farklılıklar olabiliyor, bunları yakından gözleyerek pazar yapımızı oluşturmak ve payımızı artırmak istiyoruz. dedi.

Celep, Kuru Meyve Sektörü Kayısı Grubu İstişare Toplantısına katılmak üzere geldiği Malatyada AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiyenin tarımsal ürünlerde lider olduğu fındık, kayısı, incir ve üzüm gibi ürünlerde artık kural koyucu bir kültüre sahip olduğunu söyledi.

Türkiye İhracatçılar Meclisinin (TİM)ganizasyonunda Tarım ve Orman Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulutaklığında Ortak Eylem Komisyonunu hayata geçirdiklerini anlatan Celep, komisyonla tüm tarımsal ürünlerdeki problemlerin çözümü için adımlar attıklarını ifade etti.

Celep, bu komisyonun sorunların çözümünde başarılı olacağına inandığını belirterek, şöyle devam etti:

ABDnin Miami kentinde Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli ile tüm dünyadan ve ülkemizden bin 150 iş adamının katıldığı Uluslararası Kuru ve Kabuklu Meyveler Konferansında dünya lideri olduğumuz ürünlerin, bundan sonra sahibi olacağımızın mesajı verildi. Bu ürünleri insan sağlığına uygun üretip sağlıklı ürün felsefesiyle nihai tüketicisine ulaştırırken, tüm paydaşların ve ülke ekonomisinin mutlu olacağı bir yol haritasını belirleyeceğimizin mesajı verildi. Burada biz içerideki üreticimizle dışarıdaki nihai alıcılara güven verecek yol haritamızı kısa vadede değil,ta ve uzun vadede sürdürülebilir şekilde sunmayı hedefliyoruz. Bu çalışma, son aşamada, üretici tabanımızla taban fiyatı oluşturularak Türk üzümü, inciri, kayısısının iç ve dış piyasalarda kabul edilebilir bir bant aralığında hareket etmesini temin ederek iç ve dış piyasalarda fiyat istikrarının sağlanmasının önünü açacaktır.

Değişen dünya koşullarında kısa vadeli yapılan her işin günü kurtarmak anlamına geldiğine dikkati çeken Celep, Bundan sonraki süreçte bizim uzun soluklu plan ve projeleritaya koyarak hayata geçirmemiz lazım. TİM Tarım Komisyonu ve TİM Yönetim ve Sektör Kurulları olarak Ramazan ayında master planı ön çalışmasını yaptık. 29-30 Haziranda da Sapancada ikinci toplantıyı gerçekleştirerek master planını Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğana sunacağız. diye konuştu

- Payımızı artırmak istiyoruz

Sektörle ilgili hazırladıkları master planının üretici, tüccar, ihracatçı ve nihai tüketiciye fayda sağlayacağını anlatan Celep, şunları kaydetti:

Üreticinin geleceğini garanti altına almak, ürün yelpazelerini ve desenlerini bölgesel olarak ele alarak hangi bölgelerde hangi ürün ve üretim şekillerinin destekleneceğini değerlendirmek gibi amaçlarımız var. Tarımsal ürünlerimizin rekolte ve kalite durumları her yıl hava şartlarına göre değişiyor, içeride ve dışarıda tüketim alışkanlıklarında yıldan yıla farklılıklar olabiliyor, bunları yakında gözleyerek pazar yapımızı oluşturmak ve payımızı artırmak istiyoruz. Artık stok kontrollerinin devlet tarafından bizzat yönetilen değil yönlendirilen bir yapılanmaya kavuşturulmasını istiyoruz. Bizim 3 ana temamız var. Birincisi üretimi doğru planlamak ve üreticileri motive ederek yönlendirmek, ikincisi aradaki tüccar ve ihracatçının duruş ve bakış açısını dengelemek, üçüncüsü ise nihai tüketiciye ürünümüzü sürdürebilir şekilde sunmaktır. Bunları doğru yaptığımızda ürettiğimiz ve pazarladığımız ürünlerde yüksek katma değeri yakalama şansımız artacaktır.

- Hedef yıllık 3 milyar dolar ihracat

Celep, kuru meyve sektörünün hedefleri hakkında ise şu bilgileri verdi:

2023 hedeflerimizi revize ettik. Kuru meyve ihracatımızı 3 milyar dolarlara çıkarmayı hedefliyoruz. Bugün 1,3-1,4 milyar dolarlarda olan kuru meyve ihracatımızı, doğru bir bakış açısı yakalayıp doğru araç ve hedefleri içeren bir eylem planıyla hareket ederek, dünyada bizim türev ürünlerimizin satıldığı noktalara getirmeyi planlıyoruz. Örneğin Türk üzümünün hasat dönemi başlangıcında üretici fiyatının ton başına minimum bin 500 ve bin 600 dolar seviyelerinde olması lazım. Aynı şekilde kayısının tonu 2 bin 200 dolar seviyelerinde, dünyada az miktarda ticarete konu olan ve nadide bir ürünümüz olan kuru incirimizin ham maddesinin 3,5-4 dolar seviyesinde olması gibi...Hedef rakamları kısa veta vadeli projeksiyonla baktığımızda, şuaki ihracat miktarlarımızla bizi 2023 hedefini isabetli şekilde yaklaştıracağına inanıyorum.

Celep, lisanslı depoculuk ve ihtisas borsacılığını da kuru meyve sektörü olarak önemsediklerini anlatarak, sektördeki ürün fiyatı regülasyonu için çiftçi, özel sektör ve kamu dayanışmasının önemli olduğunu sözlerine ekledi.


Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber