EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Giritliler Tirede festivalde buluştu

İzmirin Tire ilçesi Turgutlu (Giritli) Köyüne yerleşmiş Giritlilerin ikinci, üçüncü ve dördüncü kuşak torunları festivalde buluştu

Eklenme:16.06.2019 / 12:09          Güncelleme:16.06.2019 / 12:09

İZMİR (AA) - İzmirin Tire ilçesi Turgutlu (Giritli) Köyüne yerleşmiş Giritlilerin ikinci, üçüncü ve dördüncü kuşak torunları festivalde buluştu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Tire Belediyesi ve Tire Giritliler Derneği’nin katkılarıyla 6.sını düzenlenen festival Giritlilerin yerleştiği Turgutlu (Giritli) köyünde yapıldı.

Beşbini aşkın kişinin katıldığı festival renkli görüntülere sahne oldu.

Festivalde halk oyunları gösterisinin ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi Pop Orkestrası ve Pop müzik Sanatçısı Asrın sahne aldı.

Tire Giritliler Derneği Başkanı Serhan Aydın, yaptığı konuşmada, İzmir sınırları içindeki tek Giritli köyü burası. Çukurova, Adana, Mudanya, Erdek ve Ayvalık’tan Girit Dernek başkanları ve yöneticileri aramızda. Bu bir akraba buluşması. Tüm dostlar burada” dedi.

Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran da Turgutlu Mahallesi halkına ve tüm katılımcılara teşekkür ederek, Tire Giritliler Derneği’nin düzenlediği ve geleneksel hale gelen bu güzel buluşma sizlerin katılımı ile daha güzel hale geldi. Tire Belediyesi olarak bu etkinliği burada Girit mübadili ile bu köye yerleşen ailelerin torunları ile gerçekleştirmeye devam edeceğiz. şeklinde konuştu.

Girit Araştırmacısı Prof. Dr. Ayşe Nükhet Adıyeke, Girit Türklerinin Adavatandan Anavatana 2 büyük göç dalgası halinde geldiğini söyleyerek İlk göç 19. Yüzyılın sonunda adadataya çıkan kimlik çatışmalarının yarattığıtamda yaşanan olumsuzluklar nedeniyle adadan kaçmak göçmek zorunda kalanların göçü. İkincisi ise Lozan Anlaşmasına bağlı olarak uygulanan nüfus mübadelesi. Bu göçün ilkine muhacir Giritliler, ikincisine mübadil Giritliler diyoruz. İşte bu Turgutlu köyü 1902 yılında Girit’ten Tireye gelen muhacirlerin iskan edildiği köydür. Girit kültürünün yaşandığı ve yaşatıldığı İzmir’in tek köyüdür. bilgilerini verdi.

Festival alanında kurulan ve yöresel ürünlerin sergilendiği pazar ilgi gördü.

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber