EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Afyonkarahisar TSO Başkanı Serteser:

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Türkiyede yeşil etiket alan ilk ve tek oda olmak için gerekli başvuruları yaptıklarını söyledi

Eklenme:20.06.2019 / 10:55          Güncelleme:20.06.2019 / 10:55

AFYONKARAHİSAR (AA) - Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Türkiyede yeşil etiket alan ilk ve tek oda olmak için gerekli başvuruları yaptıklarını söyledi.

Serteser, bir termal otelde basın mensuplarıyla bir araya gelerek, son yıllarda Avrupa Birliği ve Zafer Kalkınma Ajansı projelerinde gözle görülür bir artış yakaladıklarını belirtti.

Bu projelerin yanında Ur-Ge Projesi yürüten nadir odalardan birisi olduklarını dile getiren Serteser, şunları kaydetti:

İlimizin gelişimi ve kalkınması için her daim proje üreten, yürüten ve projelerde yer alan bir kurum olduk. Son 8 yıllık döneme baktığımızda 16 ulusal, 5 uluslararası olmak üzere 21 projeye dahil olduk ve yürüttük. Bu projelerden bugünkü döviz kurlarına göre 30 milyon Türk lirasını aşkın destek hakkı elde ettik. Tabii proje bazlı faaliyetlerde paranın hepsi bira verilmiyor, proje hakkında çalışmalar yaptıkça para geliyor.

- ATSO olarak yeşil etiket alacağız

Serteser, oda olarak Türkiyede ilk kez gerçekleştirilecek çevreci projelere de imza attıklarını vurguladı.

Toplam bedeli 251 bin 429 lira olan bir proje ile yeşil etiket almak için uluslararası kuruluşlara başvuru yaptıklarını aktaran Serteser, Merkezi Londra’da olan Building Research Establishment Global uzmanları, başvurunun ardından ATSO Hizmet Binasındaki işleyişi inceleyecek. Geçer, iyi, çok iyi, mükemmel ve sıra dışı değerlendirmeleri bulunan BREEAM Yeşil Bina Sertifikasında ATSO’nun hedefi en üst düzey belge olacak. diye konuştu.

Proje çerçevesinde 2020 yılında ATSO Hizmet Binasının geleneksel enerji kaynağı tüketiminin yüzde 20’ye düşeceği, elektrik ve su tüketiminin yüzde 30anında azalacağı hesaplanıyor diyen Serteser, proje başarıyla uygulanarak yeşil bina sertifikası alınması halinde Türkiye genelindeki 365 oda ve borsa içinde bu sertifikaya sahip ilk odanın, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası olacağını sözlerine ekledi.


Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber