EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Tedavi için geldiği Türkiyede hayata yeniden tutundu

Libyada uğradığı silahlı saldırı sonrası bacağından yaralanan, geçirdiği 10 ameliyata rağmen sağlığına kavuşamayan ve bacağı kesilme noktasına gelen 40 yaşındaki Esma Amer, Türkiyede sağlığına kavuşarak tekerlekli sandalyeden kurtuldu

Eklenme:16.07.2019 / 06:36          Güncelleme:16.07.2019 / 06:36

İSTANBUL (AA) - Libyada uğradığı silahlı saldırı sonrası bacağından yaralanan, geçirdiği 10 ameliyata rağmen sağlığına kavuşamayan ve bacağı kesilme noktasına gelen 40 yaşındaki Esma Amer, Türkiyede sağlığına kavuşarak tekerlekli sandalyeden kurtuldu.

Doktorların Eski günlerine dönmen çok zor, bacağın kesilebilir ancak Türkiyede sağlığına kavuşabilirsin dedikleri Amer, Medipol Mega Üniversite Hastanesinde 10 aylık tedavi sürecinde geçirdiği 5 operasyon sonucu sağlığına kavuştu ve tekrar yürümeye başladı.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Adnan Kara, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Libyalı hasta 40 yaşındaki Esma Amerin 2017de sokakta eşi ve çocuklarıyla birlikte silahlı saldırıya uğradığını belirterek, eşi ve çocuğu vefat eden Amerin vücudunun çeşitli yerlerinden yaralandığını söyledi.

Bacağı kırılan ve enfeksiyon kapan Amerin hiç yürüyemediğini ve 1,5 yıl boyunca Libyada tedavi olmaya çalıştığını dile getiren Kara, koltuk değneğiyle hayatını sürdürmeye çalışan hastanın Türkiyeyi son çare olarak gördüğünü ifade etti.

Kara, Bize geldiğinde 1,5 yıl hiç yürümemiş bir hastaydı. Çok kötü durumda olan bacağında 6 santimetre kısalık, enfeksiyon, kırık ve kaynamama problemleri vardı. Tedavi sürecinin meşakkatli olacağını kendisine anlattık. O da kabul etti, sonra tedaviye başladık. dedi.

Amerin Medipolde 5 başarılı operasyon geçirdiğini aktaran Kara, İlk önce enfeksiyonu temizleyip yok ettik. Sonrasında diğer bacağından aldığımız kemikle kaynamayan bölümü kaynattık. Daha sonra ise bacağındaki kısalığı 6 santimetre daha uzatarak her iki bacağı da eşitlemiş olduk. diye konuştu.

Kara, tedavi sürecinin 10 ay sürdüğünü ifade ederek, Amerin saldırıya uğradıktan 2,5 yıl sonra artık kendi başına rahatlıkla yürüyebildiğini, işlerini yapabildiğini anlattı.


- Avrupada tedavi olamayıp Türkiyeye gelen hastalarımız var


Doç. Dr. Adnan Kara, bu tarz operasyonların oldukça riskli olduğunu, hastaların birçok ameliyattan sonra damar ve enfeksiyon problemleriyle Türkiyeye geldiğini belirterek, Burada yapılan cerrahi müdahaleler riski artırıyor. Kaynamama, damar problemleri, hatta bacağın kesilmesine kadar gidebilecek risklertaya çıkıyor. Ancak bu ve benzeri hastalar Türkiyede başarılı olarak tedavi edilmekte. ifadelerini kullandı.

Yurt dışında, Avrupada bu alanda tedavi olup da sağlığına kavuşamamış hastaların Türkiyeyi tercih ettiğine işaret eden Kara, Almanyadan, İtalyadan gelen hastalarımız var. Yani Libyadan buralara gönderilmiş, buralarda da tedavi olamayıp Türkiyeye gelen hastalarımız var. Zaten Türkiyedeki başarıanını gören hastalar Türkiyeye gelmek istiyor. Ülke olarak bu alanda çok iyi durumdayız. dedi.

Kara, ilk geldiğinde hiç gülmeyen Amerin, tedavisinin ardından yürümeye başladığında kendisine İngilizce olarak gülümseme yazılı bir obje hediye ettiğini söyledi.


- Doktorlar, Başarılı tedavi için Türkiyeye gitmelisin dediler


Libyalı Esma Amer de 17 Mart 2017de evinin yakınındaki bir bölgede çatışma olduğunu, eşi ve çocuğuyla birlikte uğradıkları saldırıda onları kaybettiğini, kendisinin ise hastaneye kaldırıldığını anlattı.

Libyada antibiyotik ve pansuman tedavileri gördüğünü, günlük pansumanını uzun süre kendisinin yaptığını ifade eden Amer, Ağrı kesiciler, antibiyotikler hiç fayda etmiyordu. Aradan 35 gün geçtikten sonra Bingaziye büyük bir hastaneye gittim. Orada 10 farklı ameliyat oldum. Kalçamdan bacağıma kemik transferi dahi yaptılar. Ancak hiçbirisi başarılı olmadı. diye konuştu.

Doktorların kendisine, Biz senin bacağını kurtaramayız, başarılı tedavi için Türkiyeye gitmelisin dediğini aktaran Amer, sonra Libya hükümetinin desteğiyle Türkiyeye geldiğini anlattı.

Amer, Sonra Medipole geldim. Bacağımdan hiç umudum yoktu, enfeksiyon her yerini sarmıştı. Adnan hocam, gerekli incelemelerden sonra Elimizden geleni yapacağız, bacağını kurtaracağız. Sen sabırlı ol. dedi. Ben de önce Allaha, sonra kendisine güvendiğimi ifade ettim. şeklinde konuştu.


- Tekrar yürümeye başladığımda yeniden doğmuş gibi oldum


Esma Amer, Libyada 1,5 yıl tekerlekli sandalyede kaldığını, zor şartlar altında hayatını sürdürmeye çalıştığını, çok kötü günler geçirdiğini anlattı.

Yürüyememenin çok zor olduğunu, sağlığına kavuşmak için her gün Allaha dua ettiğini dile getiren Amer, sağlığına kavuşabileceğine inandığıa çok farklı duygular yaşadığını, o anki duygularını tarif etmenin mümkün olmadığını söyledi.

Amer, 5 operasyon geçirdiği 10 aylık tedavi süreci sonunda sağlığına kavuştuğunu belirterek, Şu anki halime bakıyorum da eskiyi hatırlayınca çok mutlu oluyorum. 2,5 yıldır tekerlekli sandalyedeydim. Günlük yaşantıma dair en basit şeyleri bile yapamıyordum. Bu süreç çok zordu. Ama tekrar yürümeye başladığımda hayata yeniden başlamış ve yeniden doğmuş gibi oldum. şeklinde konuştu.

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber