EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Kırkağaç kavununda bereketli sezon

AHMET BAYRAM - Manisanın Kırkağaç ilçesinde geçen yıl 30 bin ton civarında yetiştirilen kavunda bereketli bir sezon yaşayan çiftçiler, bu yıl yaklaşık 45 bin ton rekolte bekliyor

Eklenme:16.07.2019 / 08:08          Güncelleme:16.07.2019 / 08:08

MANİSA (AA) - AHMET BAYRAM - Manisanın Kırkağaç ilçesinde geçen yıl 30 bin ton civarında yetiştirilen kavunda bereketli bir sezon yaşayan çiftçiler, bu yıl yaklaşık 45 bin ton rekolte bekliyor.

Çürümeye dayanıklı olması, aroması ve sert kabuğuyla diğer kavun türlerinden ayrılan ve bu özellikleriyle 2008 yılında coğrafi işaret tescili alınan Kırkağaç kavununda tohumlardaki fideler görünmeye başladı.

Ekiminden hasadına kadar denetlenen tohumlar, ağustos ayınıntasından itibaren kavun verecek.

Kırkağaç Ziraat Odası Başkanı Emin Özarı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kırkağaç kavununun ününün Türkiye sınırlarını aştığını söyledi.

Özarı, geçen yıl kavunun çiftçiye iyi bir getiri sağladığını ve bunun sonucunda da bu yıl üretim alanlarının arttığına dikkati çekti.

İlçede bu yıl 12-13 bin dekar alanda ekimin yapıldığını belirten Özarı, Geçen yıl rekolte 30 bin ton civarında gerçekleşmişti. Bu sene 15 bin ton artışla 45 bin ton rekolte bekleniyor, yani yüzde 50ye yakın bir artış olacak. Kavun geçen yıl üreticimize güzel para kazandırdı. Bu yıl da inşallah aynı şekilde olacağını tahmin ediyoruz. dedi.

- Ocak ayına kadar dayanabiliyor

Özarı, üretim maliyetlerindeki artışı karşılamak için kavunu hemen satmayıp depoladıklarını anlatarak, Kavunumuzun değerini bulması için askılara asarak depoluyoruz, yüzde 30luk kısmını hemen sattıktan sonra geriye kalan kısmı uzun bir raf ömrü olduğu için ağustos ayındaki hasattan sonra ocak ayına kadar dayanabiliyor. diye konuştu.

Üretici Alaatin Sarıaslan ise Kırkağaç kavununun ününün üretiminde kullanılan tohumlardan geldiğine dikkati çekerek, Bu tohumlarijinal tohumlar, askıda dayanabilen kavunların tohumları. Yılbaşına kadar dayanma süresi olduğu için bize gelir sağlıyor, büyük memnuniyet duyuyoruz. ifadelerini kullandı.

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber