EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

ABDli ressamdan özel çocuklara sanat terapi

VOLKAN YILDIZ - DURMUŞ GENÇ - Dünya genelinde yardıma ihtiyacı olan çocuklara sanatla terapi uygulayan ABDli ressam Timothy Lomas, Ben Buradayım projesi ile Türkiyede devlet koruması ve bakımı altındaki engelli çocuklarla, çeşitli temalarda sanat atölyeleri gerçekleştiriyor

Eklenme:20.07.2019 / 09:06          Güncelleme:20.07.2019 / 09:06

MUĞLA (AA) - VOLKAN YILDIZ - DURMUŞ GENÇ - Dünya genelinde yardıma ihtiyacı olan çocuklara sanatla terapi uygulayan ABDli ressam Timothy Lomas, Ben Buradayım projesi ile Türkiyede devlet koruması ve bakımı altındaki engelli çocuklarla, çeşitli temalarda sanat atölyeleri gerçekleştiriyor.

Ben Buradayım projesi, ABD Büyükelçiliği Hibe Programı kapsamında; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Türk Çocukları Eğitim Vakfı (TÜÇEV), The Global Childrens Art Programme (GCAP) ve MK San-Art iş birliği ile yapılıyor.

Proje nedeniyle Ankara, Kütahya ve Uşak’taki atölye çalışmalarının ardından Muğlanın Milas ilçesine gelen Timothy Lomas, ilçedeki Önol Karadeveci Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde özel çocuklarla buluştu.

Timothy Lomas ve proje yetkilileri, merkezde renkli görüntülerin yer aldığı deniz temalı bir sanat atölyesi yaptı. Özel çocuklara, farklı teknikler kullanarak hayal güçleriyle resim yapabileceklerini anlatan Lomas, atölye sonunda çocuklarla denizi betimleyen bir duvar resmi çizdi.

Down sendromlu, zeka geriliği gibi rahatsızlıkları bulunan özel çocuklar, resim sanatındaki becerileriyle Loması ve izleyenleri şaşırttı.

Timothy Lomasın, geçmiş yıllarda Türkiyede 3 ayrı sosyal sorumluluk projesi içerisinde yer aldığını belirten proje koordinatörü Makbule Kalyon, resim sanatını bir araç olarak kullandıklarını ve engelli bireylerin kendilerini ifade edebilmeleri için fırsat sunduklarını söyledi.

Proje ismindeki Ben Buradayım cümlesinin, engelli bireyleri ifade ettiğine dikkati çeken Kalyon, Engellilerimiz de toplumsal yaşamın içerisindeler. Bu farkındalığı yaratabilmek için herkesin onların burada içimizde olduğunu görmesi gerekiyor. Bu amaçla projetaklarımızla ruh birlikteliği yaparak yola çıktık. dedi.

- İnsanlara yardım etmeyi seçtim

Uluslararası sanat eğitimcisi, Küresel Çocuk Sanat Programının başkanı ve eş kurucusu olan ABDli ressam, fotoğrafçı, seramik sanatçısı Timothy Lomas, 15 yıl önce Amerikada yaşarken kendini her anlamda bir çöküş içerisinde bulduğunu ve bu durumdan kurtulmak adına insanlara yardım etmeyi seçtiğini söyledi.

İlk olarak tsunami felaketiyle sarsılan Taylanda gittiğini anlatan Lomas, burada gündüzleri insanların kalabilmesi için ev inşa ettiğini, geceleri ise doğal afetten etkilenen çocuklara resim yaptırarak onları resimle hayata bağlamaya çalıştığını anlattı.

Taylandın ardından savaş, doğal afet mağduru ve dezavantajlı bireylere ulaşmak için Nepale, Hindistana, Kamboçyaya ve birçok Afrika ülkesine gittiğini belirten Lomas, şöyle konuştu:

Burada çizginin altında kalmış bireylerle sanat atölyesi yapıyoruz. Bu çalışmalarla yaratıcılığı ve kültürel değişimi sağlayarak, engelli bireylerin kendilerini ifade edebilmelerini amaçlıyoruz. Her yerdeaya özgü temalar seçiyoruz ve bugün deniz temasıyla resim yaptık. Çocukların enerjisi bana da güç veriyor.

Lomas, bu tür projelere destek vermeye devam edeceğini dile getirdi.

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber