EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Kıbrıs Barış Harekatının 45. yıl dönümü

Muharip Gaziler Derneği Denizli Şube Başkanı Hamdi Helvacılar, Türkdusunun 20 Temmuz 1974te Kıbrısa başarılı bir harekat icra ederek Kıbrıslı Türkü yok olmaktan kurtardığını, Kıbrıs Türkünü 1878 yılından beri hasret duyduğu özgürlüğüne kavuşturduğunu söyledi

Eklenme:20.07.2019 / 11:22          Güncelleme:20.07.2019 / 11:22

DENİZLİ (AA) - Muharip Gaziler Derneği Denizli Şube Başkanı Hamdi Helvacılar, Türkdusunun 20 Temmuz 1974te Kıbrısa başarılı bir harekat icra ederek Kıbrıslı Türkü yok olmaktan kurtardığını, Kıbrıs Türkünü 1878 yılından beri hasret duyduğu özgürlüğüne kavuşturduğunu söyledi.

Kıbrıs Barış Harekatının 45. yılı dolayısıyla, Muharip Gaziler Derneği Denizli Şubesinde tören düzenlendi.

Şube Başkanı Hamdi Helvacılar, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasının ardından yaptığı konuşmada, 45 yıl önce Kıbrıs adasının büyük bir drama sahne olduğunu, Kıbrısı ilhak ederek, Türkiyeyi batıdan güneye kuşatmak ve bu suretle Türkiyenin yaşam alanını daraltmak isteyen Yunanistanın, 15 Temmuz 1974te Rum darbesi gerçekleştirdiğini hatırlattı.

Bu darbenin asıl amacının adadaki Türk varlığının tamamentadan kaldırılarak Kıbrısın tümüyle Yunanistana bağlanması olduğuna işaret eden Helvacılar, şunları söyledi:

Bu gelişmeler üzerine, Londra ve Zürih Antlaşmaları gereği garantör devlet olan Türkiye, Kıbrısta barışı tesis etmek, soydaşlarımızın güvenliğini sağlamak ve Türkiyeye yönelik tehdidi bertaraf etmek maksadıyla adaya müdahale etmek zorunda kalmıştır. Türkdusu, 20 Temmuz 1974te Kıbrısa başarılı bir harekat icra ederek Kıbrıslı Türkü yok olmaktan kurtarmış, Kıbrıs Türkünü 1878 yılından beri hasret duyduğu özgürlüğüne kavuşturmuştur. 20 Temmuz, Kıbrıs Türkünün esaretten kurtulduğu bir gündür, yavru vatanın ana vatana kavuştuğu bir gündür. Kıbrıs adası bugün barış ve huzur içindedir.

Elazığda vatani görevini yaparken gönüllü olarak Kıbrısa gittiğini anlatan Helvacılar, Kıbrısa gemilerden indiğimizde plajda şehit olan 22 arkadaşımızı defnettim onları unutamıyorum. Daha sonra mühimmat yüklü aracımız devrildi ve yaralandım. Ayağımın kesilmesi söz konusuydu. Mersinde sahra hastanesinde tedavi gördüm. Ailem Kıbrıs harekatına katıldığımı öğrenmiş. Şimdiki gibi iletişim imkanı olmadığı için ailem sora sora taburcu olmama bir hafta kala hastanede bana ulaştı. diye konuştu.

Etkinlikte, şehit ve gaziler için Kuran-ı Kerim okundu, dua edildi.


Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber