EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Yayla Gölü turizme kazandırılacak

Denizlinin Buldan ilçesindeki Süleymanlı Yayla Gölünün milli park olarak turizme kazandırılması için çalışma başlatıldı

Eklenme:20.07.2019 / 11:59          Güncelleme:20.07.2019 / 11:59

DENİZLİ (AA) - Denizlinin Buldan ilçesindeki Süleymanlı Yayla Gölünün milli park olarak turizme kazandırılması için çalışma başlatıldı.

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, gazetecilere yaptığı açıklamada, havaların ısınmasıyla birlikte, yayla turizmcilerinin ve piknikçilerin akınına uğrayan Süleymanlı Yayla Gölünde önlemleri artırdıklarını, çevre temizliği için üç personel görevlendirdiklerini bildirdi.

Burada görev yapacak belediye personelinin, çevre temizliğinin yanı sıra piknik yapan vatandaşları yangın tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olma konusunda uyaracağını ifade eden Şevik, şunları söyledi:

Geçtiğimiz hafta içerisinde balık ölümleriyle gündeme gelen Buldan Süleymanlı Yayla Gölünde denetimler artırıldı. Balık ölümleriyle ilgili Denizli Büyükşehir Belediyesi ile Tarım ve Orman il ve ilçe Müdürlüğü gerekli çalışmaları başlattı. Biyologlar tarafından gölden su örneklerinin alındı, balık ölümlerinin nedeni araştırılıyor. Ancak, balık ölümleri Yayla Gölüne mahsus değil, yağışların az olması ve hava sıcaklıklarının artması nedeniyle Türkiye genelinde birçok gölette yaşanan bir talihsizlik.

-Denizli turizmi için önemli

Buldan Belediyesi olarak Süleymanlı Yayla Gölünün milli park olarak turizme kazandırılması için çalışma başlattıklarını vurgulayan Şevik, şöyle konuştu:

Yayla gölünü milli park haline getirirken ana hedefimiz, Yayla Gölünü ve çevresini korumak. Yayla Gölü, Denizli turizmi açısından çok önemli doğa harikası bir yer. Denizlinin önemli kültür ve turizm projelerinden biri de Yayla Gölü projesi. Hierapolis-Tripolis Turizm hattının bitiş noktası Yayla Gölü. Bu konuda Denizli Büyükşehir Belediyemiz tarafından hazırlanan proje, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığına gönderildi. Umuyorum ki en kısa zamanda Yayla Gölü, bizim yıllardır özlediğimiz rekreasyon ve doğal park çalışmalarına kavuşacak, ziyarete açılacak. Yayla Gölü, Buldan ve çevresi için çok önemli. İnanıyorum ki önümüzdeki günlerde Yayla Gölü, daha kullanılabilir ve korunabilir bir konuma gelecek.

- Yayla Gölünda kampçılar buluştu

Öte yandan, Türkiyenin dört bir yanından doğa tutkunu karavan turizmcileri Süleymanlı Yayla Gölünde buluştu.

İzmirli emekli diş hekimi Atifet Yücel, karavanı ile yurt içi yurt dışı gezilere çıktıklarını belirterek, Yurt dışında da birçok yer gezdim. Ama Türkiye bir cennet. Buldan Yayla Gölü de doğa harikası yerlerimizden biri. El dokuması ürünleriyle meşhur Buldanın hemen yakınında Yayla Gölü var. Yemyeşilmanların arasında bir göl. 5 karavan geldik buraya aramızda Antalyadan, İzmirden, Belçikadan arkadaşlar var. Her birimizin görüşü burada uzun kalmak. İnsanlarımızın biraz daha bilinçli olması gerekir. Bu tür yerlerimiz daha temiz bırakılsa bu ülke çok şeyler kazanır. Herkes elinden geldiğince temiz bırakmalı. dedi.

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber