EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

110 yıllık bıçakçıda Kurban Bayramı mesaisi

Manisanın Demirci ilçesinde 74 yaşındaki bıçakçı ustası Abdullah Karakaya, 110 yıllık atölyesinde Kurban Bayramı için aldığı siparişleri yetiştirmek için yoğun çaba harcıyor

Eklenme:10.08.2019 / 11:18          Güncelleme:10.08.2019 / 11:18

MANİSA (AA) - Manisanın Demirci ilçesinde 74 yaşındaki bıçakçı ustası Abdullah Karakaya, 110 yıllık atölyesinde Kurban Bayramı için aldığı siparişleri yetiştirmek için yoğun çaba harcıyor.

Demirci Eski Sanayi Sitesinde bıçak yapan 3. kuşak bıçak ustası Abdullah Karakayanın tarihi atölyesinde bayramın yaklaşmasıyla hummalı bir çalışma var.

Abdullah Karakaya AA muhabirine yaptığı açıklamada, babasından ve dedesinden devraldığı 110 yıllık atölyesinde halen geleneksel yöntemlerle bıçak yaptığını belirterek, İşletmemiz yaklaşık 110 yıllık bir işletme. Dedem küçüklüğünden bu yana mesleğe başlamış. Dedem İmamoğlu Abdullah 1936 yılında vefat ettikten sonra babam Şükrü Karakaya mesleği devir almış. Babamı geçtiğimiz yıl 97 yaşında kaybettik. Ben de dede mesleği olan bu bıçakçılığı babamdan öğrendim. 25 senedir de ben yürütüyorum. Yaşım ve sağlığım el verdiği sürece de yürüteceğim. dedi.

En iyi bıçağın paslanmaz çelikten yapıldığını söyleyen Karakaya Bıçak yapımında her şeyde olduğu gibi kaliteli malzeme kullanmak gerekiyor. Bıçak su taşı olarak bilinen kum taşında bilenir. En ideal, en uzun süre keskinlik veren taş budur. Günümüzde çeşitli taşlardan bileme yapılıyor ama bıçak kısa süre sonra keskinliğini kaybediyor ve köreliyor. diye konuştu.


Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber