EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Orman yangınlarıyla mücadelede bu sene daha başarılıyız

HALİL ŞAHİN - Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bu yılman yangınlarıyla mücadelede geçen seneye göre daha başarılı olduklarını belirterek, Geçen sene çıkanman yangını başına 2 hektar üzerinde alan yanarken, şu an 2 hektarın altındayız

Eklenme:19.08.2019 / 08:09          Güncelleme:19.08.2019 / 08:09

İZMİR (AA) - HALİL ŞAHİN - Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bu yılman yangınlarıyla mücadelede geçen seneye göre daha başarılı olduklarını belirterek, Geçen sene çıkanman yangını başına 2 hektar üzerinde alan yanarken, şu an 2 hektarın altındayız. dedi.

Bakan Pakdemirli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiyeninman yangınlarıyla mücadelede çok başarılı bir ülke olduğunu söyledi.

Tüm Orman Teşkilatının yangınlar sırasında cansiperane çalıştığını anlatan Pakdemirli, yangına müdahale süresini 18 dakikadan 12 dakikaya indirdiklerini vurguladı.

Pakdemirli, Bu sene geçen seneyeanla daha fazlaman yangını çıktı amaman yangınlarıyla mücadelede bu sene daha başarılıyız. Geçen sene çıkanman yangını başına 2 hektar üzerinde alan yanarken, şu an 2 hektarın altındayız. ifadelerini kullandı.

Hedeflerinin daha azman yangını olduğunu belirten Pakdemirli, şöyle devam etti:

Tüm Orman Teşkilatımız insan üstü çaba sarf ediyor, yeri geliyor canlarını hiçe sayıpmandaki ateşin içine giriyorlar. Bu anlamda ciddi de bir başarı son bir yılda katettik. Tabii kiman yangınlarına karşı dünyada birinci olan bir teşkilatımız var ama yangınla mücadele sadece Orman Teşkilatının işi değil. Yangınların çoğunluğu dikkatsizlik ve ihmalden çıkıyor. O yüzden yangın çıkarmamaya dikkat etmemiz lazım. 80 milyon kişimanlara sahip çıkmalı, sadece Orman Teşkilatının sahip çıkması doğru değil. 80 milyonmancımız olması lazım.

- Yangınlara havadan müdahale

Bakan Pakdemirli,man yangınlarıyla mücadelede 35in üzerinde aktif helikopter bulunduğunu belirtti.

Helikopterlerin riskli bölgelere dağıtıldığını, yeri geldiğinde başka bölgelerden takviyeler yapıldığını kaydeden Pakdemirli, yangın neredeyse tek yumruk şeklindeaya toplanıp müdahale ettiklerini anlattı.

Pakdemirli, bu sene kendilerini en çok 400 hektarın zarar gördüğü Fethiye-Dalamandaki yangının korkuttuğunu dile getirdi.

- Vatandaşlara uyarı

Vatandaşlarınmanlardan faydalanacağını ancak piknik yaparken yangın ihtimalini unutmamaları gerektiğini belirten Pakdemirli, sözlerini şöyle tamamladı:

Ormanlık alandan geçerken araçtan izmarit atmayacağız, bir şişeyiada bırakmayacağız. Ormanlar milli servetimiz. Yanan yerlerin hepsinin ağaçlandırmasını en kısa sürede yapıyoruz. Yapmak da görevimiz ama ağaçlandırmak bu işi kurtarmıyor. Diğer tarafta 50-70 yıllık ağaçlar, ciddi bir serveti kaybetmiş oluyorsunuz. Tekrar bu bölgenin yeşillenmesi, ağaçlanması için birkaç 10 yılın geçmesi gerekiyor.

Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber