EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Tripoliste anıtsal çeşme bulundu

SEBAHATDİN ZEYREK - Denizlinin Buldan ilçesindeki Tripolis Antik Kenti kazılarında milattan sonra 2

Eklenme:19.08.2019 / 08:10          Güncelleme:19.08.2019 / 08:10

DENİZLİ (AA) - SEBAHATDİN ZEYREK - Denizlinin Buldan ilçesindeki Tripolis Antik Kenti kazılarında milattan sonra 2. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen anıtsal çeşme bulundu.

Tripolis Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı ve Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bahadır Duman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 40 kişilik ekiple 7 yıldır çalışma yaptıkları antik kentte önceki yıllardataya çıkarılan yerlerin restorasyonuna devam ettiklerini belirtti.

Duman, çalışmalarda geçmiş dönemlerde meydana gelen deprem ve ardından yaşanan erozyonla oluşan toprağı kademeli olarak temizlediklerini dile getirdi.

- Çalışmalar anıtsal çeşmede yoğunlaştı

Antik kentte 2013de tespit edilen konut alanında kazılara devam edildiğini, buradaki zeminde bulunan mozaikleri koruma altına aldıklarını belirten Duman, şöyle konuştu:

Bu yıl yaptığımız kazılarda kentin merkezi konumunda yer alan ve mükemmel seviyede korunmuş 32 metre uzunluğunda ve 7 metre genişliğinde U planlı anıtsal çeşme bulduk. Oldukça etkileyici bir cepheye sahip çeşmenin antik dönemin dinsel inançları doğrultusunda kentte tapınım gören çeşitli tanrı ve tanrıçaların yanı sıra dönemin önemli yöneticilerinin ve eşlerinin heykelleriyle süslendiğitaya çıkartıldı.

Çeşmenin 2. yüzyıla tarihlendiğini, mermer cephenin 3 katlı düzenli olduğu ve yazıtlar ile heykellerin devasa havuzun içerisinde yıkılmış konumda bulmayı düşündüklerini ifade eden Duman, şu bilgileri verdi:

Çeşme alanında mermer, granit ve traverten sütunlarının olduğunu gördük. Çeşmenin, Roma İmparatoru Hadrianus onuruna yapılmış olduğunu ele geçirilen yazıtlar dahilinde düşünüyoruz. Çeşme, imparator adına yapıldığı için farklı coğrafyalardan taşlar getirilmiş. Bunlardan birisi de Mısırın Aswan ocaklarından geldiğini düşündüğümüz bir granit.

Yapının benzerinin çok olmaması nedeniyle de değerli bir buluntu olduğuna dikkati çeken Duman, sözlerini şöyle tamamladı:

Bu anıtsal ve devasa büyüklükteki çeşme, sıcak yaz günlerinde kent sakinlerinin serinlemesine yardımcı olmuş ayrıca şehrin refah düzeyinin oldukça yüksek olduğunu göstermek için de çeşme ve diğer havuz gibi bölümlerinde zengin görünümlü taş süslemeciliği yapılmış. Böylece kente dışarıdan gelen kişilere, bu ihtişamlı yapı sayesinde kentin zenginliği anlatılmış.

Anıtsal çeşmede dini ritüel yapıldığını düşünmüyoruz. Ancak çeşmenin 15 metre yüksekliğe sahip cephesinde, kentin dinsel inançları doğrultusunda tanrı ve tanrıça heykellerinin olduğunu düşünüyoruz. Bu çeşmenin önünde bulunan süs havuzunu da günümüz şehir meydanlarındaki görsel amaçlı yapılmış süs havuzlarına benzetebiliriz.


Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber