EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Şiddetli rüzgar orman yangınlarıyla mücadeleyi güçleştiriyor

HALİL ŞAHİN - Türkiyede bu yıl en fazla alanın yandığıman yangınlarında şiddetli rüzgar, ekiplerin müdahalesini güçleştirdi

Eklenme:20.08.2019 / 08:18          Güncelleme:20.08.2019 / 08:18

İZMİR (AA) - HALİL ŞAHİN - Türkiyede bu yıl en fazla alanın yandığıman yangınlarında şiddetli rüzgar, ekiplerin müdahalesini güçleştirdi.

Orman yangınlarında alevlerin yayılmasına neden olan rüzgar, hava araçlarının çalışmasını olumsuz etkileyerek daha fazla alanın zarar görmesine yol açıyor.

Rüzgar, helikopterlerin istenilen bölgeye su bırakmakta zorlanmasına sebep olurken, küçülen alevlerin tekrar büyümesinde etkili olabiliyor.

İzmirde 18 Ağustos pazar günü saat 13.00 sularında başlayanman yangını, hızı zaman zaman saatte 70 kilometreye ulaşan rüzgarın etkisiyle büyüdü. Karabağlar ilçesinin Tırazlı Mahallesi civarında başlayan yangın, önce 20, ardından 100, daha sonra da 500 hektarlık alana yayıldı. Büyüyen yangın, komşu ilçeler Menderes ve Seferihisara ulaştı, böylece üç ilçedekimanlık alanlarda etkili oldu.

Ekiplerin gece gündüz mücadele ettiği yangın nedeniyle Seferihisarın Eski Orhanlı, Menderesin Bahçecik ve Kuyucak mahalleleri tahliye edildi. Riskintadan kalktığı yerlerde vatandaşlar, evlerine döndü.

Yangınla mücadele çalışmalarını ilk günden bu yana bölgede takip eden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yaptığı açıklamada, helikopterlerin şiddetli rüzgar nedeniyle zorlandığını vurguladı.

Yaklaşık 46 saattir süren yangına 20ye yakın helikopter ile çeşitli bölgelerden arazözler, itfaiye ekipleri veman işçileri müdahale ediyor.

Yangın, etkili olduğu alan bakımından, bu yılın en büyük yangını oldu.

Karabağlardaki yangınla aynı saatlerde başlayan İzmirin Urla ilçesine bağlı Yağcılar ve Demircili mahalleleri arasındakiman yangını da şiddetli rüzgarla büyüdü. Yoğun duman nedeniyle Demircili Mahallesi tahliye edildi. Alevler, yoğun çaba sonucu aynı gün akşam saatlerinde kontrol altına alındı.

- Muğladaki yangında da rüzgar etkili olmuştu

Muğlada 10 Temmuzda çıkan ve yaklaşık 400 hektar alanın zarar gördüğü yangında da şiddetli rüzgar olumsuz rol oynadı.

Dalamana bağlı Karaağaç Mahallesinde başlayan yangın rüzgarla büyüyerek, Fethiye ilçesine sıçradı.

İki günlük çalışma sonunda kontrol altına alınabilenman yangını, üçüncü gün söndürülebildi.

- Diğer büyük yangınlar

Bu yıl başta İzmir, Muğla, Bursa, Balıkesir ve Çanakkale olmak üzere çeşitli illerde alevler tehlike yarattı.

Mardinin Midyat ve Nusaybin ilçeleri arasında 28 Temmuzdamanlık alanda sabah saatlerinde çıkan yangın akşam kontrol altına alındı. Yaklaşık 200 hektarlık tarım veman alanı zarar gördü.

Çanakkalenin Eceabat ilçesine bağlı Behramlı köyü yakınlarında 10 Ağustosta çıkanman yangını da rüzgarın etkisiyle büyüdü. Gece başlayan yangın sabah saatlerine kadar sürdü. Çevre il ve ilçelerden gelen ekiplerin yanı sıra çevre köylerin sakinleri de söndürme çalışmalarına yardım etti. Yangın yaklaşık 100 hektarlık alanda etkili oldu.

Balıkesirin Marmara ilçesinde 12 Ağustosta çıkan yangın, 10 saat süren çalışmalar sonucu kontrol altına alınabildi. Alevler nedeniyle 3 ev ve jandarma lojmanları zarar gördü, yaklaşık 60 ev tahliye edildi. Ayrıca 4 itfaiye eri ve bazı vatandaşlar dumandan etkilendi, bazı hayvanlar da telef oldu. Alevler nedeniyle yaklaşık 80 hektarlık alan zarar gördü.

Bursanın Orhaneli ilçesinde 5 Ağustosta 9 ayrı yerdeman yangını çıktı. Ertesi gün kontrol altına alınabilen yangında 50-60 hektarlık alan zarar gördü.

İzmirin Seferihisar ilçesindeki Kavakdere Barajının üst kısmında bulunanmanlık alanda 7 Temmuzda çıkanman yangınında 50 hektarlık alan etkilendi.

Eskişehirin Seyitgazi ilçesinde 13 Ağustos günü öğleden sonra çıkan yangın sabaha kadar süren çalışmaların ardından kontrol altına alınabildi. Yangında 30 hektarlık alan zarar gördü.

- İzmirde 4 gün süren yangın

İzmirde son 10 yılda iki büyükmanı yangını çıktı.

Menderes ilçesinde 1 Temmuz 2017de çıkan yangın, rüzgarın etkisiyle kısa sürede büyüdü. Menderesin turistik beldesi Gümüldüre ulaşması Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerinin kritik müdahalesiyle engellenen alevler ancak 4 gün sonra kontrol altına alınabildi. Yangında yaklaşık bin hektarmanlık alan zarar gördü.

Rüzgar nedeniyle müdahalenin güçleştiği büyük yangınlardan biri de İzmirin Seferihisar ilçesiyle Doğanbey Körfezi arasında 10 Ağustos 2009ta çıktı. Yaklaşık 700 hektarlık alanın etkilendiği yangın 17 saatlik çalışmayla kontrol altına alındı.


Etiketler :
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber