EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

ÇANAKKALE GEÇİLMEZ!

Maziye bakıldığında tarihin akışını değiştiren önemli dönüm noktaları dikkatimizi çeker. İşte bunlardan biri, altı asır dünyaya adaletle hükmeden Osmanlı İmparatorluğunu tamamen ortadan kaldırmak adına küffarın bir olup acımasızca ve pervasızca Çanakkale Boğazına saldırmasıydı. Kimler yoktu ki kimler.

\r\n

Tek tek ülke isimlerini saymaya gerek yok. Küfür adeta bir blok olmuş, İslam'a saldırıyordu. Hz. Adem'den bu güne olduğu üzere, Hâk ile batılın mücadelesi yaşanıyordu.
\r\nMilli şairimiz Mehmet Akif’in ifadesiyle;
\r\nEski Dünyâ, yeni Dünyâ, bütün akvâm-ı beşer,
\r\nKaynıyor kum gibi, mahşer mi, hakikat mahşer. (M.Akif)

\r\n

İşte bu küçücük kara parçasına adeta akbabalar gibi üşüşen ülkelerin, bombalar yağdıran yağmacıların öncelikli amacı, Çanakkale üzerinden İstanbul’a ulaşmak ve savaşta üstünlük sağlayıp Anadolu'da küfrü tekrar hâkim kılmaktı. Silah ve cephane yönüyle o kadar üstündüler ki kazanacaklarından çok emindiler.

\r\n

Ama olmadı, hesapları tutmadı. Çünkü onların topu tüfeği varsa "Muhammedin Ordusunun" iman dolu göğsü vardı. İşte bu küffar bloğuna karşı bir asır önce atalarımız; malıyla, kanıyla ve canıyla Çanakkale'de büyük bir destan yazdı.

\r\n

Öyle bir destandı ki, onun kalemi Mehmetçikti. O kalemin mürekkebi yoktu, fakat yazısı gönüllere kazınıyordu. Sizce neydi o mürekkepsiz kalemin sırrı. O sır, cennetteki makamını görerek son nefesini veren şehidimin kanıydı. Bu hayasızca akına, o iman dolu göğsünü siper etmiş, canını vermiş lakin, vatanın bir karış toprağını çiğnetmemişti. Şairin ifadesiyle Mehmetçik, kanıyla kurtarıyordu tevhidi...
\r\nNe büyüksün ki kanın kurtarıyor tevhidi...
\r\nBedr'in arslanları ancak, bu kadar şanlı idi. (M.Akif)

\r\n

Bu kadar güce rağmen sonuç alınamayışı küfür bloğunu adeta çıldırtıyordu. Anlamadıkları kavrayamadıkları bir direniş ile karşılaşıyorlardı. Asıl gücün, günümüzün ifadesiyle "teknoloji" değil, "inanç" olduğunu görüyorlardı. Çünkü, Çanakkale ruhu Mehmetçiğin vücudunu düşmana adeta kalkan yapmıştı. "Ölürsem şehid, kalırsam gazi" düsturuyla hareket eden Mehmetçik, yokluk ve yoksulluğa rağmen benim başım ancak "rüku" da Allah'ın önünde eğilir anlayışıyla düşman karşısında dimdik duruyor, bir kez daha tarih yazıyordu. Kısacası, haçlı ordusuna Çanakkale boğazında son "Osmanlı tokadı" atılıyordu...
\r\n
\r\nGünümüzde farklı senaryolar ve metodlar ile Haçlı ruhu, faaliyetine devam ediyor. Dünya var oldukça da bu mücadelenin süreceği kesin. Bizlere düşen farklı yollar ile saldıran bu küfür bloğuna karşı uyanık olmak. Hep birlikte ümmet bilinci ile bir ve beraber olup, deyim yerinde ise kurulan tuzaklara karşı "gaza gelip" oyuna gelmemek.

\r\n

Sosyal Medyaya dikkat!
\r\nSosyal medya denilen araçları 7'den 70'e kullanmayanımız yok sanırım. İşte yaygınlaşan ve günümüzde toplumu yönlendiremeye yönelik algı aracı olarak kullanılmaya müsait bu sosyal medyayı kullanırken dikkatli olmalıyız.

\r\n

Bizi halk olarak demoralize edip panikletmeye ya da tahrik edip provokasyona yönlendirmeye çalışanlar olabileceğini hatırdan çıkarmamalıyız. Art niyetli kişi yada kuruluşların bu niyetle başlatabileceği algı operasyonlarına yönelik yazılara/içeriklere düşünmeden yaptığımız paylaşımlarla bizlerde ortak olmamalıyız. Duygularımızla değil aklımızla hareket etmeliyiz. Kısacası her zamankinden daha uyanık olmalıyız...

\r\n

Uyanık olalım ki;
\r\nŞehitlerimizin can pahasına emanet ettiği bu kutsal vatanda minarelerde ezan, kıyamete dek susmasın.

\r\n

Akıl ile hareket edelim ki;
\r\nŞehidimin kanından rengini alan, İslam'ın ve bağımsızlığın sembolü ay ve yıldızlı al bayrak, ebediyen bu vatan semalarında hür dalgalansın.

\r\n

Çanakkale cephesinde olmak üzere geçmişten bugüne şahadet şerbetini içmiş, o yüce mertebeye erişmiş olan bütün şehitlerimizin ve gazilerimizin ruhu şad olsun.
\r\n
\r\nMansur BİLGİN
\r\n 

Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber