EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

1 NİSAN YALAN SEFERBERLİĞİ DEĞİLDİR!!!

1 Nisan tarihi hakkında çok çeşitli kültürel içerik, inanç ve efsane anlatılmaktadır. Bunlardan en çok dillendirilenlerden biri 15. yüzyılda Haçlı ordusu İspanya da bulunan Endülüs Müslümanlarının son kalesini kuşatma altına alır. Bu kuşatmada kış ayı olması sayesinde kale korunabilmektedir. Haçlı ordusu komutanı durumu anlar ve taktik değiştirmeye karar verir. Komutanın yeni taktiği hilelerle doluydu. 31 Mart gecesinde kalenin önüne geçti ve bir eline Hristiyanlığın dini kitabı İncil’i diğer eline ise Kuran-ı Kerim’i aldı. Ve bağırmaya başladı. ”Şu iki kitap üzerine yemin olsun ki eğer kaleden çıkar ve ordumuza teslim olursanız size zarar vermeyeceğim.”

\r\n

Müslümanlar zaten ellerinde imkân olmadığı için anlaşmayı kabul ettiler. Ertesi gün 1Nisan da Haçlı ordusu komutanı bütün Müslümanların öldürülmesi için emir vermiştir. Müslümanlar ise dün verdiği sözü komutana hatırlattılar.

\r\n

Komutanın sözü ise ” Ben size o sözü dün akşam için verdim” Ve orada bulunan tüm Müslümanlar şehit edildi.

\r\n

Bu olaydan sonra 1 Nisan Müslümanlar arasında ” Hile Günü” olarak bilindi.
\r\nMaalesef Türkiye’de de yaygınlaşmış bulunan bu günde yani binlerce Müslümanın katledildiği günde 1Nisan ‘lar bir şaka günü olarak bilinmektedir. Müslüman insanlardan bazıları 1 Nisan’ı kutlamaya modernleşme, batıyı kör taklit, kültür erozyonu, medeniyet değerlerinden sapma olarak görmektedir Sonuç olarak 1 Nisan’ın önemi kültürlere göre değişmektedir. Hristiyan aleminin çoğunda ”Şaka Günü” olarak bilinen 1 Nisan, bazı Müslümanlar tarafından ”Hile Günü” kabul edilmiştir.

\r\n

Meşhur olan diğer 1 Nisan anlatımı ise 16 yüzyılda Fransa kralı 9. Charles, yıl başlangıcını Ocak ayının 1. gününe aldı. Daha önce Avrupa'da yaygın olan yıl başlangıcı 25 Mart'tı. O zamandaki iletişim şartlarıyla Charles'in bu kararı fazla yayılmadı. Duyanlar ise protesto amaçlı eski adetlerine devam ettiler. 1 Nisan'da partiler düzenlediler. Diğerleri ise onları Nisan aptalları olarak nitelendirdiler. 1 Nisan'a "aptallar günü" adını verdiler. Bu günde herkese sürpriz hediyeler verdiler, gerçek olmayan haberler ürettiler. Yıllar sonra Ocak ayının yılın ilk ayı olmasına alışılınca, Fransızlar 1 Nisan gününü kültürlerinin bir parçası görerek devam ettirdiler. Oradan da bütün dünyaya bir şaka günü olarak yayıldı.

\r\n

Bugün yaygın şekilde 1 Nisan adı altında yapılan şakalar(!) İnsan şahsiyetini, onurunu rencide eden bütün söz ve hareketler, kul hakkını çiğnemektir. Hukuka riayeti temin için Yüce ALLAH, insanların mallarına tecavüzü haram kıldığı gibi, insan şahsiyetini kırıcı olan her türlü alayı, gıybet, yalan, iftira, dedikodu ve benzeri sözlü tecavüzleri de haram kılmıştır. Yalanla eş anlamlı şakalar, bizzat yalan olduğu için haramdır. Ancak şaka, yalan, alay, hakaret gibi aşağılayıcı manada olmamak ve aşırı gitmemek kaydıyla yapılırsa buna müsaade edilmiştir.

\r\n

Hz. Peygamber (s.a.s) ve ashabının arkadaşlarıyla şakalaştığı görülmüştür. Ebû Hureyre'den: Ashab, Rasûlullah'a, "Ya Rasûlullah, sen de bizimle şaka yapıyorsun" dediler. Rasûlullah, "Ben sadece doğruyu konuşurum, haktan başka bir şey söylemem" (Tirmizî, Birr, 57) buyurdu.

\r\n

1Nisan hakkında açıklamada bulunan: Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Prof. Dr. Yusuf El KARADAVİ’’1 Nisan şakası haramdır. Çünkü yalan içerikli bir davranıştır. Yalan Müminin ahlakı olamaz. Yalana ancak münafıklar başvurur. İslami hayat ancak doğruluk üzerine kurulur ve sürdürülür. Doğru bir mümin, kendisi , ailesi ,çevresi ve tüm insanlıkla ilişkilerinde doğru ve dürüst davranır. Bu ümmet, doğruluk ilkesine sımsıkı sarılmadıkça ilerleme kaydedemeyecek, izzet ve şeref dolu günlerine geri dönemeyecektir. ’’diyerek bu güne Müslümanların bakış açısının nasıl olması gerektiğini ana hatlarıyla çok güzel bir şekilde ifade etmiştir. 

Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber