EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

İslam Dünyası

İslam dünyasının büyük bir kuşatma altında olduğunu görmemek için kör olmak gerek. Tahrik ediyorlar, tenkit ediyorlar, had bildiriyorlar, ehlileştiriyorlar, küçümsüyorlar, aşağılıyorlar; teşvik ediyorlar, hepsinin öte korkuyorlar. Dünya sistemine itiraz edebilecek tek bir medeniyet kaldı; İslam medeniyeti. Huntington, 1990’da medeniyetler çatışması diye salakça bir şey uydurup bugün Amerika’nın İslam coğrafyasını şekillendirmesine gerekçe oluşturdu. 1990 yılı dünyada son yüzyılın en kritik anıdır. Sovyet Bloku yıkılınca NATO kendine bir düşman aradı, hemencecik buluverdi: İslam. Batı Blokunu kendine bağlı tutmak ve NATO’nun dağılmasını önlemek, hepsinden öte yapacağı ahlaksızlıklara karşı kendi halkını arkasında tutmak için Amerika’nın bundan daha güzel bir bahanesi olamazdı. Ayrıca, her durumda İsrail’i haklı çıkarmak için İslamın “ööö” olması gerekiyordu. Amerika; 1990’dan beri Irak’ı bombaladı, yetmedi işgal etti, yetmedi nüfusla oynadı, yetmedi, dengeleri bozdu, yetmedi yaktı, yetmedi yıktı, yetmedi ırza tasallut oldu, yetmedi Arap Baharını başlattı, büyüttü, yetmedi 11 Eylülde kendi evinde kendi binalarına uçakları çarptırıp suçu hayaletlerin üzerine attı. Şimdi, Ortadoğu coğrafyasını bir laboratuvar gibi kullanıp Frenkenştaynlar yaratıyor. O, frenkenştaynlar tüm dünyaya yayılıyor. İsrail’i korumak ya da bir kargaşa ortamı yaratarak Tanrı’yı Armageddon’a zorlayıp Hz. İsa’yı yeryüzüne indirmek gibi sebepleri olsa da, bu hamlenin arkasında İslam dünyasını hiç seviyesine indirmek düşüncesi olduğu görülüyor.

\r\n

Neden İslam dünyası? Batı Kızılderilileri yok etti, Aztek ve İnka medeniyetini asimile etti, Aborijinleri Avusturalya’nın içlerine hapsetti, Afrikalıları kimliksizleştirdi. Oraları kolayca sömürebiliyor artık, oralarda itiraz eden kalmadı. Batı ve Amerika, İslam dünyasını da sömürüyor, fakat kişiliklerini, kimliklerini yok edemiyor, halktan yavaş yavaş yükselen itirazları susturamıyor. İslam dünyasının entelektüel birikimleri Mısır ve Türkiye’dedir. Bir darbe ile Mısır’ın işi bitirildi, şimdi sıra Türkiye’de gibi gözüküyor. Balkan Savaşlarında yediğimiz kazığın aynısını yiyecek miyiz? Zannetmiyorum. İslam coğrafyası binlerce yıldır bir medeniyetin temsilcisi olmanın verdiği öz güvenle yapılanların farkında ve bunun hesabını soracak gibi duruyor. İşte bütün korku bu. Bir gün sömürücü Batı sessizliğe gömülecek. O zaman neler olacağını, eminim, yeni nesil görecek.  

Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber