EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

MESİR, SEN DE İYİ OL DEMEKTİR.

                Mesir,Paylaşmaktır.

\r\n

Mesir,Kardeşliktir.

\r\n

Mesir, Şifadır.

\r\n

Mesir,Şenliktir.

\r\n

Mesir,Eğnencedir.

\r\n

Mesir,Ziyarettir.

\r\n

Mesir,Berekettir.

\r\n

Mesir,Sultan iyi oldu;halkı da iyi olsun demektir.

\r\n

 

\r\n

Mesir şenliği, şifayı veren Allah şükretmektir. Her amelin şükrü kendi cinsinden olur düsturuyla amansız hastalığa yakalanan Ayşe Hafsa Sultanın, kendisine Allah tan gelen şifayı halkından esirgemeden herkese ücretsiz dağıtmasıdır. Ben iyi oldum siz de iyi olun demektir. Ayşe Hafsa Sultan,hayırda öyle bir çığır açtı ki 476 yıldır bu iyilik ve hayır hareketi şenlik havasında sürmektedir.

\r\n

Bu sene 19-24 Nisan tarihleri arasında 476.sı düzenlenecek Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivalinin tarihi hikayesini bilmeyenler için kısaca belirtelim.

\r\n

 

\r\n

Osmanlı imparatorluğunun padişahı Yavuz Sultan Selim’in eşi ve Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi Ayşe Hafsa Sultan hastalanınca dönemin ünlü ve başarılı hekimi Merkez Efendi tarafından Allahtan gelecek şifaya vesile olsun diye imparatorluğun farklı iklim ve bölgelerinde yetişen farklı şifalı bitkilerin karışımından bir macun elde eder. Manisa Bimarhanesi'nin (akıl hastalıkları hastanesi) ilk başhekimi olan ve Merkez Efendi adıyla tanınan Musa bin Muslihiddin bin Kılıç, Manisa'ya gelmeden önce Denizli'de yaşıyor ve burada 41 çeşit maddeden meydana gelen macunu hastalarına ilâç olarak veriyordu. Bu işe Manisa'ya gelince de devam etti. Macun, önceleri para karşılığında veriliyordu. İstek, giderek artınca bimarhanenin yakınındaki Sultan Camii'nin minarelerinden halka lokmalar hâlinde atılmaya başlandı. 15 Nisan 1539'dan sonra bu olay her yıl yinelenerek gelenek hâlini aldı. Macun dağıtımına 1926-1952 arası ara verilmişse de 1952'de serbest bırakılmıştır.

\r\n

 

\r\n

Ayşe Hafsa Sultan, Merkez Efendi’nin yaptığı bu macunla şifaya kavuşunca  herkes hasta olabilir, şifa arayabilir ama herkes benim kadar imkan sahibi olamadığından bu şifadan mahrum kalmasın diye Sultan Camisinin minare ve eklentilerinden halka ücretsiz dağıtılmasını emreder. Ayşe Hafsa Sultan’ın öncülük ettiği bu hayrı bu yıl 476.yılında sürdürmek de ayrı bir  hayırdır.

\r\n

Manisa'da Sultan Camii'nin minarelerinden atılarak halka dağıtılan macunun ilkbaharda halka saçılmasının da sebepleri vardır. İnsanın biyolojik saati dediğimiz beden, zihin ve ruh dünyasında derin bir iç dinginlik ve tatmin duygusunu yaşayabildiği zamanlar vardır. İlkbaharda işte bedenin böyle anları yaşayabileceği zamana girişi ifade eden bir dönemin başlangıcıdır. Kışın bedenlerin daha az hareketli olması, güneş enerjisiyle birlikte oksijenden daha az yararlanması sonucunda tüm beden içinde dolaşmakta olan kanın kirlenmesinde artış olur. Kirlenmiş olan kanın dolaşımında azalma meydana gelir. Bu tamamen kanın koyulaşmasıyla ilgilidir. El, ayak üşümeleri, zihinsel ve ruhsal rahatsızlıklar bu dönemde artış gösterir.
\r\nManisa'nın geleneksel Mesir Macunu'nun nelerden yapıldığını ve sağlımız için ne kadar faydalı olduğunu bilmeyenler,az bilenler veya unutanlar için  kısaca belirtelim

\r\n

Mesir macunu 41 değişik baharattan oluşmaktadır.

\r\n


\r\nANASON: İştah açıcı ve karminatif olarak kullanılır. Karminatif etki barsaklardakifermantasyona engel olmasından ileri gelir.
\r\n
\r\nHİNDİSTAN CEVİZİ ve BEŞBASE: Kaynatılmış suyu mide ağrılarına iyi gelir. Etkisi bileşimdeki uçucu yağlardan ileri gelir.
\r\n
\r\nÇİVİT: Halk arasında kabakulak ve pnömonide iyi gelir. Bebeklerin ağız mukozasındaki ağrılı yaraların tedavisinde kullanılır.
\r\n
\r\nÇÖPÇİNİ: Kökünün kaynatılmış suyu ekzemada kullanılır. Bileşimindeki tanenden dolayı astrenjan etkisi vardır.
\r\n
\r\nÇÖREK OTU: Gaz söktürücü olarak kullanılır.
\r\n
\r\nDARFÜLFÜL: Bedeni ısıtıcı ve öksürük kesici olarak kullanılır
\r\n
\r\nHARDAL TOHUMU: İştah açıcı ve mideyi yatıştırıcı olarak toz halinde kullanılır. Cilt hastalıklarında iltihabı ve ağrı giderici etkisi vardır.
\r\n
\r\nHAVLİCAN: Öksürük kesici ve ağız kokusu giderici olarak kullanılır. Sindirimi kolaylaştırır, gazı dağıtır, balgamı giderir.
\r\n
\r\nHİYARŞENBE: Mushil olarak kullanılmaktadır. Bileşiminde antrekion türevi vardır.
\r\n
\r\nKAKULE: Lezzet verici , gaz söktürücü, iştah açıcı olarak kullanılır.
\r\n
\r\nKARABİBER: Öksürük kesici, uyarıcı ve baharat olarak kullanılmaktadır.
\r\n
\r\nKARANFİL: Ağız kokusu giderici, diş çürüklerinde ve ağrılarında kullanılır. Bileşimindeki karanfil esansı antiseptik ve ağrı gidericidir.
\r\n
\r\nKEBABE: İdrar ve solunum yolları antiseptiği olarak kullanılır.
\r\n
\r\nKİMYON: Baharat, gaz söktürücü, iştah açıcı ve terletici olarak kullanılır.
\r\n
\r\nMesir macunun asıl kullanımında bulunan baharat çeşitlerinin bir kısmının doğada artık bulunmuyor olması nedeni ile mevcut baharatlar ile bu işlem yürütülmektedir. İşte kullanılan diğer baharat çeşitleri;
\r\nYenibahar, Zencefil, Galanya, Krem tartar, Kişniş, Havlıcan, Anason, Sakız, Safran, Tarçın, Udülkahr, Hardal, Misrafi, İksir, Meyan Kökü, Kalemi barit, Tiryak, Sarı helile, Kara helile, Raziyane, Zerdecub
\r\n
\r\n

\r\n

 

\r\n

MESİR MACUNUNUN TIBBİ DEĞERİ

\r\n


\r\nYukarıda bazılarını saydığımız bazı bitkilerin farmakolojik özellikleri göz önünde bulundurularak macunu iştah açıcı, gaz giderici, barsak paristalizmi arttırıcı, idrar yaptırıcı, uyarıcı ve afrodizyak etkileri taşır. Eski hekimlerin düşüncelerine göre insanların kışın kuru gıda aldıklarından kanları koyulaşır, pislenir, iç organları çalışma düzenini kaybeder. Bu nedenle insanların sıvı dengesini ayarlamak gerekir. İlkbaharda yeşil, taze bol gıda ortaya çıkınca o devrin insanları kan aldırmak, lavmanla barsakları boşaltmak, divretiklerle bol idrar yaptırmak sureti ile vücudun dengesini kendilerine göre ayarlarlardı. Bu işe gecenin ve gündüzün eşit olduğu nevruz gününde başlamak gerekirdi. Hipokrattan beri gelen ve hekimlerce kabul edilen dört unsur teorisinin bir neticesidir.
\r\n
\r\n

\r\n

MESİR MACUNUNUN FAYDALARI

\r\n


\r\nİştah açıcı; gaz giderici, kuvvet verici, idrar yaptırıcı, yorgunluk giderici, hormonları hareket ettirici etkileri vardır. Bunların yanı sıra zehirli hayvan sokmalarına karşın bir etkisi de mevcuttur. 
\r\nHalk arasındaki bazı inanışlardan alıntılar ;
\r\n•Bu macundan kim yerse yesin o yıl boyunca hiçbir zehirli hayvan sokmaz. 
\r\n•Nevruz günü ağır hastalar bile yese iyi olur. 
\r\n•Macunu yiyen gelinlik çağındaki genç kızlar o yıl içerisinde evlenirler. 
\r\n•Macunu yiyen o sene boyunca bütün hastalıklardan korunur. 
\r\n•Cinsi kuvveti arttırdığına inanılır. 
\r\n•Çocuğu olmayanlar alırsa arzuları gerçek olacağına inanırlar. 
\r\n•Çocuk hastalıklarına iyi gelir.

\r\n

‘’Hastalığı veren, muhakkak şifasını da vermiştir.’’ Hadis i Şerifinin gereği olarak şifayı talep edip şifa için mücadele etmemiz gerekmektedir.

\r\n

 

Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber