EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Mefkûre

Önünüzde bir ışık var ise ona doğru yürürsünüz, kimse arkasına dönüp karanlığa doğru koşmaz. Mefkûre budur, önünüzdeki ışıktır, idealdir, varmak istediğiniz hedeftir. İdealinizi kaybettiğiniz, ruhunuz dişlerinizi söker, sizi ızdırap içinde bırakır

\r\n

1980 darbesi sonucunda apolitik, dünya ve Türkiye sorunlarınla ilgilenmeyen, neşe içinde bir gençlik hedeflendi. Çünkü idealist gençler kendilerine söyleneni değil, ideallerini kovalıyorlardı. O neslin bedenleri acı çekti, ama şimdiki nesil ruhları. Kapitalist düzen ve globalizm insanlara yeni idealler verdi: daha güzel evler, daha güzel arabalar, daha itibarlı işler, süper okullarda okuyan çocuklar. Bu idealler son derece basit ve düzeysizdir ve ruhu doyurmaz çünkü bencilcedir ve ulaşıldığı anda biterler ve sönerler. Tolstoy: ‘insan eğlence ve düşkünlük âleminde ruhundan iğrenir’ der.

\r\n

Mutlu insanların başkalarına faydası olan insanlar olduğu ispatlanmış bir gerçektir. Mefkûreniz başkalarına değil de kendinize faydalı olmaksa, mutluluğu yakalayamayacağınız garantidir. Bu düşüncenin sonu uyuşturucu âlemlerine kadar uzanır. Gençlere ideal kazandırmak gereklidir. Anadolu haritasına bakınca hep hislenmişimdir. Bin yıl önce bu topraklara gelişimiz, Avrupa’nın ortasına kadar ilerleyişimiz, Çanakkale, Kurtuluş savaşı; mücadeleler bunların hiçbirisi anlamsız değildir. O insanlar, boşuna mı öldüler; boşuna mı başlarına top güllesi yediler. Bizim varlığımızı sürdürmemiz için kendilerini feda ettiler. Biz çocuklarımıza neler bırakacağız acaba.

\r\n

Bir çoban arkadaşım (çobanlar birer filozoftur) kuraklıktan şikâyet etti ve böyle giderse yiyecek ekmeğimiz kalmayacak dedi. Para nedir dedi, köpeğin önüne atsan yemez. Sabah kalktığınızda maddî şeyleri düşünmeyi bırakın. Kime faydamız dokunur onu düşünün. Bu topraklar, bu vatan ve dedelerinizle ilgili idealiniz olsun, yoksa antidepresanlar her yerinizden fışkırır. 

Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber