EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

ORTADOĞU ve TÜRKİYE

Irak Başbakanının adını bile bilmiyorduk. Televizyonda, basında adını sıkça görünce varlığından haberdar olduk. El-ibadi neden Türkiye’ye karşı çıkışta bulunuyor. Soruyu şöyle soralım: İbadi hangi cesaret ile Türkiye’ye açık açık tavır takınıyor, hatta tehdit ediyor? Bu gücü nereden alıyor. İbadi’nin dayandığı noktanın Amerika olduğu çok belli. Amerika’yı arkasına almayan birinin böyle konuşması pek mümkün değil.

\r\n

Daeş’i bahane olarak öne süren Amerika, Musul’da bir operasyon başlatacak. Bu operasyona Türkiye’nin katılmasını asla istemiyor. Kendi söyleyemediği şeyleri İbadi’ye söyletiyor. Türkiye’nin Musul ile tarihi bağları var. Orada yaşayan çok sayıda Türkmen’in varlığını biliyoruz. Lozan antlaşmasının Türkiye’ye tanıdığı bazı haklar hâlâ yürürlükte. Türkiye Kıbrıs’ta soydaşlarını katliamlardan nasıl koruduysa Musul’da da aynısını yapmak zorunda kalabilir. Böyle bir girişim Amerika’nın bölge için yaptığı planları bozacaktır.

\r\n

15 Temmuz darbe girişimine bir de bu açıdan bakabiliriz. Susturulan ve içine kapanmaya zorlanan bir Türkiye, Ortadoğu’daki yeni planların çok uzağında bırakılacaktı. Türkiye ulusal çıkarlarına ters gelen şartları kabullenecekti. Darbe ortamının oluşması için insanların umutsuzluğa itilmesi gerekiyordu. Ankara’da, İstanbul’da, Güneydoğu’da Daeş ve Pkk militanlarının yaptığı canlı bomba ve toplu katliam eylemleri ile bu ortamı oluşturmaya çalıştılar. 2010 yılından itibaren planlı bir şekilde basın, yayın ve internet yoluyla Türk halkı üzerinde korkunç bir psikolojik baskı oluşturuldu. Bu ortamdan bütün halk etkilendi ve depresyon hapları işporta tezgâhlarına kadar düştü.

\r\n

Amerika’nın Ortadoğu’daki politikaları Türkiye’yi Rusya’ya yaklaştırdı. Rusya, Batı tarafından dışlanınca kendisine müttefik aradı. Rusya’nın Ortadoğu’da ve Akdeniz’de hayati çıkarları vardı. Türkiye’nin ve Rusya’nın çıkarları bu noktada örtüştü. Rusya ve Türkiye Suriye’de kendilerine rağmen bir şey yapılamayacağını göstermek istediler. Bu ortamda Türkiye Suriye topraklarına girdi. Türkiye bir müddettir canını acıtan Daeş ile doğrudan savaşmaya başladı. Daeş konusunun emperyalizmin kullandığı verimli bir argüman olduğu ortaya çıkıverdi. Fakat şurası unutulmasın ki Türkiye ve Rusya sonsuza kadar müttefik olarak kalamaz.

\r\n

Tarih tekerrürden ibarettir. Amerika tarih boyunca birçok bölgeye asker gönderdi ve sonra onları geri çekti. Amerika, Ortadoğu’dan da çekilmek zorunda kalacaktır. Bu bölgede Amerika ile kurulan ittifaklar uzun vadede kalıcı olmayacaktır. Amerika devleti, savaş maliyetleri konusunda halkından yoğun eleştiriler alacaktır. Vietnam savaşı sırasında ve sonrasında da aynı şeyler gerçekleşmiştir.

\r\n

Türkiye; ittifaklar kurabilir, fakat bu ittifakların hiçbiri kalıcı değildir. Kendi çıkarını düşünmelidir. Bu durumda yapılacak en doğru şey güçlü olmak ve doğrudan halka güvenmektir. Yaşayacağız ve göreceğiz. 

Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber