EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Sol Kibir

Sol deyince aklıma anne ve babamın ayrı köylerde çalışmak zorunda kalmaları gelir. 7 yaşındaydım ve ilkokula gidiyordum. Annem ebe idi ve aralarında 10 kilometre olan iki köye bakıyordu. Babam milliyetçi ve mukaddesatçı biri olarak bilinir ve diğer öğretmenler tarafından ayrımcılığa tabi tutulurdu. (Her zaman olduğu gibi solculuk o zaman da moda) Her nerede olursa olsun yalnız da kalsa fikirlerini savunmaktan vazgeçmezdi. Öğretmenler gününde dünyaca tanınan bir kominist lider için saygı duruşunda bulunma teklifini reddetmiş ayağa kalkmamış ve hemen hakkında şikayetler başlamıştı. Şikayet üzerine annem bir köyde babam ise diğer köyde oturmak zorunda kaldılar; mevzuat hazretlerine göre öyle olmalıydı. Artık annemi gün içinde göremiyordum sadece okul kapanınca eve gidebiliyorduk. Kısa süre sonra tayin isteyip oradan ayrıldık.

\r\n

Lise çağlarında bir arkadaşım oldu. Ona göre biraz okuyan düşünen insan solcu olmalıymış. Sol harici fikirleri savunan herkes ya birilerinden etkilendiği için ya da düşünemediği için o fikirleri savunuyormuş. Aksi halde herkes solcu olmalıymış. Sol kibri o zaman fark ettim.

\r\n

Solun Türkiye de bir alt yapısı hiç olmadı. 18. Yüzyıldan sonra oluşan özgürlükçü ve devrimci fikirler bizi yavaşça etkilemiş. Freud’un insanın kutsalla bağını koparması ve içgüdüleriyle davranan bir hayvana dönüştürmesi, August Comte’nin pozitivist bilimin hayattaki tek yol gösterici olması gerektiği fikri, Marks’ın o güne kadar var olan bütün üretim biçimlerini reddedip yeni bir sınıfa- işçi sınıfına- dayalı üretim biçimini öne sürmesi sol düşüncenin temelini oluşturuyor. Determinist bir bakışla insan topluluklarının kölelikten evrilerek kominizme ulaşacağını savunmak ve bunun değiştirilemez bir gerçek olduğunu ileri sürmek çok ilginç, çünkü tabiat esnek ve uyumlu bu kadar determinizmi kaldıramaz. Cumhuriyet döneminde hâkim ideoloji Marksist ve sosyalist fikirleri yasaklayıp taraftarlarının tutukladığı için, bu fikri savunanlar aşırı fikirlerini uysallaştırıp resmi ideolojiye eklemlendiler. Rejim konusunda duyarlı olan insanların duyarlılıkları biraz da buradan gelmektedir.

\r\n

Toplum ölçeğinde bakarsak Balkan Savaşları ve Birinci Dünya savaşı sonrasında göç eden ve toplumun ana gövdesine kendini yabancı hisseden grupla alevi yaşam tarzından dolayı Osmanlı Dönemi boyunca huzursuzluk yaşayan diğer grup Türk solunun ana gövdesini oluşturuyor. Gelen göçmenler hep sahil kesimlerine yerleştiği için seçimlerde o bölgeler kırmızı çıkıyor. Yerel farklılıkları burada gündeme getirmiyorum.

\r\n

Türk Toplumunun ana gövdesi kendine yabancı gelen fikirleri savunduğu için sola pek yüz verdiği söylenemez. Karşı çıkma fikriyle ortaya çıkan bir kişinin plan ve proje üretmeye pek vakti kalmayabilir. Her şeye karşı gelme ve sonunda başarısız olma komple teorilerine yol açıyor komple teorileriyle kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz. Solun her başarısızlığını bir komple teorisine yüklemesi bundan olsa gerek. Toplumu bilhassa köyü ise ağa ve ezilen işçiler açısından görüyorlar, yardımlaşma, imece, hayır, hasenat kavramlarına yabancılar. Bütün üretim perspektifleri emek üzerine oturan bu insanların üretimin robotların yaptığı bu çağda söyleyecek lafları pek kalmıyor.

\r\n

Aslında Bolu Beyi’nin haksızlıklarına karşı gelebilecek yiğit bir solcuyu ben de çok özlüyorum, ama kibre düşmeden. 

Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber