EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Bu İş Nasıl Oldu

Bu duruma nasıl gelindi sorusunu herkes soruyor. Nasıl oldu da askerler halka ateş etti? İnsanlar nasıl birer zombiye dönüştü? İlkokul mezunu bir hoca, insanları nasıl kontrolü altına aldı?
\r\nFethullah’ın yıllarca toplumdaki İslam sevgisini kullandığı bir gerçek. Toplumda kullanılmaya, sömürülmeye hazır bazı noktalar mı var acaba? Toplumumuzun İslam ile ilişkisine kısaca göz atmak yararlı olacaktır.
\r\nİtikat olarak Maturidi inancına yakın olan Türk toplumu, Yavuz Sultan Selim’in Arabistan’ı ve Mısır’ı almasıyla (oralardan İstanbul’a getirilen müderrisler sayesinde) Eşari inancına kaymıştır. Eşari inancında nakil ilimleri, akıl ilimlerinin önüne geçmiştir. Hadis, kelam gibi ezbere dayanan bilimler; felsefe, fen gibi akla dayanan bilimlerden üstün tutulmuştur. İnsanlar kader inancına körü körüne bağlanmıştır. Bu sosyal ortam, yaklaşık 500 yıldır Anadolu topraklarına hâkimdir. Fethullah bu ortamda taraftar bulmuştur. Bu anlayış felsefeyi reddetmiş, felsefe ile uğraşan İslam âlimlerini olumsuz karşılamıştır. Aklı önemsemeyen ve sadece itaat etmeyi isteyen bu anlayış, sosyal hayatta şu kalıplar ile kendini gösterir:
\r\nBüyüklerimiz bilir.
\r\nBu dünya sadece insan için yaratıldı.
\r\nHer şey insanın hizmetindedir.
\r\nİnsan aklı kainatı algılayamaz.
\r\nFelsefe dinsizliktir.
\r\nSürekli cehennem korkusu ve cennet mükafatı.
\r\nDoğrunun sadece kendinde olduğu düşüncesi.
\r\nFarklı fikirlere tahammülsüzlük.
\r\nHazır kalıplarla düşünme.
\r\nÖzgür düşünce gücüne güvenmeme.
\r\nBilimi küçümseme.
\r\nTabiatı anlamaya çalışmama.
\r\nKadını toplum dışına itme.
\r\nBu fikirler, insana verilen en güzel hediye olan aklı devre dışı bırakır. Bireysel özgürlüğün zayıflatılması, itaat etmeye uygun insanlar ortaya çıkarır. İslam’da tefekkür bir ibadettir. Özgür düşünce, özgür insanlar meydana getirecektir. Her yeni fikir, günah korkusuyla aklın dışına itilirse, düşünemeyen zombiler türer. Şu anda farklı tarikatlar, gavslar, şeyhler, imamlar, imamı azamlar, kutuplar, sâdâtlar, evliyalar, abiler, ablalar günah korkusuyla ve cehennem tasvirleriyle insanları kontrol altında tutmaktadır. Ellerindeki kutsal tabularla insan özgürlüğünü felç etmektedirler. Bu dehşetli fikirler, insanların aklını dumura uğratmaktadır.
\r\nHoca, diye karşınıza geçen, birkaç Arapça ayet, hadis söyleyen herkese kendinizi teslim etmeyin. Etten kemikten olan bütün insanlar aynı fizik kurallarına tabidir. Hiç biri uçamaz ve uçuramaz. Evren, o kadar güzel ki onun tadını çıkarmak gerekli. Düşüncelerinizi hazır kalıpların dışına çıkarın ve geliştirmekten korkmayın. Son kertede, insan vicdanı mutlak doğruyu bilecektir. Kendinize güvenin. Sizin bu adamlara ihtiyacınız yok. 

Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber