EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

YALNIZ MIYIZ?

Yalın- ız veya Eski Türkçe de yalın –öz olarak türeyerek karşımıza gelen bu kelime günümüz insanının buhranlarını ,çaresizliğini, kimsesizliğini ifade ederken bazen de, kendisini dinlemeyi, iç alemine yönelmeyi ifade edebiliyor.

\r\n

Yaşadığımız hız ve haz çağında popüler kültürün etkisi ve kapitalizmin ihtiraslı sömürgeci harcama hırsı Allah’ın her gününü bir şey ile ilişkilendirerek bundan yararlanmaya çalışıyor.

\r\n

7 Kasım Yalnızlar günüymüş.

\r\n

Mutlak manada yalnızlık diye bir şey yok.Bedenimiz ,ruhumuz ,dokularımız ,organlarımız ,milyarlarca hücremiz ile sürekli hem haliz.

\r\n

Hayatta yalnızlık sadece Allah’a mahsustur boşuna denmemiştir

\r\n

Kaf Suresi 16. Ayeti Kerimede Alemlerin Rabbi Allah cc insanın iç alemiyle ilişkisini ve insana şah damarından daha yakın olduğunu, duasını ve her şeyini duyup gördüğününü bildiriyor.

\r\n

And olsun, insanı biz yarattık ve nefsinin ona ne vesveseler verdiğini de biliriz; biz ona şah damarından daha yakınız (her halinden haberdarız ve her an kudretimiz altındadır).

\r\n

İnsan yaşadığı sürece ne yapmışsa, ne söylemişse, ne yapmayı ve ne söylemeyi niyet edip içinden geçirmişse, tamamını yazıp kaydetmekle görevli meleklerdir. Kaf sûresi de bunu anlatır: İnsanın ağzından çıkan her söz ve işlediği ameller, kesinlikle, yanında kendisine gözcülük eden ve hazır bulunan zabıt kâtibi melek tarafından, zapta geçirilir.

\r\n

İnfitâr suresinde de şöyle buyurulur:

\r\n

10,11,12. Hâlbuki üzerinizde (yaptığınız her şeyi) kaydeden Kiramen Kâtibin/şerefli yazıcılar/melekler vardır (ki), onlar yaptığınız her şeyi bilirler.

\r\n

İnsanın önünde ve arkasında, Allah'ın var ettiği ve koruduğu düzenin gereği olarak kendisini koruyan kanunlar, korumalar ve davranışlarını zapta geçirmek için nöbet tutan melekler vardır. Bir millet, sahip olduğu ilahî-insanî değerleri, benliğini, kendilerindeki yüksek hasletleri değiştirmedikçe, Allah o milletin elinde olan nimetleri değiştirmez, sosyal, siyasî ve ekonomik düzenlerini bozmaz. Allah toplumların başına hak ettikleri bir felâket getirmek, onları cezalandırmak istediği zaman da, artık bu felâketin, bu cezanın geri çevrilme imkânı yoktur. Onların Allah'ın dışında, kulları durumundakilerden velileri, koruyucuları, yardım edenleri de bulunmaz. 

Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber