EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

ÖZLEDİK SENİ EY NEBİ (SAV)


\r\nBugün, Sevgililer sevgilisi iki cihan sultanı Hz. Muhammed Mustafa sav'in dünyaya teşrif ettiği doğum günü. Onun gelişiyle cehalet bataklığında yüzen insanlık adeta aydınlanmış, alemler nura gark olmuştu. Öyle ki, dünya onun gelecek olmasıyla bir başka anlam kazanacak ve şereflenecekti. Çünkü O, "Sen olmasaydın kainatı yaratmazdım" sözünün muhatabı "Âlemlere rahmet olarak gönderilen" bir elçi ve son peygamberdi.

\r\n

Tam 14 asır önce, henüz teşrif etmemişti dünyaya. O devirde toplum bir buhran içindeydi. İnsanlık onuru ayaklar altındaydı. Nasıl mı? Zengin üstün idi, güçlü haklıydı. Kız çocukları utanç vesilesiydi babaları için. O kadar ki kız çocukları hiç kimseye duyurulmadan gizlice diri diri toprağa gömülüyordu. Köle ticareti yapılıyor, kadınlar hor görülüyor, kabile ayrımı yapılıp zencilere ikinci sınıf insan muamelesi yapılıyordu.
\r\n
\r\nMiladi 571 senesi. Hicri aylardan Rebiulevvel ayının 12. günü. Bir güneş doğdu. Öylesine bir güneşti ki daha doğumuyla harikulade olaylar meydana gelmişti. Onun yaşantısıyla ve irşadıyla insanlık layık olduğu onuruna kavuşmuştu 14 asır önce. O, karanlığı aydınlatan, taşlaşmış kalpleri yumuşatan bir güneşti.

\r\n

O gün doğan güneş bir başkaydı. Kız çocuğunu diri diri toprağa gömecek kadar utanan ve taşlamış kalbi nedeniyle merhamet duygusunu yitirmiş Hâttabın oğlu Ömer, Hz Resulün nuruyla aydınlığa kavuşmuş ve adaletiyle şöhret bulmuştu.

\r\n

O gün doğan güneş farklıydı; Zenci olduğu için toplumda aşağılanan, ikinci sınıf insan muamelesi gören Bilal’i ve nicelerini İslam’la şereflendirmişti. O güneş ki; nice kölelerin azatlarına vesile olmuş, zenci olduğu için aşağılanan Bilal’in hoş sesiyle okuduğu ezan, insanların kulaklarının pasını silmiş, çöle dönmüş gönüllere adeta bir çağlayan gibi akmıştır. O anlayış ve inanış bir “zenci” olan Bilal’i Ümmeti Muhammed’in “efendisi” Hz. Bilal yapmıştı.

\r\n

O gün doğan güneş muhteşemdi, insanlık onurunu ayaklar altından kaldırmış, yüceltip hak ettiği değeri vermiştir. Sevgililer Sevgilisi “İnananlar kardeştir. Arabın aceme üstünlüğü yoktur. Üstünlük takvadadır” sözleriyle insanlara asırlardır yol gösterici olmuştur.

\r\n

İNSANLIK, TERÖR PANZEHİRİ OLAN İSLÂMA MUHTAÇ !
\r\nGünümüzde Irak, Suriye, Arakan, Doğu Türkistan başta olmak üzere dünyanın çeşitli yörelerinde zalimin zulmü altında inleyen insanlık, Hz Peygamberin bize tebliğ ettiği Kur'an ve yaşantısıyla örnek olduğu sünneti seniyyesine her zamankinden daha fazla muhtaç.

\r\n

Öylesine bir zamandan geçiyoruz ki İslam alemi kan gölü olmuş. Ne acıdır ki, uyanık olması gereken Müslüman küffara alet oluyor. Akıl ile hareket etmiyor. Parçalanıp bölünüp oyuna geliyor. Halbuki yüce dinimiz İslâm barış dini.

\r\n

Ülkemiz de son yıllarda büyük sınavdan geçiyor. İnsanımızın sinir uçlarına dokunulup karışıklık ortamı oluşturulmak isteniyor. Türk Milleti terör ile tehdit ediliyor. "Dünya İnsan Hakları" gününde İstanbul'da bombalar patlatılıyor. Yine şehitlerimiz ve gazilerimiz var. Ancak; Şehitlik ve gazilik bizim için büyük değer. Bununla bizi kimse korkutamaz.

\r\n

Bilinmelidir ki bu asil millet, oynanan oyunun farkında. Oyunu ezberledi, hatta senaristleri de artık çok iyi tanıyor. Temennim odur ki; İnşallah bu mübarek kandil günü hürmetine bu millet şefaate gark olur ve İslam aleminin dualarıyla zalimin zulmü son bulur. Barışın hakim olduğu bir dünya da tüm insanlık huzur içinde yaşar.

\r\n

Sevgililer sevgilisi efendimiz Hz Muhammed Mustafa (SAV) e sonsuz salatü selamlar olsun. Şefaatini talep ediyoruz mahrum bırakmasın, bizleri Makamı Mahmuda kavuştursun. Ümmeti Muhammedi onun hürmetine Mevlâ korusun. Allah yâr ve yardımımız olsun.

\r\n

İstanbul'daki şehitlerimize rahmet, yaralılara acil şifalar, yakınlarına sabır temennisiyle...
\r\nHayırlı Kandiller.

\r\n

Mansur Bilgin

Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber