EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

SARIKAMIŞ HAREKATI 22 ARALIK1914

SARIKAMIŞ,…
\r\nDONUNCAYA KADAR YÜRÜYEN ŞEHİTLER.
\r\n22 Aralık 1914
\r\nEmperyalist Batılı(batıl)devletlerin doymak bilmeyen hırslarıyla sürekli çıkardıkları savaşlar bitmiyordu.
\r\nPanslavizm amacını gerçekleştirmek isteyen Çarlık Rusya’sı, 1877-1878 yıllarında tamamen istilacı amaçlarla memleketimize saldırmıştı. Büyük Kumandan Gazi Ahmet Muhtar Paşa komutasındaki ordumuz karşısında çok feci bir hezimete uğrayan Rus orduları, Osmanlı Devletinin Gerileme devrine ait acziyet içinde diğer cephelerde talihsiz bir yenilgileri yüzünden Doğu cephesi de düşmüştür. Ayestefanos ve Berlin Antlaşmaları imzalanarak Kars, Batum ve Ardahan harp tazminatı olarak Ruslara bırakılmıştır
\r\nSarayın yeni damadı olan ve Balkan Savaşlarındaki yenilginin onur kırıcı ruh halinden kurtulmak isteyen Enver Paşa ,Ruslardan Kars Ardahan ve Sarıkamış’ı almak istiyordu.

\r\n

Enver Paşa, Orta-Asya ve Kafkasya 'daki Türk illerinin kapısını açmak maksatlarıyla
\r\nTürk bayrağı çekilip, Yavuz ve Midilli adı verilen iki Alman zırhlısı, Karadeniz'deki Rus limanlarını bombardıman etti. Rusya da buna karşılık olarak 30 Ekim 1914 tarihinde Türkiye'ye taarruz etti. Rus-Kafkas ordusu, Karadeniz'den Doğuya doğru Ağrı Dağındaki hudut üzerinden yedi kol halindeki saldırısıyla Pasinler'e kadar ilerledi.
\r\nDoğuda Rusları karşılayıp ağır kayıplar veren Üçüncü Ordu Komutanı Hasan İzzet Paşa, mevsim şartlarını dikkate alıp, ayrıca askerin kaput başta olmak üzere, giyim ve iaşesinin yetersizliğini, top ve süvari atlarının azlığını hesaba katarak, sıcağı sıcağına düşmanı takip etmedi.
\r\nKöprüköy Meydan Muharebesinin raporlarını alan, yarbaylıktan paşalığa terfi ettirilen Harbiye Nazırı (Milli Savunma Bakanı) Enver Paşa, Alman kurmay ve generalleriyle Erzurum'a geldi.
\r\nEnver Paşa, Erzurum ve Köprüköy'de birer taburu teftiş etmişti ancak ordu birliklerinin tamamı hakkında yeterli bilgiye sahip değildi. Üstelik, ordu kumandanı Hasan İzzet Paşanın, bu mevsimde harekat yapılamayacağı, taarruzun bahara bırakılması tavsiyesine karşılık, onu vazifesinden azletti ve taarruza karar verdi. Üçüncü Ordu Komutanlığı vazifesini de üzerine alan Enver Paşa, 18 Aralık 1914 tarihinde, kıtalara, taarruz emrini verdi.

\r\n

Tamamen karlarla kaplı, çok yüksek dağlık ve yolsuz bir arazide o günün koşulları altında kış donatımından yoksun yaya ve atlı birliklerle yapılan bu harekât çok riskli idi ama başarıldığında Rusların bu cephede varlıklarının yok olmasının bu riske değeceğini düşünen Enver Paşa, büyük başarı için büyük risk almaya karar verdi
\r\nYürüdüler, yürüdüler, yürüdüler…
\r\nDonarak şehit oluncaya kadar yürüdüler…
\r\nŞehit olmadan önce yürürken davalarına şahitlik etsin diye,
\r\nİmanlarına şahitlik etsin diye Allah u Ekber, Allah u Ekber diye diye mekanı ve zamanı İmanlarına şahit kılıp isimlendirdiler.
\r\nBugün o dağlara dediğimiz Allah u Ekber dağları ismi, Sarıkamış Şehitlerimizin son nefesleri son sözlerdir.
\r\nAncak, Allah u Ekber Dağlarını aşarken çetin zorluklar ve kış şartları sebebiyle gerek miktar, gerekse mevcut silahları yönünden çok zayiat ve kayıp verdiler.

\r\n

Şehit bir askerimizin son yazdıkları şu satırlar olmuştur:

\r\n

‘’Allah u Ekber dağlarından yazıyorum. Hakkını helal et ana…’’

\r\n

Zemheri ayazında insanı içinden titreten kış şartları 3-4 Ocak 1915 gecesi daha da şiddetlendi. Fırtına ile yağan kar, yolları tıkayıp, çadırları yıktı. Arkasından da dondurucu soğuklar bastırınca, 118 000 kişilik ordunun 90 000'i (veya 60 000'i,tarhçiler arasında halen ihtilaf konusudur.) donma, dizanteri ve tifo gibi hastalıklarla mahvoldu.
\r\nSarıkamış İstasyonuna giren Enver Paşa, bu felaket karşısında, Üçüncü Orduyu yüzüstü bırakıp, İstanbul'a döndü. Bu harekâtta Ruslar, 32 000 kayıp verdiler.
\r\nSarıkamış Harekâtı kuşatma harekatıyla düşman kuvvetlerinin arkasına düşmeyi hedef alan, başarılı bir plandı. Ancak, stratejinin faktörlerinden zaman iyi değerlendirilmediği, kuvvetler de böyle bir harekatı yapacak şekilde teçhizatları olmadığı için başarısızlıkla sonuçlandı.

\r\n

Ordunun kış şartlarına hazır olmaması ve olumsuz iklim şartları sebebiyle ikmal ve iaşe hizmetlerinin yapılmayışı, kıtalarda açlığa, hayvanların telef olmasına, dolayısıyla birliklerin dağılmasına sebep oldu. Enver Paşanın şuursuzca verdiği gece taarruzu emirleri, kayıpları daha da arttırdı.
\r\nSarıkamış Harekatı sonunda, Doğu Anadolu kapıları, Ruslara açıldı. 13 Mayıs 1915'te Ermenilerin işbirliği yaptığı Rus kuvvetleri, önce Van'a, bilahare Muş ve Bitlis'e girdi. Ermenilerin harp esnasında Ruslara yaptıkları büyük hizmetin karşılığı olarak, bu illerin valilikleri, Ermenilere verildi. Harpten sonra, Ermeni-Rus işbirliği sonunda, bölge halkına karşı müthiş bir soykırıma girişildi.
\r\nVan Gölünün ortalarına kayıklarla taşınıp öldürülen, suya dökülen çocuk, kadın, genç ve ihtiyar bölge halkının sayısı kesin olarak tespit edilmemesine rağmen, çok fazladır. Esasen, bu harp sırasında Ermeni Komitacıları, hemen her tarafta isyana hazırlanarak, birçok yerde depolar dolusu silah ve cephane biriktirdiler. Bu silah, teçhizat ve destekle katliam yapıp, Doğu Anadolu'yu harabeye çevirdiler.

\r\n

Şehadetlerinin 103. yıldönümleri vesilesiyle Sarıkamış Harekâtı Şehitlerimizi ve
\r\nHayatları imanlarına şahitlik eden ve imanları şehitliklerine şahit olan tüm şehitlerimizi
\r\nsaygıyla,
\r\nminnetle
\r\nve rahmetle yad ediyoruz.

\r\n

A.Erkan AKBALIK

\r\n

 

Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber