EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Güz Hüznü

ıcak çok sıcak. Ağustos bahardan intikam alırcasına oklarını batırıyor toprağa. Yollar bir yılan gibi kasılıp gevşiyor güneşin altında. Göremediğim bir alev kavuruyor otları, otlardan yükselen buhar bütün manzarayı dalgalandırıyor. Ses yok sadece ağustos böceğinin çığlıkları. Bir süre sonra ağustos böceğinin sesi beyin duvarlarınıza vuruyor, sanki kafanızın içinde ötüyor gibi. Ağır bir sessizlik çöküyor öğleye doğru. İnsanlar kıpırdamak istemiyor, konuşmak istemiyor. Serinlik ve su en çok arzu duyulan şeyler. Öğleyi ancak ter içinde kalacağınız bir uykuyla aşabilirsiniz.
\r\nÜzümler sarı ve sulu size davetkâr bakıyor, dutlar yenice geçmiş. İncirler geriliyor yavaştan, sütünü damlatıyor toprağa. Şeftalinin kokusu insanın başını döndürüyor. Erikler gevrek gevrek dallardan sarkıyor. Kurumaya yüz tutmuş domates ocakları son meyvelerini toprağa dökme telaşında. Bostanlar karpuzlar sere serpe uzanıyor, kokularını saçıyor etrafa. Meyvelerde bir telaş, güze kalmak istemiyorlar, bütün maharetlerini sergiliyorlar.
\r\nEylül ayı gelip çatıyor artık. Meyveleri toplama zamanı, kurutulan kurutuldu, toplanan toplandı. Yazın şen şakrak gülüşlerini yerini güz hüznüne bırakacak. Son bir gayretle insanlar güze ve kışa yetişmek için hazırlıklarını yaptılar, salçaları çıkardılar, üzümler kesildi kurutulacaklar serildi, pekmez için ayrılanlar ezildi suları çıkarıldı, kaynatılıp pekmezi alındı. Bağlar çubuklar ağaçlar boyunlarını büküp yapraklarını dökecekler, yalnız kalmanın üzüntüsünü içindeler. Büyük bir döngü turunu tamamladı. Artık seneye kavuşmak ümidi ile gözümüzü güze ve kışa çeviriyoruz. Tekrar sıcak günleri özleyinceye kadar yazı unutacağız kışı yaşayacağız. Ömrümüz yeterse. 

Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber