EKONOMİ ASAYİŞ MAGAZİN SPOR POLİTİKA BİLİM VE TEKNOLOJİ GENEL YEREL
AhmetliAkhisarAlaşehirDemirciGölmarmaraGördesKırkağaçKöprübaşıKulaSalihliSarıgölSaruhanlıSelendiSomaŞehzadelerTurgutluYunusemre
SON DAKİKA :

Dünya engelliler günü - Mcbü engelsiz bilişim

Engelli olmak, elbette kişinin elinde olan kendi belirlediği bir durum değil.  Bazı insanlar engelli olarak dünyaya gelirken bazıları da ileriki yaşlarda engelli hale gelebiliyor. Yani bugün sağlam bedene sahip kişilerin yakın veya uzak gelecekte engelli olmayacakları konusunda bir garantileri de yok.  Bu açıdan konuyu ele almak toplumdaki farkındalığı artıracaktır.

3 Aralık Dünya Engelliler günü etkinlikleri nedeniyle toplumun dikkati, engellilerin yaşadığı sıkıntılara odaklandı. Geçmiş yıllara göre toplumda elbette engellilerin hayat standartlarının yükseltilmesi adına farkındalık oluştu. Yeterli mi? Elbette değil.  Ancak bu toplumsal bilinci daha da geliştirmek için konuyu gündemde tutup 365 güne yayarak yazılı ve görsel medya aracılığıyla yapılacak bilgilendirmeler çok önemli. Çünkü engelli insanların en fazla üzüldükleri konu, kısaca fiziki çevre olarak tanımlayabileceğimiz toplumsal hayatta yaşadıkları sıkıntıların yılda bir kez engelliler gününde dile getirilmesi ve bazı düzenlemelerin sözüm ona “yapmış olmak” adına yapılıyor izlenimi. 

Bilindiği üzere sosyal haklar anlamında her birey eşit. Anayasamıza göre sosyal bir hukuk devleti gereğince devletimiz, engelli bireylerin rahat bir şekilde hayatlarını sürdürmeleri, gerekli eğitim haklarından faydalanıp sosyal ve ekonomik anlamda yaşadıkları topluma kaktı sağlamaları için gerekli tedbirleri almak zorunda ve alıyor da. Hatta son yıllarda bu konuda mevzuat değişikliklerini yürürlüğe koyup maddi yardımlar ve belli takvim çerçevesinde fiziki çevrenin özellikle kamu kesiminden başlamak üzere gerekli iyileştirmeleri yapıyor.

Ancak burada uygulayıcı, denetleyici, idareci konumunda veya bu işi teknik anlamda planlayıcı olarak bu süreçte yer alan kamu görevlilerine küçük bir hatırlatmada bulunmak istiyorum. Kamu kaynaklarımız elbette sınırlı. Kaynakları ekonomik,  etkin ve verimli kullanmak adına daha hassasiyet göstermeliyiz. Yasak savmak adına, mevzuat gereği diye göstermelik işler yapılmasın. Örneğin, engelli yolunu sağlam insanın bile çıkamayacağı dik bir rampaya dönüştürmeyelim. Sadece yapmış olmak adına bazı iyileştirmeleri göstermelik yapıp kaynak israfına yol açmayalım. Engelleri kaldırmak adına attığımız her adım kendimizi onların yerine koyduğumuzda yani duygudaşlık(empati) yaptığımızda içimize sinip sinmediğinin muhasebesini yapalım.

Engelli bireylerin topluma kazandırılması adına Kamu, Üniversite ve STK’lar ile iyileştirme merkezlerinin daha aktif rol aldıklarını görmek halkımızca büyük memnuniyetle karşılanıyor. Son on yılda eğitim konusunda ortaya çıkan gelişmeleri göz ardı edemeyiz. Ama gönül en iyisine talip.  Teknolojik gelişmeler doğrultusunda hayatı kolaylaştırıcı engelli materyalleri yapmaya teşvik etmek ve seri üretime başlamak üzere kaynak ayırmak da sanırım devletin işi. Onlar için gerekli olan yapay el, merdiven çıkan tekerlekli sandalye, görme engelli görüş kamerası ile sesli kitap okuma vb. hayatı kolaylaştırıcı araç/gereç üretmek kadar diğer eğitim materyallerini ülkenin dört bir yanına yaymak ve onların eğitimli bireyler olarak topluma kazandırılmalarını sağlamak.  Bu aşama başarı ile geçilirse daha sonrasını tahmin edersiniz. Eğitimli, donanımlı, özgüvenli engelli bireylerin, toplumda istihdam imkânı bulması ve devamında engelli çalışanların ülke için ekonomik fayda ortaya çıkarması. Tabii ki daha da önemlisi, hayata atılan toplumla kaynaşan engelli bireylerin ve aile fertlerinin mutluluğu ve huzuru. Hepsinden öte, bu her şeye değer…

MCBÜ ENGELSİZ BİLİŞİM

Manisa’mızın güzide eğitim kurumu olan Manisa Celal Bayar Üniversitesi de bu konuda önemli yol aldı. Yönetimin desteğiyle Engelli Birim Koordinatörü Özhan hocanın toplumsal duyarlılığı artırma ve konuyu gündemde tutma adına özverili çalışması, Üniversite birimlerinin bir bütün olarak fiziki çevrede yaptığı iyileştirmeler ile engelli öğrencilerin dertlerine derman olunuyor.

Üniversitemizin sekretaryasını yürüttüğü ve Türkiye Engelsiz Bilişim Platformunun düzenleyicileri arasında yer aldığı "Engelsiz Yaşam Fuarı 2018", çok sayıda kurum, STK, firma ve üniversite engelli birimlerinin katılımıyla 29 Kasım-2 Aralık tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezinde gerçekleştirildi. Engelsiz Yaşam Fuarında gerçekleştirilen Engelsiz Bilişim Günlerinde stant faaliyetleriyle hem üniversitemizdeki engellilere yönelik faaliyetler, hem de engelsiz bilişim çalışmaları hakkında ziyaretçilere bilgiler verildi. Üniversite Engelli Biriminin bu konuda Türkiye çapında tanınırlığı çok fazla. Manisa'nın Üniversitesi her alanda olduğu üzere engelleri ortadan kaldırma yolunda da başarılı işlere imza atıyor.

 

Sözün özü, engelleri kaldırmak adına devletimizin ilgili kurumları, üniversiteler başta olmak üzere STK’lara, kısacası toplumun tüm kesimlerine düşen görevler var. Engellileri, evlere hapsedip toplumdan dışlamak, engelli bireylere ve onların ailelerine çok büyük haksızlık olur. Millet olarak bize düşen görev duyarlı olmak, toplumdan dışlamak yerine cesaretlendirip onları kucaklamak. Engelli bireylere düşen ise, olumlu geri bildirimde bulunarak eğitim başta olmak üzere toplumsal kaynaşmada istekli ve gayretli olmak.  

Engelleri birlikte aşmak ve milletçe mutlu yarınlar temennisiyle. Hoşça kalın.

 

MANSUR BİLGİN

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler'e aittir.

Yazarın Diğer Yazıları

21.07.2014 - GAZZE YANIYOR, DÜNYA SEYREDİYOR!.. 25.09.2014 - DÜNYA BEŞTEN BÜYÜKTÜR ! 12.11.2014 - MESCİD-İ AKSA İŞGALİ 17.03.2015 - ÇANAKKALE ZAFERİ 15.07.2015 - SREBRENİCA SOYKIRIMI 12.09.2015 - Terör Oyunu 27.10.2015 - MANİSA CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ 17.12.2015 - DÜĞÜN GECESİ (ŞEB-İ ARÛS) 24.12.2015 - EY SEVGİLİ 31.12.2015 - MEHMET AKİF ERSOY 09.01.2016 - SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİ 03.02.2016 - BU VATAN KİMİN? 20.03.2016 - ÇANAKKALE GEÇİLMEZ! 12.12.2016 - ÖZLEDİK SENİ EY NEBİ (SAV) 14.12.2016 - 3. DÜNYA SAVAŞI “TERÖR” 30.03.2017 - GENÇ MİLLETVEKİLİ 17.07.2017 - 15 TEMMUZ DESTANI 14.02.2018 - OSMANLI TOKADI! 01.03.2018 - Hocalı Katliamı 10.05.2018 - FRANSIZ FİTNESİ ! 20.06.2018 - VAKİT, MİLLİ BİRLİK VAKTİ 06.12.2018 - Dünya engelliler günü - Mcbü engelsiz bilişim 03.01.2019 - BENLİK VE HİÇLİK “BEN VAR YA BEN !”
Bu Yıl Bu Ay Bu Hafta Bugün
Copyright © 2009 ajansmanisa.com Manisa Haber, Manisa Haberleri
www.ajansmanisa.com
Rss Mobile @Ajans Manisa /Ajans Manisa

Ulusal Gazeteler

Akşam Hürriyet Milliyet Sabah Star Habertürk Posta Akşam Güneş YeniŞafak YeniAkit

İlçe Haberleri

Şehzadeler Yunusemre Akhisar Alaşehir Demirci Gördes Kırkağaç Salihli Saruhanlı Soma Turgutlu

Kurumsal

Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Manisa Okuyor

Foto Galeri Video Galeri Anketler Manşetler Hata Bildir
Manisa Haberleri Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. | Tasarım ve Kodlama : Manisa Haber